Deň svätého Patrika - patrí k najslávnejším sviatkom v Írsku
1896
Narodil sa český fotograf Josef Sudek, významný predstaviteľ českej a svetovej fotografie 20. stor. Autor lyrických cyklov, zátiší, portrétov i reklamnej fotografie. Hlavné cykly: Okno mého ateliéru, Procházka kouzelnou zahrádkou, Skleněné labyrinty, Vzpomínky. Autor fotografických kníh Pražský hrad, Praha, Praha panoramatická. Zomrel 15. septembra 1976.
1915
V Lábe sa narodila operná speváčka, sopranistka Mária Kišonová-Hubová. Od r. 1937 bola až do odchodu na dôchodok sólistkou Opery SND. Po 2. svetovej vojne pôsobila tiež vo Veľkej opere 5. května v Prahe. Venovala sa koncertnému spevu a učila spev na VŠMU v Bratislave. Manželka herca Mikuláša Hubu, matka herca Martina Hubu. Zomrela 11. augusta 2004.
1927
Narodil sa architekt Dušan Kuzma. Absolvent Fakulty architektúry a pozemného staviteľstva SVŠT v Bratislave. V r. 1960 založil na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (VŠMU) študijný odbor architektúra, kde vychoval desiatky tvorcov. Podieľal sa na formovaní slovenskej architektúry 20. storočia a verejnosti je známy najmä ako tvorca pamätníka SNP v Banskej Bystrici, ktorý vznikol v r. 1964-69 v spolupráci s Jozefom Jankovičom. Spolupracoval na budove Matice slovenskej v Martine, dôležité sú jeho diela v oblasti pamätníkovej tvorby i projekty rodinných domov.
1936
Narodil sa český astronóm Jiří Grygar. Zaoberá sa štúdiom medziplanetárnej hmoty a diaľkovým prieskumom Zeme. Autor mnohých vedeckých prác z odboru astrofyzika. Hlavné dielo: Vesmír je náš svět, Sejdeme se v nekonečnu, Vesmír, jaký je, O vědě a víře, Trialog o životě vo vesmíru, Trialog o mimozemšťanech. Známy popularizátor astronómie, tvorca obľúbeného televízneho cyklu Okná vesmíru dokorán, ktorý vznikal v Slovenskej televízii.
1936
V Bratislave sa narodil huslista, dirigent a hudobný skladateľ Ladislav Kupkovič. Po štúdiách účinkoval v sláčikovom triu KAF - Ladislav Kupkovič, Ján Albrecht, Miroslav Filip, dirigoval tiež orchester maďarského súboru Ifjú szívek, bol členom Slovenskej filharmónie. Neskôr bol hudobným skladateľom v slobodnom povolaní. V r.1969 emigroval do Nemecka, pôsobil v Kolíne nad Rýnom a v Hannoveri.
1956
V Paríži zomrela francúzska fyzička a chemička Irene Joliot-Curie, dcéra Pierra Curie a Márie Curie-Sklodowskej. Profesorka na parížskej Sorbonne, zaoberala sa výskumom neutrónov, v r. 1939 objavila nový typ jadrových reakcií. Spolu s manželom Fredericom Joliotom-Curie nositeľka Nobelovej ceny za fyziku, za objav umelej rádioaktivity (1935). Narodila sa 12. septembra 1897 v Paríži.
Autor: 17. marca
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári