Bude sponzorský milión v banku aj počas majstrovstiev Európy v Malage?
V rumunskej Oradei sa nestal zázrak. Slovenská vodnopólová reprezentácia (ako náhradník po odhlásení USA) sa zo svetovej kvalifikácie na olympijské hry v Pekingu neprebojovala. Z tucta účastníkov týždenného kvalifikačného turnaja si môžu olympijské letenky bukovať Nemci, Taliani, Gréci a Kanaďania. Zverenci chorvátskeho trénera Anteho Nakiča sa museli uspokojiť so siedmou, nepostupovou priečkou.
Kľúčom od priečinka, kde sa vybavujú letenky do Pekingu mal byť hneď úvodný duel A-skupiny proti domácim Rumunom. Aj bol. Lenže, tým kľúčom pootočili Rumuni. Nad naším tímom, aj s "povinným" percentuálnym bonusom od mužov s píšťalkou, zvíťazili o jediný gólik, a postupové šance Slovákov (určité, aj keď len malé, pred kvalifikáciou boli) sa pred nasledujúcimi duelmi s Grékmi a Rusmi scvrkli na minimum. V tábore pod slovenským dvojkrížom zavládlo sklamanie. "Lebo do Oradey sme išli s tým, že sa pokúsime zabojovať o postup," tvrdí jedna z opôr košického klubu ČH Hornets i národného tímu Martin Palaščák. "Keď sme dostali tú druhú šancu, určite sme chceli na olympiádu postúpiť. Preto je naše sklamanie veľké. Šanca bola, a my sme ju chceli chytiť za vlasy..."
No tie vlasy vykĺzli spomedzi prstov hneď v úvode. Po prehre s Rumunskom prišli Slováci o dôležité body aj s Grékmi a Rusmi, a obrazne povedané, mohli baliť kufre a cestovať domov, hoci ich v skupine čakali ešte Kazachstan a Brazília. "Úvodný zápas s Rumunskom bol naozaj kľúčový. Vedeli sme, že z nás majú rešpekt, aj keď boli organizátormi turnaja a mali výhodu domáceho prostredia. Všetky nedávne vzájomné duely s Rumunmi boli totiž nesmierne vyrovnané. Aj ten posledný, práve v Oradei pred Vianocami, v ktorom sme prehrali iba o gól."
O ten nešťastný gól bolo aj pred Veľkou nocou. A zdá sa, že práve to domáce prostredie zohralo v jednom z najdôležitejších zápasov sezóny rozhodujúcu rolu. "Určite dosť veľkú. Najmä to, že na zápas prišlo veľa ľudí, sám som bol z tej návštevy prekvapený. A rumunskí fanúšikovia boli mimoriadne hluční. Neviem čo kričali, ale kričali poriadne, a myslím, že to vplývalo aj na rozhodcov. Neuznali nám totiž jeden regulérny gól, a naopak, Rumunom, aj keď padol z dvojky, ho odpískali. Nevravím, že rozhodcovia pískali vyslovene proti nám, ale v tých dvoch prípadoch nás určite poškodili. Ale s nejakým percentom pre domácich vo vodnom póle vždy treba rátať."
Nešťastná prehra zanechala stopy aj na psychike hráčov, ktorí vedeli, že v ďalších stretnutiach ich čakajú ešte silnejší súperi, s ktorým ťahajú stále za kratší koniec. "Tak bolo aj proti Grékom, na ktorých sme sa prakticky celý zápas iba doťahovali. Ale to je trochu iné mužstvo ako my, po všetkých stránkach, hráčskej i funkcionárskej, na vysokej profesionálnej úrovni. Oni sú už veľmi dlho spolu, budujú mužstvo niekoľko rokov, hrajú Svetovú ligu, majú kopec zápasov s tými najsilnejšími súpermi. Pri pohľade na nich máme čo doháňať."
Ešte aj po prehre 9:11 s Grékmi tlela malá iskierka nádeje, lenže, bolo treba utopiť aspoň Rusov v rumunskom bazéne. A to už bolo evidentne nad sily našich pólistov. Utŕžili od nich debakel 3:12. "S Rusmi sme chceli strašne zabojovať, ale ten zápas nám absolútne nevyšiel," vraví Martin Palaščák. Bol to tretí zápas turnaja, keby sa hralo inde, dalo by sa to trebárs zvaliť na aklimatizáciu... "Ja si myslím, že keby sme s Rumunmi uhrali aspoň remízu, do zápasov s Grékmi a Rusmi by sme nastupovali úplne inak..."
Odvtedy však Slováci už len vyhrávali, zdolali Kazachstan, Brazíliu, Irán, a v súboji o "nezaujímavé" 7. miesto aj Macedónsko. "To boli už len povinné víťazstvá. Stále sme ešte predsa kvalitatívne trochu vyššie ako Irán, Brazília či Kazachstan, nad nimi sme museli vyhrať. Cítili sme stratu motivácie, ale turnaj bolo treba dohrať až do konca."
Malou motiváciou bol aj milión, ktorý mužstvu sľúbil jeden zo sponzorov slovenskej vodnopólovej reprezentácie za postup do Pekingu. "Podmienku sme nesplnili, takže tie peniaze asi nedostaneme. Možno to náš sponzor presunie na nejakú inú akciu," smeje sa košický pólista.
Trebárs ako prémiu za dobré umiestnenie na júlových majstrovstvách Európy v španielskej Malage. Lenže, presadiť sa tam bude oveľa ťažšie ako na olympijskej kvalifikácii. "V Malage bude oveľa vyššia úroveň ako v Oradei, na slabého súpera tam nenatrafíme, lebo európske mužstvá sú aj svetovou špičkou. A nás čaká mimoriadne ťažká skupina, i Čiernohorci povedali, že je to skupina smrti. Sú v nej olympijskí víťazi, majstri sveta, a čo ja viem kto ešte... My sa pokúsime s nimi odohrať kvalitné zápasy, šliapať mužstvám z absolútnej svetovej špičky na päty. Istý trend sme nastúpili už na olympijskej kvalifikácii v Oradei, ale potrebujeme sa ešte viac zohrať, aby prišli aj úspechy."
Po Malage však tréner Nakič každopádne avizuje omladzovaciu kúru. "No nemožno čakať nejaký radikálny rez, skôr pôjde o postupný proces zabudovávania mladých hráčov do zostavy, pretože mladých hráčov je na Slovensku veľmi málo."
Slováci sa môžu tešiť, že uvidia olympijský turnaj aspoň prostredníctvom televíznej obrazovky. "Určite si pozriem nejaký kvalitný zápas, ale fandiť sa nechystám nikomu. Čakám však, že medzi absolútnu svetovú špičku, aj výsledkovo, sa v Pekingu definitívne zaradia Čiernohorci," tipuje Martin Palaščák.
Bohuš MATIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári