Korzár logo Korzár Košice
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: internet

Mnohí si dnes bez internetu nevieme život ani len predstaviť. Je výborným zdrojom praktických informácií, ale aj zaujímavostí či zábavy. Boli sme

zvedaví, či a ako často túto sieť, na ktorej nájdete čo len si zaumienite, používajú známi Košičania.

Anna Lemešányiová s internetom začína i končí deň

Občas si zahrá slovný futbal

Pre redaktorku televízie Markíza Annu Lemešányiovú sa internet stal verným pomocníkom v práci aj v bežnom živote. "Využívam ho každý deň. Doslova s ním začínam aj končím deň. Prirodzene, že najčastejčšie ho využívam pri práci. Každá téma, ktorú začínam reportážne spracovávať, sa začína surfovaním po internete zákony, ich výklady, potom kontakty na úradoch, ministerstvách a dokonca aj mapa kvôli ceste akou sa s respondentovi najrýchlejšie dostanem."

Skryť Vypnúť reklamu

Internet ale často využíva aj kvôli aktuálnym informáciam. "Tým vlastne začínam pracovný deň. Prístup k dennej tlači, aktuálnym správam a profesným stránkam na ´nete´ je pre mňa asi najdôležitejší.

Cez internet sledujem zmeškané televízne relácie a zároveň reakcie na ne vo vytvorených blogoch."

Takmer nevyhnutné pre jej prácu sú aj maily. Niekedy to vyzerá tak, že na komunikáciu využíva viac počítač ako telefón. "Cestovné poriadky, odchody vlakov, lietadiel dokonca aj kúpa leteniek to je pre mňa už čosi absolutne bežné. Iné nákupy cez internet som zatiaľ neskúšala. Nielen z opatrnosti, ale hlavne kvôli tomu, že vec, ktorú si chcem kúpiť, si potrebujem poriadne prezrieť, vyskúšať. Ale tak trochu aj kvôli tomu, že ak už niečo kúpim chcem to mať hneď."

Skryť Vypnúť reklamu

Ak jej zvýši večer čas, k počítaču si sadá znovu. "Vtedy uhasínam hlad po informáciách bulvárneho charakteru alebo jednoducho pele-mele. Dokonca si čas od času zahrám tzv. slovný futbal - je to čosi ako scrabble. V zásobníku sú náhodne počítačom vybraté písmená a z nich treba za istý časový limit vytvoriť čo najviac podstatných mien. Získam bod, ak ich vytvorím viac ako súper."

Jozef Majoroš nie je na internete závislý

Aspoň nemusí chodiť do banky

Kapitán futbalistov MFK Košice Jozef Majoroš rozhodne nepatrí medzi internetových "závislákov". "Určite nesedím pred internetom od rána do večera. Mám dve deti, rodinu, a tá má prirodzene prednosť. Potom sú to tréningy, zápasy, sústredenia, všeobecne mám na internet málo času. Keď sa k nemu dostanem na hodinku a pol denne, tak to je veľa. Počítač zapínam najmä preto, aby som si tam niečo prečítal, určite nie preto, aby som hral hry."

Skryť Vypnúť reklamu

Doma majú internet asi rok, ale košický futbalista mu prišiel na chuť oveľa dávnejšie. "U staršieho brata, on môže mať internet takých desať rokov, občas som sa cez niektorého zo spoluhráčov v mančafte dostal k notebooku. Predtým, keď som chodil na Osemročné športové gymnázium, bol internet ešte vzácnosťou. Mali sme nejaký počítač, ale nespomínam si, že by sme pri štúdiu využívali aj internet."

J. Majoroš nepopiera, že ten zázrak techniky mu sem-tam uľahčí život. "Využívam najmä internet banking. Tak vyplatím účty, šeky, bez toho aby som musel chodiť do banky. Zatiaľ ma však nijako nezlákalo nakupovanie cez internet, pretože je to stále iba v začiatkoch. Akurát manželka to občas využije, že si objedná nejaké fotky, ale to je všetko."

Surfovanie po internetových "vlnách" sa väčšinou obmedzí na športové stránky. "Samozrejme, je to stránka nášho klubu MFK Košice, a medzi moje najobľúbenejšie patrí napríklad ´Profutbal´, kde nájdem všetko čo sa na futbalových trávnikoch deje."

Pri komunikácii s blízkymi, priateľmi či spoluhráčmi je obyčajný telefón na nezaplatenie, "Čepi" (futbalová prezývka J. Majoroša) ho uprednostňuje pred mailovaním. "Zoberiem telefón, a volám, je to oveľa jednoduchšie aj rýchlejšie ako mailovanie. Sem-tam využijem aspoň ´skype´, ako nedávno na sústredení v Turecku, kde som tak komunikoval s manželkou," vraví košický kapitán.

Starosta Ľubomír Grega cez "net" aj nakupuje

Občas pozrie aj erotiké stránky

Starosta MČ Staré mesto Ľubomír Grega používa internet doma aj v práci. Začiatky neboli idylické. "Prístup k internetu som mal už v roku 1995, keď bol u nás ešte v plienkach. Vtedy som však mal k internetu skôr odmietavý postoj. Až neskôr som mu prišiel na chuť a zaplatil si užívateľský kurz," spomína starosta.

Dnes si, podobne ako väčšina ľudí, nevie život bez internetu predstaviť. "Je neuveriteľné, aký posun nastal v posledných rokoch. Cez internet si prezerám aj niektoré noviny či správy." Na internete strávi denne hodinku - dve. Paradoxne sa k nemu dostane skôr v práci. "Doma okupujú kvôli internetu počítač najprv syn a potom manželka. Ja sa k nemu dostanem až neskoro večer. A to už toho veľa popozerať nestihnem." Starostu sme podpichli, či si v noci prezerá aj erotické stránky. "Som ako väčšina chlapov, takže nebudem vravieť, že nie. Ale určite to nie sú stránky, ktoré by som na internete cielene hľadal," dodal so smiechom.

Postrachom pri surfovaní internetom je možnosť, že počítač "chytí" aj nejaký vírus. "Viackrát sa to stalo aj nám, preto zapíname ´antivirak´každý večer. Ale úplne dokonalá ochrana počítača neexistuje." Pokiaľ ide o sťahovanie hudby, či filmov, Ľ Grega necháva tieto činnosti na syna. "On vie ako sa majú filmy aj hudba sťahovať. Zverujem mu aj napaľovanie cédečiek."

Hoci nakupovanie cez internet nevyužíva, nájdu sa aj výnimky. "Cez internetové kníhkupectvá som objednal niekoľko kníh. Zatiaľ som spokojný. Takisto aj nejakú kozmetiku a parfémy, ktoré bežne v obchodoch nedostať. Pokiaľ ide o iný tovar, ten cez internet neobjednávam. Predsa len, treba ho vidieť a vyskúšať."

Globálna celosvetová sieť však nepriniesla len nové možnosti týkajúce sa surfovania po internete. Vďaka programom ako icq, MSN, či Skype sa dá komunikovať s kýmkoľvek kdekoľvek na svete. "Hlavne manželka cez Skype komunikuje s bývalými spolužiačkami v USA či Austrálii. Ešte pred pár rokmi to bolo nemysliteľné, dalo sa to len telefonicky, alebo mailom. Uvidíme, čím nás ešte technika prekvapí."

Marta Horváthová trávi na webe asi hodinu denne

Cez internet "špehuje" konkurenciu

Zástupkyňa výkonného riaditeľa košického letiska pre prevádzku a bezpečnosť Marta Horváthová prišla do kontaktu s internetom dávnejšie. "Prvý raz pred 12 rokmi. Vtedy nám ho zaviedli na letisko. Zďaleka nebol taký rozšírený, ako teraz, ale letiská v zahraničí už internet mali."

Internet využíva hlavne pracovne. Je to pre ňu studnica dôležitých informácií. "Cez internetové stránky vieme sledovať, aké sú novinky v letectve a aj na iných letiskách. Hlavne tých, ktoré vnímame ako konkurenčné. Dajú sa porovnávať celkové podmienky, cenové ponuky, ale aj vizáž webstránok konkurenčných letísk. Čiže je to svojím spôsobom legálna ´špionáž´, keďže letiská na internete zverejnia to, čo nepovažujú za obchodné tajomstvo," vysvetlila M. Horváthová.

Vďaka internetu vedia pružnejšie reagovať na aktuálne trendy a novinky, ktoré fungujujú na iných letiskách. "Vďaka internetu viem o nich bez toho, aby som tam musela cestovať." Internet rozhoduje aj o potenciálnej existencii nových lieniek z košického letiska. "Prichádza leto a zisťujem, aká je situácia týkajúca sa chartrových letov na letiskách v Brne či Ostrave. Prípadne, či sa nám oplatí otvoriť novú pravidelnú linku."

M. Horváthová však nevyužíva internet len pracovne. "Pravidelne zvyknem sledovať informácie o lyžiarskych strediskách. Vďaka internetu sa dozviem, kde sú aké podmienky a koľko snehu. Pomocou internete sa dnes dá naplánovať aj cesta autom. Na istej stránke, kde je aj mapa Slovenska, stačí zadať štart i cieľ cesty a zobrazí sa najrýchlejšia trasa. Túto stránku považujem za skutočného pomocníka pre vodičov," povedala nám M. Horváthová.

Na internete trávi zhruba hodinu denne. "Moje deti sú na internete takmer závislé. Ale sú už dospelé, takže je to na nich, koľko času trávia surfovaním..."

Spevák Andy Ďurica tvrdí, že internet je ako oheň - dobrý sluha no zlý pán

Prekvapuje ho, že vírusy si vždy nájdu cestu

Košický spevák Andy Ďurica internet používa pomerne často. "Odmalička som mal rád encyklopédie a internet je vlastne jedna gigantická knižnica. Človeku poskytne informácie alebo odpovede na otázky každého druhu. Myslím si, že by z internetu mala byť za pár rokov taká samozrejmosť, akou je teraz napríklad telefón," nazdáva sa Andy.

Na internete si našiel aj pár svojich obľúbených stránok. "Hlavne tie, kde možno nájsť vtipné videá, takže medzi moje obľúbené určite partí stránka YouTube.com, kde si môžu ľudia pridaváť a prezerať svoje obľúbené videá a okrem toho je tam ohromné množstvo hudobných videoklipov a dokumentov o kapelách, ktoré naše rádiá nepoznajú. Inak si skôr vyberám stránky podľa toho, čo práve hľadám - inzeráty hudobných nástrojov, cestné mapy a po nociach niekedy cestujem prstom po mape pohľadom z družice na našu planétu v programe GoogleEarth. Je to úžasné, vrelo túto stránku odporúčam."

Andymu internet často pomáha aj v muzike. "Dokáže bleskovo pomôcť, pokiaľ človek rýchlo nájde to, čo hľadá. Posledné dni ma zaujíma napríklad jeho využitie v rámci predaja a sťahovania hudby, aby sa hudba dostala ku každému, kto má o ňu záujem." Aj pri každodenný starostiach a povinnostiach môže byť internet veľmi nápomocný... "Je to neuveriteľné, no dnes sa dajú cez internet kúpiť letenky lacnejšie ako mesačník na MHD. Každý druh tovaru sa dá kúpiť lacnejšie, ako v kamennom obchode a kuriér ho doručí priamo do rúk, takže je to výhodné a netreba pomaly ani nikam chodiť. Ale myslím si, že to veľmi netreba preháňať, lebo jahody sú aj tak najlepšie z lesa a frajerka sa viac poteší skutočnej puse..."

Nezriedka ľudia využívajú internet aj na chatovanie či zoznámenie sa. "Človek potom ľahko prekonáva hranice a rozdiely. Môže si nájsť alebo mať na ´dráte´ priateľov z celého sveta a hlavne byť dosažiteľný e-mailovou poštou. U mňa je ´net´ zapnutý prakticky vždy, keď niečo nahrávam alebo píšem. Potom to preposielam, vždy pracujem s počítačom alebo notebookom. Niekedy je to častejšie, ako je zdravé..."

Lenže rovnako, ako môže internet pomôcť, može narobiť aj šarapatu... "Napríklad ma dosť zrádza, keď v tej najnevhodnejšej chvíli vypadne. Ale to sú veci medzi nebom, zemou a poskytovaťeľom. Skôr ma prekvapujú vírusy, ako si vždy nájdu cestu. Záleží na druhu práce - s internetom je to asi ako s ohňom, je to dobrý sluha ale zlý pán. Na druhej strane ale nikdy nie je zlé mať - pre prípad - celý svet po ruke."

kid, bm, mat

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Zázračná hranica kilometrov, po ktorej sa vám elektromobil neoplatí
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Ako sa mení dynamika firiem?
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 5. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 24 792
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 14 165
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 856
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 026
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 500
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 965
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 329
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 017
 9. Po Slovensku na motorke 5 372
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 4 959
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Osudným sa mu stalo zrejme to, že zadriemal v tráve.


27m
Jakabov palác je roky zatvorený. Plán je, aby slúžil na reprezentatívne účely.

Sídlil tam Beneš, plánujú sieň slávy.


a 1 ďalší 21 h
Blokáda cesty v Prešove na Levočskej ulici v marci 2017.

Prvá barikáda má byť v najväčšej špičke.


21 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Demografický problém nikto nerieši.


9. jún
Stretnutie Bidena (v kresle vľavo) s Putinom trvalo tri a pol hodiny.

Lídri nevystúpili na spoločnej tlačovej konferencii.


1 h
Peter Schutz

Východisko na spôsob "vláda národnej spásy" je čistá fantazmagória.


6 h
Marek Hamšík (vľavo) počas tréningu slovenskej reprezentácie na EURO 2020.

Kapitán regeneruje výnimočne.


Pavol Spál 7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop