Príčina výbuchu plynu v Slanci stále nie je jasná. Na prešetrení sa okrem plynárov podieľajú hasiči a Kriminalisticko-expertízny ústav KR PZ v
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Košiciach. Dodávka plynu do všetkých obcí už bola obnovená.
KOŠICE. Podľa hovorkyne polície Jany Demjanovičovej došlo k výbuchu z doposiaľ nezistených príčin. "Explóziou zemného plynu z potrubia o priemere 700 mm došlo k deštrukcii plynovodu v dĺžke 34 m, čím pre Slovenský plynárenský priemysel - distribúcia, a. s., vznikla podľa predbežného odhadu škoda do 7 miliónov Sk. Následkom výbuchu došlo k požiaru okolitého lesného porastu, ktorého majiteľ, Lesy SR, š. p., odštepný závod Sobrance, doposiaľ škodu nevyčíslil," uviedla J. Demjanovičová.
K zraneniu osôb nedošlo. Na likvidácii požiaru sa podieľali príslušníci HaZZ Košice, HaZZ Košice-okolie a HaZZ Trebišov. Plynárom sa ešte v deň výbuchu podarilo obnoviť dodávky plynu do 27 obcí.
Napojili všetky obce
"Po explózii zostalo bez plynu 38 obcí, včera však už bola dodávka obnovená vo všetkých dedinách a v takmer všetkých domácnostiach, kde došlo k prerušeniu zásobovania plynom. Pripojených nie je len niekoľko odberateľov, ktorých naši zamestnanci nezastihli doma. Keďže pri zapájaní je potrebné dodržať všetky bezpečnostné pravidlá, pripojíme ich hneď, ako sa s nimi skontaktujeme. Naši zamestnanci sú neustále v teréne," vysvetlila hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
Plynári ubezpečujú, že jednotlivé vedenia sú v poriadku a k ďalšiemu výbuchu by nemalo dôjsť. Túto skutočnosť nám potvrdil aj plynový technik z SPP, ktorý nám povedal, že kontroly na jednotlivých potrubiach sa robia niekoľkokrát ročne. Skúma sa nielen únik plynu, ale aj stav potrubia.
SPP sme sa opýtali, ako môžu bez poznania príčin výbuchu, tvrdiť, že ďalší nenastane. Zaujímalo nás tiež, či okrem pravidelných kontrol, ktoré sú naplánované, spôsobil výbuch nejaké mimoriadne opatrenia v súvislosti s kontrolou plynových potrubí. Plynári z SPP - distribúcia však odpovedajú vyhýbavo: "Ochrana a starostlivosť o distribučnú plynárenskú sieť na Slovensku je plne porovnateľná s krajinami západnej Európy. SPP distribúcia neustále zvyšuje investície do obnovy siete. V uplynulom roku tieto investície boli viac ako dve miliardy slovenských korún. Bezpečná dodávka zemného plynu je pre nás prvoradá. Spoločnosť dodržuje povinnosť zabezpečovať ich cyklické odborné prehliadky v zmysle vyhlášky o vyhradených plynových zariadeniach," znelo v stanovisku SPP.
Na našu opätovnú otázku, aby boli konkrétnejší, sme dostali odpoveď, že "žiadne mimoriadne opatrenia, teda kontroly stavu potrubí, spoločnosť nevykonáva. Posledná revízia potrubia, na ktorom došlo k výbuchu, bola vykonaná koncom minulého roka a ďalšia je plánovaná na tento rok".
Potrubia pravidelne sondujú
"Na kontrolu stavu potrubia sa používa tzv. ježko so sondou, ktorý sa vloží dovnútra a posúva sa v ňom ako autíčko na diaľkové ovládanie. Posudzuje jeho stav, hrúbku, možné narušenia. Ak sa zistí nejaká chyba, tá sa okamžite odstraňuje výkopom, výrezom časti potrubia, ktorá sa nahradí novou časťou. Bežné sú katódové ochrany, ktoré chránia potrubia, a anóda sa obetuje, ktorá zhrdzavie namiesto toho, aby hrdzavelo potrubie. Robia sa aj vizuálne kontroly s helikoptérami a kontrolujú sa potrubia, v akom sú stave. To sa totiž ukáže, keď je niekde únik. Pôda sa roztápa, sneh sa topí. Všetko sa vyhodnocuje a robia sa opatrenia," vysvetľuje plynár, ktorý dodáva, že správa potrubí musí spĺňať prísne normy.
Navyše sa úniky monitorujú za pomoci drägerov, ktoré ukážu, či niekde neuniká plyn. "Nasaje sa doň vzduch a skúma sa koncentrácia plynu v ovzduší. Ťažko povedať, čo bolo príčinou výbuchu v Slanci, možno nejaká čiastočka hrdze. Môžeme len polemizovať."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári