Korzár logo Korzár Košice

Glváčov kšeft Smer netrápi

Ficova strana sa bráni, že nejde o jej kauzu, hoci v nej figuruje šéf bratislavského Smeru Keď išlo o kšeft za miliardu vo Veľkom Slavkove, premiér

tvrdil, že ho organizovali nominanti Vladimíra Mečiara, a konal. Keď ide o kšeft nominanta Smeru Martina Glváča za pol miliardy, mlčí.

BRATISLAVA. Predseda vlády a Smeru Robert Fico cez svoju hovorkyňu odkázal, že jeho strana nemá nič spoločné s kšeftom svojho straníckeho kolegu, štátneho tajomníka ministerstva výstavby Martina Glváča. Ten je aj predsedom bratislavského Smeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firma LM Real, v ktorej figuruje Glváčova priateľka, asistentka poslanca Smeru Jána Čecha, a jeho bývalý obchodný partner, vybavila za Dzurindovej vlády reštituentovi pôdu v Čiernej Vode pri Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Následne mu za pozemky, ktoré majú dnes hodnotu pol miliardy korún, zaplatila 1,4 milióna. O niekoľko mesiacov zmenila obec územný plán s tým, že na pozemkoch sa môže stavať.

Podobne sa chcela obohatiť aj firma blízka HZDS, keď vybavila reštituentovi pozemky vo Veľkom Slavkove. Následne ich od neho kúpila za 13 miliónov, hoci majú hodnotu okolo miliardy.

Po tom, ako sa premiér o tomto kšefte dozvedel z médií, odvolal ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu z HZDS a tlačil na odchod šéfa Pozemkového fondu Branislava Brízu, nominanta HZDS. Fico vtedy povedal: "Podstatou sporu sú podvodné prevody na Pozemkovom fonde, ktoré organizovali nominanti Vladimíra Mečiara a ktoré sme zastavili." Včera cez svoju hovorkyňu odkázal: "Akékoľvek podnikateľské alebo iné aktivity člena Smeru sú jeho súkromnou záležitosťou a nie je v žiadnom prípade možné ich spájať priamo so stranou. "

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda HZDS Milan Urbáni však hovorí, že tento prípad je možno ešte horší ako kauza Veľký Slavkov, lebo je v nej priamo zainteresovaný člen strany.

HZDS porovnáva Glváčovu kauzu s reštitúciou vo Veľkom Slavkove, za ktorú museli odísť nominanti ich hnutia. SNS zatiaľ v pozemkoch pri Čiernej Vode problém nevidí.

Predseda vlády a Smeru Robert Fico sa včera nevyjadril k prípadu pozemkov v Čiernej Vode pri Bratislave. Tie od Pozemkového fondu za Dzurindovej vlády pomohla reštituentovi získať firma blízka šéfovi bratislavského Smeru a štátnemu tajomníkovi ministerstva výstavby Martinovi Glváčovi.

Pri Glváčovi, v Smere významnom členovi, zatiaľ Fico zvolil taktiku mlčania a skúpi na vyjadrenia sú aj ostatní členovia strany. "Ja k tomu nič nepoviem, nech vám k tomu povie Glváč," povedal predseda poslaneckého klubu Miroslav Číž. Vyjadriť sa nechcel ani podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.

SkryťVypnúť reklamu

Fico vie, ako sa kšeftuje

Fico má o tom, aké pomery vládli na Slovenskom pozemkovom fonde v nedávnej minulosti, pomerne jasnú predstavu. V čase vrcholenia kauzy Slavkov to popísal pomerne presne a jeho citát z 27. novembra by mohol vystihnúť aj podstatu prevodov pri Čiernej Vode, okolo ktorej sa pohybovalo viac ľudí napojených na Smer. "S vysokou pravdepodobnosťou existujú zmluvy o budúcich zmluvách.

To znamená, že reštituentovi je asi povedané - tak počúvajte, dostanete tento pozemok, ale najprv podpíšete zmluvu o budúcej zmluve, že len čo vám to Slovenský pozemkový fond prevedie, tak vy na základe zmluvy o budúcej zmluve to musíte previesť na túto spoločnosť. S vysokou pravdepodobnosťou suma, ktorá sa oficiálne objavuje, pokiaľ ide o prevod z reštituenta na tú súkromnú firmu, je umelá a pod stolom ide podstatná suma."

Smer:SME klame a skresľuje

Jediným oficiálnym vyhlásením Smeru zatiaľ zostáva tlačová správa podpísaná hovorkyňou strany, ktorá SME vyzýva, aby sa ospravedlnil za titulky článkov Aj Smer má Veľký Slavkov a Firma blízka Smeru zarobila na reštitúcii. Obsah materiálov nespochybnila. Smeru prekáža, že denník spojil Glváčov kšeft so stranou. V prípade, ak SME nepreukáže spojitosť medzi Smerom a reštitúciou, sa strana chce brániť za údajné poškodenie dobrého mena na súde.

HZDS: Smer by to mal riešiť

V HZDS sa naopak už objavili hlasy, že by mal Fico veci riešiť a prípad prirovnávajú k Veľkému Slavkovu. "Zatiaľ to zvonku vyzerá, že sú to minimálne podobné prípady, ak tento nie je horší," myslí si podpredseda HZDS Milan Urbáni. Horšie by to podľa neho mohlo byť preto, že je v kauze priamo zainteresovaný funkcionár strany. "Či sú informácie pravdivé, alebo nie, je ich treba prešetriť," odpovedal na otázku, či by mal Fico konať. K Smeru poznamenal, že "nejde o osoby, tu ide o princíp". Odvolaný minister Miroslav Jureňa (HZDS) očakáva, že sa kauzou okolo Glváča premiér bude zaoberať.

"Vec je to rovnaká," porovnal Slavkov a Čiernu Vodu. Riešenie kauzy je však vecou Smeru, povedal Jureňa. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj v prípade problém nevidí. "Akú výhodu mohol pán Glváč využiť ako opozičný politik, keď bol šéfom fondu Hideghéty zo SMK?" pýtal sa.

Opozícia: Fico by mal konať

Opozícia sa po čase opäť začína mobilizovať. SDKÚ včera reagovala na Glváčovu kauzu mimoriadnou tlačovkou, na ktorej vyzvala premiéra Roberta Fica, aby vysvetlil pozadie sporných prevodov pôdy na Čiernej Vode.

"Žiadame premiéra, aby konal a objasnil úlohu svojho nominanta v tejto kauze," povedal Frešo. Podľa neho môže byť aj spôsob, akým sa dostali Glváčovi ľudia k lukratívnej pôde za stovky miliónov korún, dôvodom, prečo súčasná koalícia na čele s Ficom stále nezverejnila zmluvy medzi Pozemkovým fondom a reštituentmi.

Podľa poslanca SMK Gyulu Bárdosa by mal Fico vláde navrhnúť Glváčovo odvolanie z funkcie štátneho tajomníka ministerstva výstavby. Rovnaký názor má aj Daniel Lipšic z KDH. "Človek, ktorý priznal kontakty s podsvetím, by nemal byť v žiadnej verejnej funkcii." Glváč v roku 2005 povedal, že sa poznal so zavraždeným bossom bratislavského podsvetia Jozefom Svobodom. "A nehanbím sa za to."

Zodpovednosť opozície

Opozícia bude o škandalóznych prevodoch pôdy na Čiernej Vode hovoriť aj v stredu na spoločnom rokovaní. Lipšic je presvedčený, že by mala preskúmať aj zodpovednosť vlastných ľudí v tejto kauze. K sporným reštitúciám došlo za bývalej Dzurindovej vlády, keď bol na čele fondu František Hideghéty z SMK.

"Pevne verím, že neochota niektorých opozičných politikov prijať záväzok, že po voľbách nepôjdeme so Smerom, s týmto prípadom nesúvisí, respektíve, že nie je dôsledkom ich spolupráce s ekonomickým pozadím Smeru," uviedol Lipšic. Diskusii na túto tému sa nevyhýba ani SMK. "Keď nie je niečo čisté, tak je jedno, za akej vlády k tomu došlo. Tento prípad určite nie je v poriadku," povedal Bárdos.

Autor: mk, mv

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 007
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 066
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 505
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 123
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 066
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 505
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 123
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu