sviatok sv. Jozefa, patróna robotníkov
1637
V Bratislave zomrel ostrihomský arcibiskup Peter Pázmaň, popredná osobnosť rekatolizačného úsilia v Uhorsku, náboženský spisovateľ a cirkevný hodnostár. Bol zakladateľom univerzity v Trnave (12. mája 1635). Narodil sa 4. októbra 1570.
1817
V Beckove sa narodil popredný národný buditeľ Jozef Miloslav Hurban. Bol evanj. farárom v Hlbokom, kde sa venoval osvete a zapájal do spoločenského života. S Ľ. Štúrom a M. M. Hodžom sa rozhodli uzákoniť spisovnú slovenčinu, ktorá mala spájať široké vrstvy slovenskej inteligencie a ľudu. Vydával almanach Nitra, beletristickú prílohu Slovenských národných novín Orol tatranski, založil vedecký časopis Slovenské pohľady, spoluzakladal vydavateľský spolok Tatrín. V r. 1848 formuloval mikulášske Žiadosti slovenského národa, zúčastnil sa na revolučných bojoch. Po revolúcii sa venoval najmä cirkevným otázkam a v 60. rokoch sa opäť zapojil do spoločenského diania. Publicistické práce: Slovensko a jeho život literárny, Cesta Slováka ku bratr…m slovanským na Moravě a v Čechách, prózy: Olejkár, Gottšalk, Prítomnosť a obrazy zo života tatranského, Od Silvestra do Troch kráľov a i. Autor historickej state Rozpomienky. Otec Svetozára Hurbana Vajanského. Zomrel 21. februára 1888 v Hlbokom.
1900
V Paríži sa narodil francúzsky fyzik a chemik Jean Frédéric Joliot-Curie. Zaoberal sa jadrovou fyzikou, spolu s manželkou Irene Joliotovou-Curieovou objavili umelú rádioaktivitu, za čo im udelili v r. 1935 Nobelovu cenu za fyziku za syntézu nových rádioaktívnych prvkov. Bol tiež mierovým aktivistom, v r. 1950-58 predseda Svetovej rady mieru. Zomrel 14. augusta 1958 v Arcouest.
1913
V Rajci sa narodil sochár Rudolf Pribiš. Venoval sa medailérstvu, komornej i monumentálnej tvorbe: Pomník odboja v Prievidzi, Pomník oslobodenia v Dolnom Kubíne, bronzové dvere obradnej siene Pamätníka Sovietskej armády na Slavíne. Bol pedagógom, tiež rektorom na VŠVU v Bratislave. Zomrel 3. septembra 1984 v Bratislave.
1945
Nacisti vypálili obec Baláže. Počas SNP sa obyvatelia obce aktívne zapojili do boja proti hitlerovským okupantom a ich domácim prisluhovačom. Po prechode povstalcov do hôr sa obec stala jedným z partizánskych centier.
1993
Severný pól dosiahla 1. slovenská polárna expedícia pod vedením geografa Františka Keleho. Výprava zanechala na póle plastiku jedného zo sponzorov výpravy slovenského výtvarníka žijúceho vo Francúzsku Jána Zoričáka Arktický kvet.
Autor: 19. marca
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári