organizovala šačianska nemocnica. Pred takmer dvadsiatimi rokmi stál pri zrode laparoskopickej metódy operovania. Sedemdesiatpäťročný profesor aj napriek pokročilému veku v rodnom Taliansku stále operuje.
KOŠICE. Montori ani vo svojom veku nespí na vavrínoch a zúčastňuje sa nových výskumov. Už krátko po jeho príchode sa medzi zúčastnenými lekármi rozšírila správa o tom, že sa podieľa na vývoji prístroja, ktorý umožní operovať žlčník cez vaginálny otvor.
Výskum zatiaľ prebieha na zvieratách v Taliansku a Španielsku. Kombinovanou metódou cez vaginálny otvor a malým rezom v oblasti pupka už v Ríme operovali jednu dobrovoľníčku. Novinka zníži na minimum zásah do ľudského tela. Po ďalších pokusoch sa podobné operácie možno stanú realitou aj na Slovensku.
Stál pri zrode laparoskopie
Montori vníma vývoj laparoskopie od jej začiatkov ako raketovo rýchly. "Kedysi boli takto vykonávané len operácie tráviaceho traktu. Práve vďaka výhodám laparoskopie sa oblasť jej pôsobnosti rozšírila. Dnes týmto spôsobom operujú urológovia, gynekológovia, ortopédi či kardiológovia, čo považujem za skutočný pokrok."
Ako jeden z "otcov" tejto metódy dokáže ohodnotiť, čím je pre pacienta prospešná. Vďaka minimálnemu zásahu do tela sa urýchlilo hojenie rany a tým aj dĺžka pobytu v nemocnici a náklady spojené s hospitalizáciou. Metóda umožnila, aby sa stredobodom záujmu stal pacient.
Najväčším úspechom jeho kariéry sú všetci pacienti, ktorým dokázal pomôcť. Za prelomový vo svojom živote považuje moment, keď sa pred takmer dvadsiatimi rokmi vydal na vtedy ešte neznámu cestu laparoskopie, ktorá znamenala prevrat v chirurgii.
Obdivuje lekárov i ženy
Výlet do metropoly východu neznamenal pre talianskeho profesora len pracovné povinnosti. Počas návštevy absolvoval prehliadku centra a najdôležitejších pamiatok. Upútala ho najmä veľkoleposť Dómu svätej Alžbety. Na Hlavnej ulici navštívil aj dve reštaurácie, vďaka ktorým si nevedel vynachváliť tunajšiu kuchyňu.
"Dojmy z Košíc sú veľmi pozitívne. Ľudia sú ku mne naozaj priateľskí a pohostinní. Páči sa mi spolupráca vašich lekárov a ich snaha ďalej sa vzdelávať." Nezaprel v sebe Taliana, a tak si okrem šikovnosti slovenských chirurgov všímal aj ženy. Nezabudol pripomenúť, že sú naozaj krásne a šarmantné.
Ochutnal tokajské víno
Zaneprázdnený profesor mal pripravený ďalší program. Po skončení prednášok nasledovala večera, tradičné bryndzové halušky. Montori strávil posledný deň pobytu na výlete v tokajskej oblasti. Mal tak možnosť porovnať chuť vína z jeho domoviny a nášho.
Po ľahších témach sa na záver vrátil k myšlienke, ktorú šíri v každej krajine, ktorú navštívi. "Lekári sa musia neustále vzdelávať, pretože nemocnica bez vzdelávacieho proces je ako človek bez duše."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári