občanmi šéf rezortu. Ľubomír Jahnátek. V praxi to podľa neho znamená, že v procese príprav tepelnej elektrárne "sa stav vrátil do východiskovej pozície".
"Vedenie mesta podcenilo tento zámer," uviedol Jahnátek na adresu samosprávy. Dôkazom je podľa neho stanovisko mesta z 26. mája 2006. V ňom "nemá pripomienky" k umiestneniu elektrárne v areáli bývalého cukrovaru. Jahnátek obhajoval vydanie osvedčenia pre ČES, ktorá je developerom projektu: "Vychádzalo sa zo zámeru a stanoviska mesta." Tvrdí, že rezort posudzoval len súlad s koncepciou energetickej bezpečnosti. Jej spracovanie sa stalo až jednou z priorít vlády. Tím expertov ju dokončil vlani: "Ale aj keď musíme zabezpečiť nové zdroje, nemôžeme to robiť spôsobom, ktorý by znepríjemňoval život ľuďom, ktorí v okolí týchto zdrojov budú trvalo žiť."
Rezort Trebišov monitoroval "zdiaľky"
Ministerstvo samospráva oslovila až 4. februára 2008, keď primátor mesta žiadal o prehodnotenie osvedčenia. Až potom podľa ministra mohli konať. O 10 dní nato, 14. februára listom upozornil primátora Trebišova, prednostu Krajského stavebného úradu a predsedu KSK, že "vzhľadom na nové informácie, ktoré dostalo MH v prípade projektu tepelnej elektrárne, nastali nové skutočnosti, ktoré bude MH riešiť". Následne 25. februára bolo "na môj pokyn rozhodnuté nariadiť obnovené konanie (o osvedčení pre ČES)". Podľa Jahnátkovho vyjadrenia tým "vrátili stav do východiskovej pozície a všetko, čo bolo doteraz, neplatí". Povedal, že ČES list o obnovení konania musí prebrať do 15 dní. Ak nie, aj po 30 dňoch sa stáva "právne účinné, ako by prevzali žiadosť". Následne MH začne konať. Maximálne do 30 dní musí ukončiť správne konanie: "V apríli máji môže byť definitívne rozhodnuté."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári