vajíčka. Takzvané kraslice sú dodnes v našich končinách symbolom prichádzajúcej jari, tepla a svetla. Akoby v nás prebúdzali život.
PLAVEČ. Zdobenie vajíčkových škrupiniek sa vo všeobecnosti považuje za výsledok ľudového výtvarného umenia. S obrovskou zanietenosťou a obľubou sa tejto stáročnej ľudskej práci venuje aj energická Anna Servilová z Plavča. Povolaním učiteľka je vo svojom okolí známa aj výrobou jedinečných kraslíc.
Spojené nádoby
Anna Servilová začínala ako učiteľka v materskej škole. Momentálne vyučuje školáčikov na prvom stupni základnej školy. Najprv to bolo prostredie v dedinke Čirč, teraz je to jej rodný Plaveč. Vyše dvadsaťročná prax ju predurčuje k novým nápadom, ktoré si deti pri svojej zvedavosti doslova žiadajú. Kreatívna učiteľka dnes vyrába nielen kraslice, ale venuje sa aj rôznym iným výzdobám.
"Spolu s kolegyňami zdobíme napríklad školu na Deň matiek, či chystáme výzdobu na odpustovú slávnosť v obci. Nedávno som pripravovala aj výzdobu na svadbu. Jednoducho, všetkých podobných vecí sa rada chytím. Zrejme to vyplýva aj z môjho učiteľského povolania," naznačuje svoje tvorivé možnosti dvojnásobná matka.
Vajíčka rozdá blízkym
Zručnú ženu s jej tvorbou poznajú takmer všetci z jej okolia. Kolegovia jej prinášajú vajíčka už niekoľko rokov. "Prinesú mi vajíčka a ja im ich namaľujem. Dávam ich aj našim známym i príbuzným. Každý kto k nám príde na návštevu, neodíde naprázdno," hovorí Plavčanka.
Niektorí sa jej pýtajú, či nie je zbytočné maľovať plné vajcia. Vraj je škoda, že sa potom musia zjesť. Teda aby sa nepokazili. Umelkyni to však neprekáža. Hovorí, že aj v ďalšom roku vajíčka budú a namaľuje ich znova.
Kedysi praskali
Ako pomôcku na vyfukovanie vajec používa A. Servilová aj modernú techniku. Nedávno si kúpila malú vŕtačku, pomocou ktorej urobí na vajíčkach dierky. Používa samozrejme aj vosk, špendlík, či ceruzku. Neskôr začala používať aj špeciálne lepky. Z tých postupne vystrihuje materiál na škrupinku. Anna už vyrába aj madeirové vajíčka pomenované po špeciálnej čipke. Ich náročnosť spočíva v množstve vyvŕtaných dierok. Kým začínala, z desiatich jej aj osem prasklo. Dnes je to už stopercentne lepšie.
Farebný trávnik
Podľa Anny si výroba kraslíc žiada nielen pevnú ruku, ale i veľa trpezlivosti. "Je to veľmi jemná robota," charakterizuje svoju záľubu. Najviac času výrobe kraslíc venuje Anna večer. "Už keď je doma pokoj, spolu s manželom Jozefom si sadneme k telke, malá sa hrá a ja si postupne robím s každým vajíčkom svoju prácu," približuje učiteľka z Plavča.
Počas celého roka však treba nazbierať aj množstvo vajíčok. "U nás doma sa vajíčko nerozbíja, len sa prefukuje. Či je to pri pečení, či pri varení. Nosia mi ich aj príbuzní i kuchárky v škole," konštatuje. V lete je trávnik vo dvore Servilovcov plný farebných vajíčok. Treba ich nastriekať a nachystať. Anne vtedy pomáha aj kmotra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári