Kvalita vody v studniach na východe Slovenska je v katastrofálnom stave. Dokonca ľudia, ktorí ju pijú, vážne ohrozujú svoje životy.
KOŠICE. Najviac infikovaná voda na východe Slovenska je v okolí Trebišova, Michaloviec a Košíc. V Trebišovskom okrese nevyhovovalo z 231 donesených vzoriek až 71 %, pričom sa našli aj také, v ktorých bola koncentrácia dusičnanov vyššia ako 360 miligramov na liter. V Košiciach a okolí zistili vodári nekvalitu u 34 % vzoriek a v Michalovciach až u 62 %. Naopak, najkvalitnejšiu vodu majú v Humennom, kde všetky vzorky vyhovujú normám. Tieto výsledky vyplynuli z bezplatných analýz, ktoré si dali urobiť obyvatelia v laboratóriách VVS v rokoch 2006 a 2007 v rámci Svetového dňa vody.
"V minulom roku sme zaznamenali z 2 968 analýz na prítomnosť dusičnanov vo vode až 992 prekročení limitov. To predstavuje až 33 % nekvalitu v rámci našej územnej pôsobnosti. Norma pritom povoľuje obsah dusičnanov v pitnej vode 50 mg/l pre dospelých a 15 mg/l pre dojčatá," hovorí generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha.
Ako dodáva, ľudia napriek nepriaznivým skutočnostiam vodu užívajú, pretože chcú ušetriť náklady. "Ľudia podceňujú význam kvalitnej pitnej vody pre ich zdravie a neraz doslova hazardujú so svojimi životmi," vysvetľuje výrobno-technický riaditeľ VVS Rudolf Kočiško.
Ľudia si nedávajú robíť rozbory vody. Voda vyzerá byť čistá, a tak ju pokojne pijú. K rozboru ju prinesú len vtedy, keď je bezplatný, aj to nie všetci. Pritom rozbor na dusičnany vyjde na dvesto korún a celkový, ktorý zahŕňa 27 ukazovateľov stojí okolo 4 000 Sk. Vodári pritom upozorňujú, že rozbor vody je potrebné robiť aspoň raz ročne.
Hrozí rakovina
Najnebezpečnejšie sú pritom dusičnany, ktoré sa vo veľkom množstve dostávajú do vody hnojením, únikom odpadových vôd zo žúmp a septikov. Zdravotné riziko dusičnanov spočíva v tom, že sa v tráviacom trakte menia na nitrosoamíny, ktoré spôsobujú rakovinu. "Môžu spôsobiť rakovinu žalúdka, čriev i pečene. U dojčiat môže prekročenie normy dusičnanov spôsobiť dokonca udusenie," spresňuje vedúca útvaru chemických činností VVS Nataša Riganová, pričom doplnila, že ak sa zistí zvýšená prítomnosť dusičnanov v obci upozorňujú na to starostu.
"My nemôžeme nikomu zakázať, aby takúto vodu pil. Môžeme pôsobiť len osvetovo a nabádať ľudí, aby sa napájali na verejnú sieť vodovodu. Tam je voda kvalitná, veď ročne dáme za rozbory 42 miliónov korún," vraví S. Hreha.
Medzi obce s vysoko nevyhovujúcimi vzorkami v okolí Košíc patria Čaňa, Valaliky, Rozhanovce, Čečejovce, Malá Ida, Geča, Janík, Košice-mesto, Nižný Klátov, Zdoba, Byster, ale aj Vyšná Myšľa a Hutka.
Bezplatná analýza
Už onedlho ponúkne spoločnosť bezplatnú možnosť dať si otestovať vodu zo studní pre obyvateľstvo. Udeje sa tak v rámci Svetového dňa vody, pričom je potrebné 26. 3. 2008 od 8. do 14. hodiny priniesť minimálne 3 decilitre vody odobratej v ten istý deň do zákazníckeho centra príslušných závodov VVS. Jednotlivé zákaznícke centrá sú publikované v časopise VVS Vodník, ktorý bude 20. marca prílohou denníkov Korzár.
V rámci Svetového dňa vody VVS pripravuje aj Deň otvorených dverí na viacerých svojich pracoviskách v kraji. V čase od 26. do 28. marca si môžu záujemcovia pozrieť vybrané vodárenské objekty - úpravne pitnej vody, čistiarne odpadových vôd a špeciálne akreditované laboratórium v Kokšove-Bakši.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári