Bojujú proti autoritám, zákonom a všetkému, čo je riadené "zhora"
Anarchia má svoj pôvod v stredoveku. Toto slovo vo všeobecnosti definuje odpor voči akejkoľvek autorite, zákonom či moci. Anarchistické združenia sa delia na viacero odnoží. Jednou z tých, ktoré sa údajne zameriavajú na boj za práva pracujúcich a slobodu človeka, je Priama Akcia (PA). Toto združenie má členov aj v Košiciach. Po diskusnej prednáške "Viac než odbory", ktorá sa v utorok konala v budove Správy majetku mesta Košice na Hlavnej ulici, sme sa o aktivitách Priamej Akcie Východ porozprávali s jedným z jej hlavných predstaviteľov Dávidom Plevcom i ďalšími členmi.
Slovo anarchia vyvoláva v mnohých ľuďoch zmiešané pocity. Život bez zákonov a vplyvov štátnej moci na koanie človeka by sa páčil každému, no možnosť, že by tento systém aj fungoval, pripustí málokto. Jedným z tých, ktorí sa o presadenie tejto formy boja za ľudskú slobodu pokúšajú, je i 26-ročný Košičan D. Plevec.
O anarchistické myšlienky sa začal zaujímať ako väčšina podobných aktivistov počas štúdia na strednej a vysokej škole. Spoznal ľudí, ktorí mali rovnaké, či podobné názory na spoločenskú situáciu. S nimi sa neskôr dostal k združeniu PA. "V apríli 2000 ho založila skupina anarchistov z východného a západného Slovenska. Pôvodná myšlienka bola vytvorenie bojovného nezávislého odborového zväzu. To znamená, zväzu bez odborovej byrokracie, kde rozhoduje priamo členská základňa. V súčasnosti pôsobíme ako propagačná skupina na východe a západe Slovenska," vysvetľuje Dávid.
PA patrí k Medzinárodnej Asociácii Pracujúcich (MAP). Je konfederáciou odborových zväzov a propagačných skupín zo 16 krajín sveta, ktoré sa vyznačujú nehierarchickou organizáciou, sú riadené členskou základňou, nemajú platených funkcionárov a svoje záujmy presadzujú priamymi akciami (napr. štrajkami). PA sa opiera o anarchistické a anarchosyndykalistické myšlienky. Tieto podivné slová značia v skratke to, že členom PA ide o zlepšenie životných podmienok každého človeka a zmenšenie sociálnych rozdielov medzi jednotlivými členmi spoločnosti.
"Tradícia anarchizmu, z ktorej vychádzame, si kladie za cieľ jednak momentálne zlepšenie životných a pracovných podmienok ľudí, jednak sa zasadzuje za zásadnú sociálne zmenu." Tieto myšlienky môžu v ľuďoch vyvolávať pocit, že PA podporuje komunistické a iné ultrasociálne ideológie. "Určite nie sme komunisti. Ani nacionalisti, ani pravičiari. Bojujeme proti akejkoľvek forme štátu, lebo každá ideológia má chyby a je riadená zhora," hovorí jeden z košických podporovateľov PA.
PA a anarchistom celkovo ide hlavne o to, aby si každý mohol riadiť svoj život samostatne a bez ovplyvňovania iných. Síce ide o peknú myšlienku, no nedá sa pri nej ubrániť pocitu, že je to celé len sen. Ťažko si predstaviť štát, kde by ľudia fungovali jeden vedľa druhého bez toho, aby sa riadili nejakými zákonmi. Anarchisti sú však silne presvedčení, že ich myšlienky sú zrealizovateľné. Opierajú sa pritom o historické fakty, ktoré svedčia o niekoľkých víťazstvách anarchistických organizácií. "Robil by vôbec niekto niečo, o čom si mysli, že to nemá zmysel?" odpovedá na naše podpichnutie D. Plevec.
V Košiciach sa PA teší slušnej podpore. Je tomu tak najmä kvôli tomu, že tu žije mnoho mladých a nespokojných ľudí. Tí sa počas študentského obdobia zvyknú zaujímať o rôzne nové myšlienky, ktoré by im podľa nich mohli pomôcť vyriešiť ich problémy. Predstava slobodného a spokojného života sa i zdá byť príjemnou. Ich ilúzie im často dokresľujú rôzne filmy s anarchistickou tématikou. Tie síce zobrazujú život ozajstných amerických anarchistov, no najčastejšie z vojnového obdobia a prikrášlene.
Časy sa odvtedy zmenili, známe osobnosti, ktoré žili anarchistickým spôsobom života sa pominuli a netreba zabúdať ani na fakt, že odľahlé časti USA toho nemajú so slovenskými pomermi veľa dočinenia. Niektoré z týchto vecí si uvedomujú aj aktivisti PA. Počas premietania kultového filmu Anarchia v USA, bolo v budove kino klubu Galéria na Hlavnej ulici prítomných mnoho mládežníkov zaujímajúcich sa o tieto myšlienky. Po skončení filmu si však mnohí z nich uvedomili nielen rozdielnosť pomerov v USA a na Slovensku, ale i nerealizovateľnosť niektorých anarcho - myšlienok.
Napriek tomu sa PA teší záujmu. Mladí ľudia chcú prinajmenšom podporiť aspoň malú, realistickejšiu časť ideí, ktoré hlása. Na rozdiel od iných pokrokových liberálnych hnutí má PA vyšší vekový priemer. "V organizácii ako takej je väčšina mužov. Niektorí členovia študujú, iní pracujú a máme aj nezamestnaných, ktorí pracujú v domácnostiach alebo cez rôzne brigádnické agentúry. Priemerný vek je zhruba 25 rokov."
Pre záujemcov o členstvo v ich organizácii nerobia žiadne pohovory, ani nič podobné. Väčšinu z nich už poznajú z minulosti. "Bývajú to ľudia, ktorí nám už v minulosti pomáhali s rôznymi kampaňami a súhlasia s tým, čo robíme," vraví D. Plevec. Aktivita členov je rôzna. PA vykonáva občasné propagandy, prípadne protesty proti aktuálnym problémom, ktoré ich trápia. D. Plevec vníma PA ako spolok ľudí, ktorých názory majú rovnakú váhu. "Nedá sa povedať, že by sme mali hlavných aktivistov. Aktivity sa odvíjajú od času, ktorý máme, takže v rôznych obdobiach sú rôzne aktívni rôzni členovia. Do nášho ´boja´ sa takisto zapája viacero nečlenov, ktorí nám často pomáhajú."
Mnoho ľudí si PA mýli s prívržencami hnutia Antifa. Je to omyl, aj keď niektoré ich myšlienky zdieľajú a vo väčšine aktivít aj podporujú. Napríklad antifašistický pochod v Prahe, ktorý nedávno silne zarezonoval v médiách, bol organizovaný práve anarchistami. Malo ísť o mierumilovný a pokojný protest. To, že sa k nim pripojili stovky antifašistov, však paradoxne viedlo k tomu, že sa pochod zvrhol na tvrdý boj medzi nacistami a antifašistami. Napriek tomu však PA "antifákov" podporuje. "Myšlienka boja proti nacizmu je nám príbuzná. Určite sme za rasovú rovnosť, no nemôžeme tvrdiť, že sa s antifašistami stotožňujeme úplne. Antifašistov je veľa. Hnutie Antifa môže podporovať aj boľševík, ktorý je jeden z našich hlavných nepriateľov. Ale určite spolupracujeme."
Väčšina ľudí si pri predstave anarchistu vybaví opitého chuligána, ničiaceho všetko okolo neho. PA je však združením, ktoré preferuje absolútne mierumilovné formy propagandy. "Bolo by možno zábavné, keby sme boli nejaká partia chuligánov, ktorí sa potrebujú vybúriť a robiť neplechu. Ibaže náš spôsob aktivít a zmysel organizácie je úplne iný. Popri zamestnaní, rodinných povinnostiach a ktoviečom inom, sú ľudia v PA radi, že majú aspoň trochu času byť aktívni v anarchistickej organizácii. Takže predstava, že sa po robote alebo škole, potrebujeme vybúriť nejakou neplechou, vyznieva dosť komicky."
Jedným z hlavných cieľv PA je informovanie o rôznych sociálnych a triednych konfliktoch na Slovensku aj v zahraničí. Informácie šíria prostredníctvom letákových kampaní, filmových premietaní, organizovania prednášok, či publikovania rôznych názorových textov. "Je toho viac a nielen z oblasti odborárskej činnosti. Napríklad aj čo sa týka otázok ako ekológia, antifašizmus, komunitné boje, hnutia za zrovnoprávnenie žien atď."
Jednou z prvých väčších aktivít PA bola podpora štrajku železničiarov v roku 2003. Vtedy vydali dve špeciálne čísla novín Žerme bohatých (ŽB). Tie boli rozdávané vo vyše 10 mestách. V roku 2003 vyjadrili solidaritu s požiadavkami učiteľov na ich celoslovenských protestoch a počas jednodňového štrajku. Ďalšou významnou aktivitou PA bola podpora prepustených robotníkov z SCP Ružomberok v roku 2004. "Boli sme s nimi v kontakte. Zorganizovali sme medzinárodnú aj (česko)slovenskú výzvu o pomoc, protestnú akciu pred rakúskym veľvyslanectvom v Bratislave a ďalšie menšie aktivity." Košičanom možno niečo hovoria aj kampane ako Nevoliť (ne)stačí, alebo Biele KameNIE. Okrem týchto protestných akcií a kampaní má PA aj ďalšie aktivity. Vydáva vlastné noviny, vysiela anarchistické relácie na internetových rádiách, organizuje finančné zbierky a podobne.
O zážitky, či už príjemné alebo nepríjemné nie je na ich akciách núdza. "Celkom vtipní bývajú zvyčajne policajti, keď sa tvária, že sú pánmi situácie a sú úplne mimo," tvrdí D. Plevec. "Nedokážu odpovedať na naše jednoduché otázky týkajúce sa zákonov a občianskych práv. Zábavní sú napríklad aj hysterickí a zmätení politici, ktorí si myslia, že majú recept na všetko a zjedli všetku múdrosť sveta. Nevidia si na špičku nosa. Reagujú väčšinou až trápne hlúpo, ako sme mohli vidieť počas kampane Biele kameNIE!."
Nepríjemných zážitkov zažili aktivisti PA dosť. Časté sú konflikty so staršími ľuďmi. Tí ako je už zvykom, prídu počas propagandistických akcií k organizátorom a začnú útočiť. Je to paradox, no práve dôchodcovia bývajú pri akciách PA najnepríjemnejší. Niekedy to hraničí s fizyckým napádaním. Medzi najhoršie zážitky D. Plevca však patria iné situácie. "Stalo sa nám, že nás v uliciach Košíc napadli nacisti. Našťastie sme vyviazli len s ľahšími zraneniami. Nepríjemnou je tiež spomienka na policajtov, ktorí bez udania akéhokoľvek dôvodu zrušili rockový koncert spojený s našou anarchistickou prednáškou."
Ťažko povedať či má anarchistický boj v Košiciach a vo svete nejaký reálny základ. Aktivisti PA sú však pevne presvedčení o tom, že anarchia vo svete ešte nepovedala posledné slovo. "Ľudia bývajú často prekvapení, keď na názory ´je to len utópia´ odpovedáme príkladmi, ako táto ´utópia´ fungovala nielen v minulosti, ale aj dnes."
Na utorkovej prednáške odznelo viacero myšlienok. Srbský čestný hosť a sekretár Medzinárodnej Asociácie Pracujúcich (MAP) Ratibor Trivunač (v krúžku) musel čeliť viacerým "obvineniam" z utopistických myšlienok. "Ľudia si myslia, že keby neexistovali zákony, beháme po uliciach a navzájom sa strieľame. Ja si to nemyslím. Nevidím do budúcnosti, iba sa snažím robiť to, čo považujem za správne," povedal.
Či sa s niektorými názormi anarchistov stotožníte, už necháme na vás. Zámerom článku bolo aspoň zhruba priblížiť ich hlavné myšlienky a vysvetliť, "čo sú zač"...
Tomáš LEMEŠANI
Autor: Na námestí hľadajú citadelu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári