Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Vo finále súťaže Elite Model Look 2007 sa na 2. mieste umiestnila 14-ročná Košičanka Beatrica Závodníková

S ružovými lícami a zvlnenými vlasmi vyzerali ako princezné Vlani v polovici decembra sa v Prahe konalo české a slovenské finále súťaže Elite Model

S ružovými lícami a zvlnenými vlasmi vyzerali ako princezné

Vlani v polovici decembra sa v Prahe konalo české a slovenské finále súťaže Elite Model Look 2007. Výsledky potvrdili "pravidlo", že východniarky majú v modelingu svoje nezastupiteľné miesto. Víťazkou sa síce stala Barbara Ištvánová z Komárna, no hneď na druhom stupienku skončila v tom čase iba 14-ročná Košičanka Beatrica Závodníková. Študentka 1. ročníka Strednej súkromnej školy na Bukoveckej ulici je momentálne v taiwanskom meste Taipei, odkiaľ má v týchto dňoch nasmerované do Hong Kongu.

Skryť Vypnúť reklamu

Beatrica nie je vo svete modelingu žiaden nováčik. Vstúpila doň už ako 13-ročná vďaka 17-ročnej sestre Ľubomíre. Tá poslala jej fotky do súťaže modeliek, ktorú každý rok organizuje jedna česká modelingová agentúra. Možno aj svojou výškou, keďže hrávala basketbal, sa Beatrica prebojovala až do finále. V tom čase si ju všimli aj odborníci na ženskú krásu z agentúry Elite Model Management, ktorí ju pozvali na pohovor do Bratislavy. Celkom správne vytušili, že zelenooká dievčina so svetlohnedými vlasmi a výškou 181 cm má pred sebou skvelú budúcnosť modelky.

"Po konzultácii s riaditeľom agentúry Sašom Janym som podpísala zmluvu a v novembri 2006 som už letela pracovne do Singapuru," spomína Beatrica na prvú "veľkú" cestu do sveta. Nemala to vôbec ľahké, veď sa musela celkom sama orientovať v úplne neznámom prostredí. "V Ázii som strávila dva mesiace a na vlastnej koži si vyškúšala, čo všetko modeling obnáša. Bola som odkázaná iba sama na seba. Iba som dostala mapu s adresou a musela som sa bez cudzej pomoci dostať na jednotlivé kastingy. Bála som sa, že to nezvládnem, no po dvoch - troch týždňoch som sa už v Singapure celkom dobre vyznala."

Skryť Vypnúť reklamu

Košičanke pomohla najmä znalosť angličtiny, bez ktorej by bola doslova stratená. Tým, že bola odkázaná iba na ňu, sa zároveň zdokonaľovala. Zo začiatku jej síce robil trochu problémy písomný prejav. Večerné štúdium slovníkov však po čase tento hendikep odstránilo. "Po Singapure nasledoval mesiac v Turecku v meste Istanbul a potom dva mesiace v Soule v Južnej Kórei. Dva mesiace letných prázdnin som zase strávila pracovne v hlavnom meste Japonska Tokyu."

Postup do finále

Podobne ako prvý kontakt s modelingom, ani účasť v súťaži Elite Model Look 2007 nebola aktivita samotnej Beatrice. Prihlásila ju "bookerka" a už rovno do semifinále. Konalo sa v máji 2007 v bratislavskom hoteli Danube. "Prišlo tam okolo 120 dievčat a keď som ich videla, úplne som prestala veriť, že do finále postúpim aj ja," spomína Beatrica. "Po vyplnení všetkých papierov nasledoval samotný výber tzv. vylučovacou metódou. Po prvom kole nás ostalo asi 60 a po druhom nás malo ostať posledných 15 dievčat. Tie mali postúpiť do finále. Hoci moje priezvisko začína na písmeno Z, čítali nás podľa mien. Mám ´béčko´, takže ma prečítali ako tretiu. Vôbec som tomu nemohla uveriť. Bola som veľmi šťastná."

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme, Beatrica si uvedomovala, že postúpiť do finále prestížnej súťaže je jedno a uspieť v ňom niečo iné. Ak chcela v modelingu preraziť a posunúť sa ďalší stupienok vyššie, cítila, že práve toto je vhodná šanca. Poctivo na sebe pracovala, aby bola na finále pripravená po všetkých stránkach.

"Na letisku mňa aj ostatné Slovenky čakal kameraman, ktorý filmoval celé dianie okolo finále," spomína Beatrica na decembrový pobyt v Prahe. "Ubytovali nás v úžasnom hoteli Holiday Inn. Na izbe som bola so Saškou Vilnerovou, s ktorou sa poznám už dlhšie. Je z Rožňavy, ale študuje v Košiciach. Hneď v prvý deň sme všetky finalistky absolvovali v sídle agentúry meranie, váženie a tzv. fitting. To je skúška oblečenia pred prehliadkou. Na finále pre nás pripravili spolu štyri. Prvý od svetoznámej značky GUESS by Marciano a druhý od úspešnej českej módnej návrhárky Kláry Nademlynskej. Tretí bol od značky H&M a štvrtý aj od v Košiciach známej značky New Yorker."

Dievčatá mali týždeň na to, aby sa na finále pripravili po všetkých stránkach. Absolvovali nespočetné množstvo skúšok choreografie a "stajlisti" zas hľadali pre každé dievča ten najvhodnejší "look". Veľa síce urobí mejkap, no azda najdôležitejšie sú vlasy. "Vlasoví špecialisti niektorým dievčatám zmenili farbu aj strih. Mne dali akurát lesk, ktorý bol o jeden odtieň tmavší, ako môj prírodný. A trochu mi podstrihli končeky. Výsledný efekt sa mi páčil, takže so zmenou som bola spokojná."

V deň "D" bolo 10 slovenských a 9 českých dievčat od rána v Obecnom dome, kde sa pražské finále konalo. Všetky si zopakovali choreografiu, po ktorej nasledoval kasting so zahraničnými modelingovými expertmi. Opäť skúška choreografie a potom už 19 dievčat dostali do rúk "stajlisti". "Celý večer sa niesol v znamení muzikálu Dreamgirls, preto sme mali jemně zvlnené vlasy. Vyzerali sme ako princezné. Myslím si, že všetky sme boli veľmi pekné, veď odborníci na krásu dokážu hotové divy..."

Konečne niečo dokázala....

Finálový večer moderovala dvojica TOP modelka Simona Krainová a tanečník Yemi A.D. V programe vystúpila slovenská speváčka Anita Soul so skupinou Deep´n Space. Exkluzívne "outfity" Fera Mikloška odprezentovalo 10 TOP modeliek egentúry Elite. Nechýbala Michaela Kocianová, ktorá ako jediná Slovenka získala prehliadku Victoria Secret, Denisa Dvončová, víťazka svetového finále Elite Model Look 2003 či Saša Gachulincová, druhá zo svetového finále 2005. Medzinárodnú porotu tvorilo 17 členov. Medzi inými riaditeľka scoutingu Elite World Michaela Goddard-Quesada, za spoločnost Vinea finalistka Miss Universe Lucia Senašiová či head booker agentúry Elite Milan Mario Cugnata. Porote šéfoval predseda predstavenstva Elite World Bernard Hennet.

"Len čo som vyšla na pódium, bol to neopísateľný pocit," spomína Beatrica na atmosféru, ktorú si v hľadisku vychutnali i jej rodičia. "Cítila som, že sa všetky oči divákov sústreďujú iba na nás. Zo začiatku som mala trému, ale po niekoľkých sekundách zo mňa opadla. Sústredila som sa iba na to, aby som ukázala čo najviac z toho, čo som sa za ten týždeň naučila." Počas večera sa všetkých 19 finalistiek predviedlo v kolekcii Guess by Marciano a v modeloch Kláry Nademlýnskej. "Celé finále zbehlo veľmi rýchlo. Odrazu sme všetky stáli na pódiu a čakali na vyhlásenie výsledkov."

Beatrica si veľmi priala prebojovať sa do prvej "slovenskej" trojky, no neverila, že sa v do nej v tak silnej konkurencii dostane. Veď podobné ambície malo ďalších 9 dievčat. "Keď vyhlásili tretie miesto, ktoré získala Petronela Perníková z Myjavy, trochu sa mi roztriasli kolená. Veľmi som si priala, aby v tej červenej obálke, ktorú organizátori držali v ruke a bolo v nej meno dievčaťa na druhom mieste, patrilo mne. Keď ju otvorili a prečítali meno Beatrica Závodníková, tak som tomu najprv nemohla uveriť. Bol to neopísateľný pocit. V duchu som myslela iba na jedno: konečne som niečo dokázala..."

S rodičmi je v kontakte

Po finále sa Košičanka na Slovensku dlho neohriala. Len čo pobudla pár dní v rodnom meste a s najbližšími oslávila veľkú udalosť, opäť si balila kufre. Lebo modeling, to nie je iba atraktívna a pre tie najlepšie modelky aj lukratívna práca. Je to aj veľa cestovania a neraz aj vtedy, kedy by si človek želal byť s rodinou.

"Vianoce som strávila doma, no Silvester som už oslavovala na Taiwane, konkrétne v meste Taipei. Už to nebolo také nové, ako pred rokom v Singapure, takže som sa dokázala celkom dobre orientovať," priblížila Beatrica uplynulé vyše dva mesiace. "Program každého môjho dňa závisel od počtu kastingov alebo už dohodnutých kontraktov. Práca pre klientov začína väčšinou ráno, kastingy až okolo poludnia. Ja patrím do kategórie modeliek ´fashion type´, čo znamená, že fotím veľa do magazínov a robím aj katalógy. Práce je dosť a je pomerne namáhavá. Fotí sa často v chladných štúdiách, čo je vyčerpávajúce. Vždy sú však poruke ´stajlisti´, ktorí sa o modelky starajú a snažia sa im prácu spríjemniť. Vedia, aké je pre nich náročné, vydržať celé hodiny tváriť sa v pohode, aby boli fotozábery čo najlepšie..."

Keď má Beatrica voľno, obvykle sa snaží vyplniť čas so Slovenkami, ktorých je v Ázii stále niekoľko. Buď si telefonujú, mailujú a ak sú náhodou v jednom meste, tak sa aj stretnú. Hoci sú v podstate konkurentky, žiadnu rivalitu medzi nimi necítiť a stanú sa z nich priateľky. Ázijský modelingový trh je veľký a práce pre modelky je dosť. "S rodičmi sa snažím byť v kontakte cez ´skajp´ každý deň. Mám notebook, takže si s nimi niekedy ´četujem´ aj dve hodiny. Veľmi mi na nich záleží. Viem, že mamka je kľudná, keď vie, že sa mám fajn a som v poriadku."

Okrem toho sa Beatrica snaží vo voľnom čase veľa učiť. Škola jej vypracovala individuálny študijný plán, ktorý treba dodržiavať. Košičanka si uvedomuje, že modelingom sa nemôže živiť donekonečna a treba mať v rukách aj iný "chlebík". Preto sa chce po skončení strednej školy dostať na vysokú. "Modeling beriem ako veľmi dobrý odrazový môstik. Ak sa človek snaží, dá sa ním veľa dosiahnuť. Dôležité je však aj šťastie. Ak by sa to dalo a mohla by som sa stať úspešnou modelkou, určite by som tú šancu využila. Zatiaľ som mladá a uvidím, čo mi život prinesie. Modelingu sa chcem venovať tak dlho, kým to bude možné."

Svoj jednoznačný modelingový vzor Beatrica nemá, no páči sa jej tvár Kate Moss. Hoci je malá, meria iba 172 cm, veľa toho dokázala a preto ju Beatrica obdivuje. No kým Kate má už 34 rokov a väčšinu svojich modelingových úspechov zrejme za sebou, Košičanka sa v tejto branži iba rozbieha. Už teraz má ale všetky predpoklady, aby svoj zámer aj za pomoci svetoznámej modelingovej agentúry dotiahla čo najďalej...

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 409
 2. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 640
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 522
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 519
 5. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 391
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 067
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 773
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 699
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 050
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 610
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košická univerzitná nemocnica.

Minister mal informácie o situácii v špitále aj zvnútra.


TASR 25m
Artivistka Kristína Červeňáková sa protestov zúčastňovala už na strednej škole. Neskôr organizovala vegánsku večeru aj swapy.

Módne reťazce nás neraz zavádzajú.


13 h
Krajský mobilný tím začal očkovať ako prvých bezdomovcov v Oáze Bernátovce pri Košiciach ešte v apríli.

Výjazdové očkovacie jednotky podali už 8 700 vakcín.


SITA 2 h
Vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre v Michalovciach sa v sobotu očkovalo vakcínou Sputnik V.

V nemocniciach je hospitalizovaných 230 pacientov.


3 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Voľby by vyhral Hlas.


7m

Slovenský lekár je priamo na EURO 2020.


Michal Šášky a 2 ďalší 5 h
Spolumajiteľ spoločnosti Compass Slovakia Zoltán Berghauer

Rozširujú výrobu aj na Slovensku.


11. jún
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 439 obetí.


a 3 ďalší 13 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop