MARIÁN KIZEK, marian.kizekkorzar.sk
n DVA ROKY PO VOĽBÁCH do zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) sa až kvarteto poslancov uchádzalo o zákazky z Úradu KSK. Paradoxom pritom je, že dvaja poslanci sa ocitli za ten čas na výplatnej listine KSK, avšak ďalším dvom to už nebolo umožnené. Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je to, že vo všetkých štyroch prípadoch ide o poslancov, ktorí sú buď členmi najväčšieho klubu (SMK-Smer-nezávislí) ako Boris Farkašovský a Július Slovák, resp. s týmto klubom väčšinou hlasujú. To sa týka dvoch nezávislých Ľuby Blaškovičovej a Štefana Duča.
KOŠICE. Podľa bývalého predsedu KSK a terajšieho poslanca zastupiteľstva za KDH Rudolfa Bauera "nesmie poslanec KSK pracovať priamo alebo nepriamo pre Úrad KSK, lebo nastáva konflikt záujmov a porušenie zákona o samosprávnych krajoch a ústavného zákona o ochrane verejného záujmu." Ťažko povedať, či si túto skutočnosť uvedomil aj Úrad KSK, pretože angažovanie vlastných poslancov považoval v dvoch prípadoch za bezproblémové a v ďalších dvoch sa rozhodol, že môže ísť o konflikt záujmov a s ich firmami sa rozhodol nepodpísať zmluvu... Toto polovičaté riešenie spôsobilo viaceré zvláštne situácie.
Poslanec Slovák dostal zákazku
Ako sme vás už v našom denníku informovali informovali, Úrad KSK vyplatil v minulom roku rožňavskému poslancovi a živnostníkovi Júliusovi Slovákovi (SMK) 45-tisíc Sk za to, že zabezpečil pre kraj "poradenskú a konzultačnú činnosť pri príprave implementačného manuálu na Sprostredkovateľský orgán pod riadiacim orgánom (SORO)".
Zmluvu na to podpísal predseda KSK Zdenko Trebuľa (Smer) na základe odporúčania riaditeľky Úradu KSK Rozálie Múdrej (SMK). Firma živnostníka J. Slováka bola vybratá bez verejnej súťaže, riaditeľka jej výber zdôvodnila skutočnosťou, že J. Slovák má s tou činnosťou bohaté skúsenosti, keďže 6 rokov predtým pôsobil na ministerstve.
Aj samotný J. Slovák nám povedal, že lepší človek ako on na podobnú činnosť nebol a preto sa rozhodol akceptovať žiadosť Úradu KSK, aby im v tom vypomohol.
Komisia na ochranu verejného záujmu v tomto prípade nezistila porušenie ustanovení ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Ako nám povedal po februárovom zasadnutí zastupiteľstva predseda komisie Cyril Betuš (SOS), rozhodli tak preto, že J. Slovák tým "nezískal pre seba žiaden osobný, majetkový či finančný prospech a na základe uzavretej zmluvy ide len o úhradu nevyhnutných nákladov, ktoré súviseli s predmetom zmluvy".
Ľuba Blaškovičová školila
Po stopách svojho kolegu sa vybrala aj šéfka kultúrnej komisie zastupiteľstva Ľuba Blaškovičová. Košická poslankyňa sa zúčastnila v marci 2007 v penzióne v Danišovciach (vlastní ho KSK) na seminári Interné vzdelávanie riaditeľov kultúrno-výchovných zariadení.
Ako sa píše na stránke Krajského osvetového strediska, "témou prvého dňa školenia bol spoločenský protokol a verejné vystupovanie. Lektorka Mgr. Ľuba Blaškovičová sa sústredila hlavne na výcvik verejného vystupovania a v ďalšej časti hovorila o zásadách spoločenského protokolu v rôznych situáciách. V závere každý účastník dostal od nej manuál Spoločenský protokol".
Poslankyňa Ľ. Blaškovičová nevidí nič zlé na tom, že využila možnosť vyškoliť riaditeľov a popri tom si zarobiť.
"Mám agentúru, ktorá pôsobí v oblasti vzdelávania, vyučujem spoločenský protokol, vystupovanie, osobnostný imidž. Objednávajú si ma rôzne firmy, ktorým poskytujem takéto školenia. Teraz ma oslovilo KSK, lebo podobný tréning som robila pred rokmi pre krajské osvetové stredisko. Ide o ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s verejnosťou a ja som im poskytla médialny tréning, aby nerobili hanbu KSK a vedeli suverénne vystupovať. Mám štandardné ceny pre všetky organizácie, dvojdňový tréning stojí 2000 Sk/na hlavu. S KSK som sa dohodla na nižšom honorári, moja faktúra znela pri 20 frekventantoch na 15 tisíc Sk." Herečka a poslankyňa síce uznáva, že jej počínanie sa môže chápať všelijako, ale zdôrazňuje, že kraju peniaze vlastne ušetrila.
Dučovi zákazka ušla
Už menej šťastia ako jeho dkolegovia mal poslanec Štefan Duč. Jeho stavebná firma už pre KSK predtým zrealizovala viacero rekonštrukcií budov, z tých väčších zakázok sa podieľala na rekonštrukcii kasárni na Bačíkovej v Košiciach, kde teraz sídli Ness Slovensko. Nedávno vyhrali aj verejnú súťaž na výmenu starých okien za plastové na košickom Konzervatóriu, ale prihlásili sa zbytočne.
"Plnenie zmluvy sa nerealizovalo, keďže išlo o firmu, kde pôsobí náš poslanec. Napokon to pre nás robila v poradí druhá spoločnosť, ktorá však ponúkla vyššiu cenu," informoval nás zástupca riaditeľky Úradu KSK Ondrej Bernát.
Poslanec Duč z Malej Bary pri Trebišove však v zrušení svojho biznisu až takú veľkú tragédiu nevidí. "Mňa to neprekvapilo, že som vyhral, veď pre KSK som dodával svoje služby od roku 2002. My sa prihlasujeme do každej verejnej súťaže, čo vidíme. A keď som sa stal poslancom, priznám sa, že ma ani len nenapadlo, žeby mohol nastať problém s konfliktom záujmov. V tomto prípade je to škoda, lebo sme mali dobrú ponuku a KSK by ušetril."
B. Farkašovský: Prišli sme aspoň o pol milióna
Podobne ako Š. Duč dopadol aj šéf klubu SMK-Smer-nezávislí Boris Farkašovký, ktorého firma, kde pôsobí ako jeden z troch konateľov, sa mala podieľať na energetických auditoch škôl v KSK. Eseročku Elektrovod - Energie síce Úrad KSK odporučil svojim stredným školám ako jedného z troch adeptov na podpísanie zmluvy o vykonaní auditu, no "smotanu si zlízli" len zvyšné dve spoločnosti.
Priemerná cena za jeden audit podľa šéfa odboru školstva KSK Štefana Kandráča predstavovala 100-tisíc Sk, celkovo ich má byť 88. "Na základe uznesenia zastupiteľstva sme robili pohovory, potom sme školám odporučili, aby si na komplexný energetický audit vybrali z ponuky troch firiem. Až dodatočne sme zistili, že ide o konflikt záujmov. Preto sme oznámili všetkým školám, ktoré si vybrali firmu pána Farkašovského, že s ňou musia rozviazať zmluvu. Tieto školy dostali potom príkaz, aby pozvali na rokovanie ďalšiu firmu. Uzavrieť zmluvu s ňou však mohli len pod podmienkou, že by im audit urobila za cenu, ktorá pôvodne platila v zmluve s pôvodnou firmou," dozvedeli sme sa sa od Š. Kandráča.
Z. Trebuľa: Nedá sa to porovnať
Košický župan Zdenko Trebuľa (Smer) podľa vlastných slov nemá podrobné informácie o všetkých aktivitách spomínaných poslancov. Rozdielny prístup Úradu KSK zdôvodnil tým, že išlo o neporovnateľné aktivity nielen z finančného hľadiska, ale aj z pohľadu konfliktu záujmov.
"Je rozdiel, v akých reláciách to vykonávali pani Blaškovičová a pán Slovák a aké boli cenové relácie dodávok firiem pána Duča a Farkašovského. Ja však nemám právo hodnotiť, čo je konflikt záujmov, na to tu máme príslušnú komisia zastupiteľstva."
Samotný zákon o konflikte záujmov nie je podľa neho práve najšťastnejšie formulovaný. "Niektoré jeho ustanovenia sú až extrémne tvrdé, no samozrejme zákon ako taký rešpektujem. Keď si ho prejdete, tak sa poslanci a ich rodinní príslušníci môžu len veľmi ťažko uplatňovať v podnikateľskej sfére, lebo ich angažovanie sa sa môže považovať za konflikt záujmov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári