diel od niekoľkých desiatok umelcov dokumentuje vývoj maliarstva na východnom Slovensku od začiatku 19. storočia po obdobie prelomu 20. storočia.
KOŠICE. Novo sprístupnená stála expozícia sa primárne zameriava na tvorbu najvýznamnejších maliarov košického okruhu. Predstavená je však i tvorba okruhu spišsko-levočského, ktorý reprezentujú Ján Jakub Stunder, Jozef Czauczik či Ján Rombauer.
Návštevníkov poteší umenie velikánov
"Vystavený súbor, v ktorom prevažuje predovšetkým žáner krajinomaľby a portrétu, naznačuje slohový vývoj maliarstva cez periódy klasicizmu, romantizmu, realizmu až k záverečnej fáze 19. storočia. Tu už kvalitatívne významný prínos určila predovšetkým moderná krajinomaľba, prinášajúca do slovenského prostredia poznanie dobovo aktuálnych výtvarných prúdov európskeho umenia v podaní Ladislava Medňanského či Ľudovíta Čordáka," uviedol kurátor výstavy Peter Markovič. Z košických autorov expozícia približuje napríklad tvorbu Františka a Vojtecha Klimkovičovcov, Antona Stadlera, Júliusa Benczúra a Leopolda Horovitza.
Záver a vyvrcholenie expozície
Pôvodná expozícia bola v roku 2006 doplnená o tvorbu maliarov, zväčša krajinárov pôsobiacich v nasledujúcich troch desaťročiach 20. storočia, ktorí v domácich plenérových modifikáciách rozvíjali podnety impresionizmu. Záver a vyvrcholenie expozície, povedľa prác Elemíra Halásza-Hradila, predstavuje raná tvorba Antona Jaszuscha a dielo Konštantína Kőváriho-Kačmarika, ktorí sa stali priekopníkmi poimpresionistického maliarstva a slovenskej výtvarnej moderny.
(nit)
Autor: Liga starších dorastencov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári