Spannerovej-Nemčíkovej svojím nežným, citovým, no nie sentimentálnym pôsobením potešia návštevníkov výstavy až do 20. apríla.
KOŠICE. Vystavené obrazy sú len malou ukážkou majstrovstva autorky, ktorá k tajomstvám olejomaľby privoňala v ateliéri Mikuláša Jordána. Paradoxne práve výstavu tohto umelca môže verejnosť obdivovať len o pár metrov ďalej v rámci výstavy Východoslovenskej galérie na Alžbetinej ulici.
Oči maľovala v podobe čiernych otvorov
"Autorkino dielo sa vyznačuje osobitým poetizujúcim videním reálneho sveta. Nachádzame v ňom celé epické deje, i 'epigramy' životných, citových skúseností vo významovo filozofickom zmysle," vysvetlila kurátorka výstavy Marta Hrebíčková. Podľa jej slov by sme u maliarky márne hľadali náznaky patetických gest či sentimentu. V dielach sa zameriava najmä na jednotlivé fázy v živote ženy, na vyjadrenie jej radostí, obáv i prežívania traumatizujúcich zážitkov. Charakteristickým znakom Spannerovej diel je spôsob zobrazovania očí v podobe čiernych otvorov. "Sú to otvory do duše, nositeľky radosti, trpkosti, smútku, bolesti, pokory i odhodlania."
V spomienkach je milou a veselou osôbkou
Maliarkine prvé umelecké kroky formoval občasnými korekciami Aurel Ballo. V rokoch 1934-38 navštevovala Umelecko-priemyselnú školu v Budapešti, kde v štúdiu pokračovala i neskôr na grafickom oddelení Umelecko-priemyselnej školy a na súkromnej škole K. Koffána. V roku l946 sa vydala za Júliusa Nemčíka.
Kurátorka si na autorku spomína ako na šarmantnú a milú osôbku so svojským humorom. "Mala najkrajšie zelené oči, aké som kedy videla, a piekla vynikajúcu štrúdľu," zaspomínala si s úsmevom na jednu z najvýraznejších ženských maliarskych osobností 20. storočia.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári