deti sa rodia aj v tento deň, svoje skutočné narodeniny môžu oslavovať iba v tzv. prestupnom roku. Ten, ako je známe, má 366 dní a tým "navyše" je práve 29. február. Ako tento dátum dokáže ovplyniť osudy ľudí, to nám prezradili traja Košičania s týmto dňom narodenia.
Lenkine narodeniny spôsobujú chaos v "icq"
Oslavuje mesiac pred aj po
Lenka Pilipová nevníma tento deň výnimočne napriek tomu, že má narodeniny. "Navyše som mala na základnej škole v triede spolužiačku, ktorá sa tiež narodila v tento deň. Teraz na vysokej mám opäť spolužiačku, ktorá sa narodila 29. februára. Preto sa mi tento deň nezdá až taký špecifický," vraví Lenka.
Na základnej škole poučila učiteľku o tom, že priestupný rok je raz za štyri roky. "Povedala som jej, že bežný rok má 365 a štvrť dňa, preto sa každý štvrtý rok pridáva jeden deň. Opýtala sa ma, odkiaľ to viem, keď sme to vtedy ešte nebrali. Tak sa dozvedela, že som sa narodila 29. februára." Učiteľka to síce zobrala športovo, ale pre istotu si v žiackej knižke, i triednej knihe overila Lenkin dátum narodenia.
Zaujímalo nás, ako zvykne svoje narodeniny oslavovať.
"Ja si z toho robím srandu a hovorievam, že zvyknem oslavovať mesiac pred a mesiac po. Ak si na mňa počas nepriestupného roka niekto spomenie 1. marca, nemôžem povedať, že na moje narodeniny zabudol. Niektorí to majú aj ako výhovorku a povedia, že tento dátum ani v kalendári nebol. Niektorí sa ma pýtali, či vážne oslavujem narodeniny každý rok, aj keď tento deň je v kalendári len raz za štyri roky. Odpoveď na to je jednoduchá. Aj ja som o rok staršia, akurát 29. február nie je tri roky po sebe v kalendári."
Zvyčajne však oslavuje narodeniny víkend pred aj víkend po tomto dátume, počas nepriestupných rokov je ním 28. február. "Jeden víkend oslavujem s rodinou, druhý s kamarátmi." Kvôli dátumu narodenia nemala žiadne problémy, ale keďže techniku obsluhujú ľudia, chybička sa niekedy "vloudí". "Ako mnoho mladých ľudí, i ja zvyknem chatovať. Často si píšem s kamarátmi cez ´icq´. Ten zvykne upozorňovať na narodeniny ľudí, ktorých má v zozname. Ibaže tvorcovia programu zabudli na 29. február. Teraz sa mi kamaráti sťažujú, že ak si so mnou ´chatujú´, počas celého roka im to vypisuje upozornenie, že mám narodeniny. Podľa ´icq´ mám teda narodeniny celý rok," povedala so smiechom Lenka.
Podobný zážitok má aj s iným človekom. "Môjmu bývalému priateľovi som povedala, že mám len necelých 6 rokov. Bola som zvedavá, či na to príde, ako to myslím. A on vážne odpovedal, že toto nie, lebo nie je pedofil. Po vysvetlení sme sa na tej jeho hláške smiali."
Lenke sa stáva, že ľudia sa nad jej dátum narodenia pozastavia. "Kamráti si zase zo mňa uťahujú, že si nesmiem dať víno, lebo ešte nie som plnoletá. Prísne vzaté budem mať dnes len 6 rokov, napriek tomu, že končím vysokú školu." Aj mama si z nej občas robí srandu. "Pôvodne som sa mala narodiť o niekoľko dní skôr. Ale mama tvrdí, že som si schválne vybrala tento dátum, aby to bolo niečo špeciálne."
Práve "skutočný" vek niekedy používa Lenka ako ospravedlnenie. Práve to môže byť niekedy výhodou trochu nezvyčajného dátumu narodenia. "K 18. narodeninám mi mama venovala čínsku ružu, hoci vedela, že o kvety sa veľmi starať neviem. Chudera čínska ruža nakoniec uschla a mama mi povedala, že mala veru radšej s jej kúpou naozaj počkať, keďže zatiaľ nemám vek na to, aby som sa mohla starať o kvietok."
Lenka študuje pedagogiku malých detí a praxuje v škôlke. Zo žartu hovorí, že medzi ne úplne zapadá. "Aj vďaka vzrastu i mojej povahe si ma medzi deťmi niekedy dospelí ani nevšimli. Bláznim sa s nimi, takže to len svedčí o tom, že v skutočnosti mám dnes len 6 rokov."
Pani Zuzana ako dieťa čakala, či vôbec dostane darček
V roku 1992 mala rovnaký vek ako syn
Hoci sa u dám nepatrí prezradiť vek, Zuzana Kocsisová dnes oslávi 48. narodeniny. Ako väčšina ľudí, narodených 29. februára, aj ona si ho zvykne deliť štyrmi. "Na jednej strane to znie lepšie, na strane druhej narodeniny aj tak oslavujem každý rok. S trochou nadsázky sa dá povedať, že ak by sa rátali každé štyri roky, tak som stále mladá, ale plnoletosti sa už dožiť nemusím," vraví pani Zuzana.
Hra s číslami je zaujímavá a niekedy prináša kuriózne situácie. "V roku 1992 som vlastne mala rovnaký vek, ako môj syn. Ak by sa rátali len každé štyri roky, vtedy sme mali obaja 8 rokov. Akurát u syna to bol naozaj skutočný vek."
Zaujímalo nás, ako vníma dátum narodenia jej okolie, prípadne či sa úradníci v rôznych inštitúciách nad ním nezvyknú pozastaviť. "Našťastie som kvôli tomu nejaké problémy na úradoch nemala. Ale ak niekde na rôznych ´papieroch´ vidia ako dátum narodenia 29. február, takmer každý sa nad tým pozastavil. Všimli si, že som sa narodila v priestupnom roku."
Navyše v živote je náhoda niekedy nevyspytateľná. Aj keď na škole, či v práci pani Zuzana nepoznala nikoho s rovnakým dátumom narodenia, napokon ho náhodou našla hneď v okolí. "Sused, ktorý býva v byte oproti, je tiež narodený 29. februára. Považujem to za veľkú náhodu, lebo v našej bytovke je len päť bytov. Navyše to osud zariadil tak, že býva rovno oproti. Navyše som sa len nedávno dozvedela, že v rovnaký deň má narodeniny aj kolegova mama. V poslednom čase poznám takých ľudí viac, paradoxom trochu je, že predtým som vlastne nepoznala nikoho s takýmto dátumom narodenia. Nikoho takého nemáme ani v rodine."
Oslavy narodením pani Zuzany vraj nie sú ničím špecifické. Prebiehajú rovnako, ako u ľudí, ktorí majú "normálny" dátum narodenia. "Oslavuje týždeň pred aj týždeň po dátume. Pravdou je, že ak vyjdú narodeniny na priestupný rok, tak sa ozvú aj známi, ktorí inak neblahoželajú. Pošlú pozdrav, sms-ku, alebo zavolajú. Aj známi, ktorí žijú v zahraničí, sa zvyknú ozvať už ráno 29. februára, aby mi telefonicky zablahoželali."
Tento dátum má podľa pani Zuzany aj svoje výhody. "Pravdou je, že ak niekto povie, že sa narodil napríklad 14. augusta, len málokto si to hneď zapamätá. Ale ak niekto povie, že sa narodil 29. februára, tak to utkvie v pamäti. Takže ak sa aj niekto počas nepriestupného roka vyhovorí, že si nespomenul, tak počas priestupného roka si spomenie určite."
Možno by bolo zaujímavé sledovať dianie v pôrodniciach práve 29. februára. Možno nie každá mamička chce, aby jej dieťa malo "skutočné" narodeniny len raz za štyri roky... "Mne mama vravela, že som sa mala narodiť neskôr. Na svet som prišla 29. februára popoludní a vtedy sa to nijako nedalo ´prehodiť´ na 1. marca. Ako som spomínala, problémy s týmto dátumom narodenia nemám, ale počula som, že by sa tento deň mal úplne zrušiť. Hoci neviem, ako by to presne vyriešili."
Za detských čias sa však k oslavám narodenín viazali aj trochu smutné zážitky. "Ako dieťa som stále čakala, či vôbec dostanem darček. Kým sme sa o tom neučili v škole, tak som ako malá najprv nechápala, prečo nie je 29. február každý rok. Naši ma zvykli počas nepriestupných rokov naťahovať. Vraj čo chcem, keď nemám narodeniny a že žiadny darček ani oslavy nebudú, až keď bude naozajstný 29. február. Nakoniec som, samozrejme, dostala darček 1. marca. Ale pár hodín som sa trápila kvôli tomu, či vôbec bude darček aj oslavy."
Dnešné oslavy chce pani Zuzane spríjemniť aj syn, ktorý sa podujal, že sám navarí. "Povedal mi, že hneď ako príde z práce, bude ma čakať dobré jedlo, ktoré vlastnoručne ukuchtí."
Ján Koncoš sedel na strednej škole v jednej lavici so spolužiakom, ktorý mal rovnaký dátum narodenia
V pôrodnici dali jeho mame dátum na výber
Samozrjme, kvôli narodeninám je 29.február aj pre Jána Končoša špecifickým dňom. "Počas nepriestupného roka oslavujem stále 28. februára. S kamarátmi väčšinou 1. marca. Hoci budem mať dnes 8 rokov, zároveň oslávim 32. narodeniny. Ja som na ten dátum hrdý. Je úplne iný, ako ostatné. Pekný dátum narodenia je, ak sa niekto narodí na Silvestra, alebo počas Vianoc. Ale 29. február je aj tak iný. Veď je len raz za štyri roky, kým sviatky sa opakujú každý rok."
Ibaže ak sa dieťa narodí počas sviatkov, mamičky to berú pozitívne. No dátum 29. február môžu považovať za problematický... "Mama mi spomínala, že v pôrodnici si mohla vybrať. Pýtali sa jej, či majú naozaj napísať 29. február, keďže je to priestupný rok, alebo 28. február, či 1. marec. Ona chcela, aby tam bol skutočný dátum. Brala to tak, že keď som prišiel na svet 29. februára, tak to netreba administratívne meniť."
Dátum narodenia však zohral úlohu aj pri niektorých zážitkoch. "Hneď v prvom ročníku strednej školy sme na začiatku školského roka sedeli v triede. Nikto nikoho nepoznal. Prišiel triedny učiteľ, ktorý sa každého pýtal na meno a dátum narodenia, ktoré si zapisoval. Nakoniec prišiel rad na môjho spolužiaka, ktorý sedel vedľa mňa v lavici. Povedal, že sa narodil 29. februára. Už vtedy mi prišlo smiešno. Učiteľ si to zapísal a potom som povedal meno i dátum narodenia ja. Triedneho to najprv trochu naštvalo. Myslel si, že si robím srandu. Nakoniec sme sa na tom pobavili, že sme boli v triede s týmto dátumom dvaja a až do maturity sme boli dobrí kamaráti. Pritom na základnej škole som bol s dátumom narodenia 29. február jediný."
Niekedy zažije kvôli tomuto dátumu úsmevné príhody. "Ak sa ma niekto opýta, kedy som sa narodil, odpoviem, že 28. februára, ale v skutočnosti 29. februára. Niektorí sa zasmejú, iní poškrabú po hlave a niektorým to akosi nedôjde," povedal s úsmevom J. Končoš.
Kvôli 29. februáru zažil zaujímavé situácie aj na úradoch. Najprv ho čakalo prvé prekvapenie, keď si musel vybaviť nový rodný list. "Nesedelo mi koncové číslo rodného čísla. Používalo sa pri tom nejaké násobenie koeficientom, s čím boli problémy, preto to zmenili. Sranda je v tom, že rodné číslo som mal celé roky rovnaké a nakoniec mi dali nové a musel som si kvôli tomu na matrike vybaviť aj rodný list. Zrejme to súviselo s dátumom narodenia."
Podobnú príhodu zažil aj na polícii. Nič nevyviedol, ale dátum jeho narodenia bol "podozrivý". "Minulý rok som si kúpil auto a bol som ho prepísať na polícii. Tam bolo treba vyplniť príslušné dokumenty. Keď som podal pri okienku vyplnený papier policajtovi, ten sa zháčil. Otočil sa na kolegu s otázkou, že či vôbec existuje 29. február. Medzitým sa na mňa trochu podozrievavo pozeral. Po pár sekundách mu došlo, že 29. február existuje, potvrdzoval to aj občiansky preukaz. Tak sme sa zasmiali a nebol žiadny problém."
Narodeniny oslavoval Ján Končoš každý rok a ako dieťa mal dokonca na výber. "Mama mi stále hovorila, aby som si vybral, či budú oslavy 28. februára, alebo 1. marca. Narodeninové darčeky som dostával každý rok, s tým problém nebol. Mám naozaj dobrých rodičov. Skôr si ma zvyknú doberať kamaráti, že ako som mohol 6-ročný skončiť školu, alebo dostať vodičák, keď oni vtedy ešte pomaly nosili plienky a čo vlastne robím medzi dospelými."
J. Končoša sme priateľsky podpichli, na aký vek sa vlastne cíti. "Nápady mávam rôzne, ale predsa len sa skôr cítim na 32 rokov. No prijal by som radšej tých 8."
Stranu pripravil: Boris MACKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári