Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Pobyt v Damanhure J. Vaškoviča inšpiroval k dôkazom, že rastliny naozaj komunikujú Semienko zalieval vodou z potoka a krehká rastlinka zahrala

Pobyt v Damanhure J. Vaškoviča inšpiroval k dôkazom, že rastliny naozaj komunikujú

Semienko zalieval vodou z potoka a krehká rastlinka zahrala melódiu v čistých tónoch

Na Slovensku nájdeme zopár ľudí, ktorí nejakú chvíľu pobudli v Damanhure, čo je miesto asi päťdesiat kilometrov vzdialené od talianského Turína. Jedným z takých bol Ján Vaškovič z Batizoviec pri Poprade, ktorého Damanhur pritiahol svojou výnimočnosťou. Robia sa tu rôzne pokusy, s ktorými sa ako sa hovorí nechodí na bubon, väčšina ľudí im dokonca ani nemusí uveriť. Tu sa cestuje v čase, vedie sa dialóg s rastlinkami a tu vyvinuli a vyrobili aj prístroj, ktorý odmeriava vibrácie rastlín.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kvety už niekoľko týždňov nehrajú," posťažoval sa Ján Vaškovič a povedal to ako úplnú samozrejmosť, ktorej by mal každý rozumieť. U Vaškovičovcov rastliny naozaj vyludzujú tóny rôznych frekvencií, ktoré pri troche fantázie môžeme nazvať hudbou. Prevažujú čisté vysoké tóny a tvoria melódiu, ktorá niekomu môže pomôcť upokojiť myseľ, iného môže podráždiť, ak jeho vnútorné naladenie nekoreluje s rastlinou. Reč, ktorou sa kvety, stromy či kríky prihovárajú, ľudské ucho nedokáže zachytiť. Na to slúži špeciálne zariadenie.

Pred časom sa Ján Vaškovič zúčastnil na celosvetovom stretnutí duchovných komunít v Damanhure, pričom jeho súčasťou boli aj prechádzky po kruhových cestičkách v parku plnom kamenných špirál. Každý sa mal pristaviť pri strome, ktorý je napojený na prístroj, ktorý vydáva zvuk podľa toho, ako je naladená jeho myseľ. Má to poskytnúť informáciu, či je adept pripravený na vstup do podzemného chrámu, alebo sa má ďalej prechádzať a rozjímať. Keď tam prišiel Ján Vaškovič, orechový velikán, pod ktorým stál, začal vyludzovať jasnejšie tóny.

Skryť Vypnúť reklamu

Okamžite si uvedomil, že to nespôsobila jeho duchovnosť, ale mobilný telefón, na ktorom mal žiarič na odstránenie jeho negatívnych účinkov. Ochranný žiarič vybral a zahrabal ho ku koreňom stromu. Všetci sa usmievali. A keďže Ján Vaškovič prejavil vážny záujem o prístroj, ktorý zachytáva vibrácie rastlín, urobili výnimku a špeciálne pre neho ho počas pobytu vyrobili. Upozornili ho však, že nie všetko závisí od prístroja. Vraj môže aj pol roka trvať, kým sa nejaký kvet u neho doma "rozhovorí".

"A naozaj to tak bolo. Každý deň som prístroj skúšal, ale žiadna rastlinka sa zvukovo neprejavila. Až raz sa ozval zvuk, akoby ktosi udrel prstom na klávesnicu klavíra. Párkrát sa to zopakovalo," vracia sa do toho obdobia Ján Vaškovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Neskôr, keď už doma všeličo otestoval, rozhodol sa jednu rastlinku vypestovať zo semienka a sledovať jej vývoj. Najprv semienko zalieval vodou z potoka. Ďalší mesiac mu dožičil nechlórovanú vodu. Rastlinka, ešte veľmi mladá a krehká, zahrala melódiu v čistých, priezračných tónoch. A to už bol čas, keď si s prístrojom mohol dovoliť rôzne experimenty. Čo sa deje s rastlinou, keď má nedostatok vody? Ako reaguje na strihanie, trhanie, hladkanie, hudbu alebo krik? Výsledkom je overené poznanie, že informácia sa z človeka prenáša na rastlinu a z rastliny na človeka. Nie je to nová myšlienka, len je ťažké ju dokázať. Pomocou techniky a ľudského zápalu to dnes už možné je. Inšpirácia z Damanhuru pomohla vyvinúť podobné zariadenie, pomocou ktorého si reč rastlín môže overiť každý, kto o to má záujem.

Ešte na chvíľu sa vráťme do Damanhuru, do podzemného chrámu, ktorý na Jána Vaškoviča urobil úžasný dojem. Časť z neho je prístupná aj verejnosti, aj keď na vstup sa návštevníci pripravujú prechádzkou po kruhových cestičkách v parku. "Chrám je čosi ako magický labyrint. Sú tu tajné chodby a dvere, tam bežnému návštevníkovi nie je dovolené vstúpiť. Postavený je na silových miestach a človek tam môže zažiť hlboké ezoterické poznanie," pripúšťa J. Vaškovič.

Jednotlivé sály sú zasvätené elementom vzduchu, vody, zeme a ohňa. Labyrint venovaný prvku zeme tvorí jej podlahu. Živel vzduchu reprezentuje kupola zo skla a hoci je pod zemou, osvetlenie vytvára vnem denného svetla. Pod stropom je namontovaná klenba z viac ako sto metrov štvorcových skla, pričom kúsky sú zaliate v olove. Kupolu pokrýva letiaci egyptský sokol zhotovený z dvadsaťštyri tisíc kúskov. Celý chrám je zdobený mozaikou. Jej časti predstavujú kalendár s dennými rytmami, mesačne fázy, ročné obdobia a všetky dni roka. Všetko je vykladané mramorom, zrkadlami a mozaikami. Chrám predstavuje akúsi duchovnú cestu, symbolicky sa delí na tri telá, ktorým zodpovedajú tri hlavné architektonické štruktúry. Prvé telo je cesta zasvätenia, ktorej zmyslom je skúmať pôvod existencie. Druhým telom je hra života - koncepcia, ako sa priblížiť k zasväteniu. Tretie telo sa identifikuje s organizáciou spoločenstva Damanhur.

Predstavujeme ďalšie dve zo siedmich ľudských čakier

Manipura a anaháta

Naše čakry (energetické centrá) máme ich sedem základných, zodpovedajú siedmim štádiám vývoja, ktorými musí človek prejsť, aby pochopil sám seba. Každé centrum sa otáča a vysiela energiu na určitej frekvencii. Spolupracujú s naším fyzickým telom a snažia sa o to, aby sme boli zdraví a v dobrej forme. Dnes si priblížime tretiu a štvrtú čakru.

Tretia čakra zvaná manipura je centrom sebaúcty a osobnej sily, cti a morálky. Umiestnená je jemne nad pubkom v oblasti solar plexu. Japonci jej hovoria "hara" alebo "stred života", lebo tu sídli osobná sila, duševné zdravie a sebestačnosť. Z tejto čakry tiež čerpáme schopnosť rozhodovať sa sami za seba, zvládať krízy a podstupovať riziká. Tretia čakra má významný vplyv na našu schopnosť viesť šťastný a spokojný život. Lebo ak si človek verí, má sebaúctu aj pocit bezpečia a nebojí sa prekážok, je to viac ako akékoľvek materiálne bohatstvo. Uznanie, povzbudenie, trpezlivé načúvanie, dobrá rada v správnom čase, akákoľvek pomoc, čokoľvek, čo tomu druhému pomôže urobiť krok dopredu, to sú posilňujúce dary tretej čakry, ktoré vesmír niekoľkonásobne vráti tomu, kto ich poskytol. Avšak iba vtedy, ak je to služba bez túžby po odmene.

Štvrtá čakra, anaháta, je umiestnená v oblasti srdca, ale v strede hrude, aj preto sa jej hovorí srdcová čakra. Spojená je s naším citovým životom. Jej energie úzko súvisia s otázkou: "Koho mám milovať a ako?" Úprimné prejavy láskavosti, lásky, pochopenia a odpustenia dokážu urobiť zázraky. Štvrtá čakra je fyzickým stredom nášho duchovného tela a vládne nášmu srdcu. Život sa síce dá prežiť bez citovej podpory a bez lásky k sebe samému či niekomu inému, ale v tom prípade sa nedokážeme celkom rozvinúť. Naša emocionálna izolovanosť má zničujúci vplyv aj na naše zdravie. Dary štvrtej čakry majú vnútorný charakter, aj keď sa výsledky prejavia aj v hmotnom svete. Ak ich poskytujeme alebo prijímame, sami prejdeme vnútornou premenou. Týka sa to hlavne daru odpustenia. S otvoreným srdcom sa každá myšlienka aj čin stanú zmysluplnejšími.

Ako sa nám javí posledný deň februára v priestupnom roku

Mužský aspekt sa svári so ženským

Mgr. Miroslav Kostelník sa v tento výnimočný deň pozrel na planéty a dešifroval ich zoskupenie a vyžarovanie do formy pre nás zrozumiteľnej - do reči.

Ľudia narodení 29. februára sú v porovnaní s ostatnými vo výhode alebo aj v nevýhode, podľa uhla pohľadu. Narodeniny oslavujú iba každý štvrtý rok, takže žijú akoby štyrikrát dlhšie a na oslavy sviatku minú štyri razy menej. Ak však odvodzujeme etapy života od polohy Slnka v horoskope, všetky tieto teórie padajú. Tohoročný prestupný 29. február bude dňom bez výrazných aspektácií planét. Aj keď...

Nad ránom o štvrť na štyri sa bude Luna nachádzať v poslednej štvrtine, čo signalizuje vhodný čas na pôst. Toto prepojenie "svetiel" však u mnohých vyvoláva pocit nespokojnosti, napätia, svári sa tu mužský aspekt našej osobnosti so ženským. V kontakte s opačným pohlavím sa to prejaví v istej miere nervozity. V priebehu predpoludnia podráždenosť bude pomaly ustupovať, aby ju vystriedal pocit pohody. Luna v spojení s Merkúrom a Venušou naštartujú láskyplnú komunikáciu. Naša schopnosť duševne sa prispôsobiť privoláva v blízkom okolí radostné úsmevy. Duchaplnosťou a rozsahom tém okúzľujeme tých, čo nás ešte pred pár hodinami rozčuľovali.

Ak sa rozhodneme večer ísť niekam do spoločnosti, mali by sme sa obrniť pancierom trpezlivosti, lebo niektoré názory nás budú znervózňovať pre prílišnú extravaganciu, alebo naopak zápecníctvo. Ak si nechceme pokaziť večer, nemali by sme sa baviť o politike, o peniazoch a plano filozofovať. Ale, úprimne, o čom budeme potom hovoriť?

Dvojke vládne Luna, osudové číslo je päť

Mgr. Milota Pfeffer pripravila numerologický rozbor. V mriežke analýzy dátumu (29. 2. 2008) sú tri izolované dvojky. Dvojke vládne Luna - symbol ženskej energie, intuície a emócií, ktoré sa môžu meniť rovnako, ako tvar Mesiaca.

Do ďalšieho priestupného roka, teda na nasledujúce štyri roky pani Milota radí: "Viac sa spoliehajte sa na svoju intuíciu a pozornejšie počúvajte svoj vnútorný hlas. Učte sa z vlastných chýb a nebuďte urážliví a naladoví. Je tu výraznejší sklon k vyššej hladine emocionálnej energie, môžu sa zvýrazniť pocity krivdy a hnevu. Dvojka predstavuje aj polaritu, protichodné aspekty. Upozorňuje nás na to, aby sme dokázali prijať a pozitívne využiť dobré aj zlé v každej situácii."

Rovina Saturnu učí trpezlivosti a vytrvalosti. Bude človeka skúšať, ako dokáže zaobchádzať

s každodennými problémami. Prekážky budú prichádzať dovtedy, kým sa z nich nepoučíme. Milovať a byť milovaný tieto emócie budú v nás rezonovať v priebehu nasledujúcich štyroch rokov. A aký bude výsledok? Duša sa bude stále viac oslobodzovať od nadvlády hmoty. Myseľ sa bude očisťovať od zbytočných negatív a závislostí. Výsledné osudové číslo po sčítaní všetkých čísel tohto dátumu dáva 5. A to je sloboda, akási vnútorná katarzia, a tým aj nové možnosti a objavy.

Čo v tomto roku čaká na znamenia Kohúta, Psa a Sviňu

Vyžente pýchu, vyhnete sa problémom

Prinášame poslednú časť čínskeho zaradenia v horoskope s krátkou prognózou.

Kohút. 1921: 8. feb. 1921 27. jan. 1992, 1933: 26. jan. 1933 13. feb. 1934, 1945: 13. feb. 1945 1. feb. 1946, 1957: 31. jan. 1957 17. feb. 1958, 1969: 17. feb. 1969 5. feb. 1970, 1981: 5. feb. 1981 24. jan. 1982, 1993: 23. jan. 1993 9. feb. 1994, 2005: 9. feb. 2005 28. jan. 2006

Pre Kohútov bude tento rok veľmi priaznivý vďaka prítomnosti patrónov. Kohút bude mať veľa príležitostí a aj dôvodov na oslavu. Pre ženbychtivých mužov a vydaja chtivé devy je tento rok na sobáš najvhodnejší. Manželsky zadaní by si mali dávať pozor, aby sa nezaplietli do románikov. Pre osamelých Kohútov sú tu vyhliadky na nový vzťah. Lietajúca hviezda v západnej časti obydlia Kohútovi naznačuje nebezpečenstvo konfliktov a hnevu. Milí Kohúti. Vyžeňte pýchu, ktorá je vašou prirodzenou súčasťou, vyhnete sa tak mnohým problémom.

Pes. 1922: 28. jan. 1922 15. feb. 1923, 1934: 14. feb. 1934 3. feb. 1935, 1946: 2. feb. 1946 21. jan. 1947, 1958: 18. feb. 1958 7. feb. 1959, 1970: 6. feb. 1970 26. jan. 1971, 1982: 25. jan. 1982 12. feb. 1983, 1994: 10. feb. 1994 30. jan. 1995, 2006: 29. jan. 2006 17. feb. 2007

Psa v tomto roku stretne zmiešané šťastie. Treba si dávať pozor na zdravie a ak sa prejavia nejaké príznaky naznačujúce chorobu, okamžite treba utekať za doktorom. Prídu aj chvíle, keď sa Pes bude cítiť osamelo, ale na druhej strane často bude chcieť byť sám. Lietajúca hviezda 2 priletí k Psovi do severozápadnej časti jeho obydlia. Tá tiež naznačuje problémy so zdravím. Dôrazné upozornenie ešte raz: Nehazardujte so zdravím!

Sviňa (Prasa). 1923: 16 feb. 1923 4. feb. 1924, 1935 4. feb. 1935 23. jan. 1936, 1947: 22. jan. 1947 9. feb. 1948, 1959: 8. feb. 1959 27. jan. 1960, 1971: 27. jan. 1971 14. feb. 1972, 1983: 13. feb. 1983 1. feb. 1984, 1995: 31. jan. 1995 - 18 feb. 1996, 2007: 18. feb. 2007 6. feb. 2008

Pri Svinke je to podobné, ako pri Psovi, tiež si musí veľmi dávať pozor na zdravie, lebo aj tu Lietajúca hviezda 2 priletí do tej istej oblasti do severozápadu. To naznačuje problémy so zdravím, a tak sa treba sústrediť hlavne na túto oblasť.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 016
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 095
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 851
 4. Po Slovensku na motorke 6 521
 5. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 411
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 010
 7. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 839
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 310
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 231
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 954
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mestská časť Dargovských hrdinov bude revitalizovať priestor pred gréckokatolíckym kostolom.

Letné práce a investície sa už rozbehli.


a 1 ďalší 2 h
Amfiteáter naplnený na maximum a nové plastové sedadlá.

Od prvého letného premietania uplynulo 56 rokov.


2 h
Konkurencia je silná, kto chce uspieť, musí mať talent a zaujať.

Tanec je šport ako každý iný, aj s nespravodlivými porotcami.


2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Haščák.

Previedol svoj podiel v Pente. Súvisí to so stíhaním?


17. jún
Tréner Štefan Tarkovič.

Slováci stále môžu postúpiť.


Juraj Berzedi 11 h
Mária Vargová a Andrej Poracký

Násilné deti sú neraz samy obeťami.


18. jún
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu máva svojim podporovateľom po zverejnení prvých odhadov v predčasných parlamentných voľbách v Izraeli v centrále jeho strany Jednota (Likud) v Jeruzaleme v utorok 23. marca 2021.

Proti dlhoročnému premiérovi sa spojili všetci. Krajina však dlho ponesie jeho odkaz.


15. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop