Kandidatúru mesta na titul EHMK podporilo vyše 350 projektov a námetov
Košičania majú znovu možnosť podať kultúrne projektyDo prvého kola súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 prišlo na adresu
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Košičania majú znovu možnosť podať kultúrne projekty
Do prvého kola súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 prišlo na adresu projektovej kancelárie vyše 350 programových zámerov priamo od Košičanov. Mesto úspešne postúpilo do druhého kola, a pred septembrovou obhajobou projektu bude potrebovať opäť kvalitné a nápadité riešenia kultúrneho života Košíc.
Programové projekty sú rozdelené do troch balíkov. "V prvom sú súťažné projekty, ktoré sú zakomponované do projektu kandidatúry. Cez nich chceme komunikovať myšlienky projektu košickej kandidatúry. V druhom balíku sú projekty, ktoré tvoria súčasť súťažných projektov, prípadne sú ich doplnkami. To znamená, že v projekte sa im špeciálne nevenujeme, ale chceme ich zorganizovať. V treťom balíku sú projekty, ktoré sa uskutočnia aj v roku 2013, ale nie sú súťažné. Čo znamená, že budú v kalendári kultúrnych podujatí, spolufinancované v rámci projektu, ale nebudú mať svoje miesto v súťažnej podobe projektu," vysvetľuje umelecký dramaturg projektu kandidatúry Košíc na titul EHMK 2013 Roman Sorger.
Dobrému kultúrnemu projektu by nemala chýbať inovatívnosť, čo podľa R. Sorgera neznamená len vyhľadávanie nových tém a spôsobov vyjadrení, ale aj nové prístupy k tradičnej kultúre, k sociálnym témam a podobne. Dôležitým a neodškriepiteľným znakom je reálnosť uskutočnenia. "Do projektu sa nedostane ani jeden program, ktorý nebude mať svojho reálneho organizátora a partnera na Slovensku a v zahraničí. Programy musia byť pripravené tak, aby sa mohlo po získaní titulu začať pracovať na ich prípravách," uvádza R. Sorger jedno z rozhodujúcich kritérii. Nechce avšak odradiť ľudí, ktorí majú nápad, ideu a nemajú realizátora. "Mali sme aj takéto projekty. Jednoducho predkladateľ zostal autorom projektu a my sme našli realizátora." Posledným, no nezanedbateľným kritériom dobre napísaného projektu, by mal byť jasný kultúrny odkaz: prečo práve teraz, práve s tým, tu a takto.
Projekty je možné zasielať nepretržite. "Tie, ktoré prídu do apríla tohoto roku majú najväčšiu šancu dostať sa do súťažnej časti projektu. Projektový tím po zaevidovaní a prehodnotení projektu osloví predkladateľa a dá mu vedieť ako dopadol jeho projekt," vysvetlil procedúru s množstvom projektov umelecký dramaturg.
Témy kultúrnych podujatí by sa mali týkať Košíc a prezentácie kultúry v Košiciach a kraji. Mali by to byť napríklad aj dobré nápady na riešenie komunikácie s turistami. "Keď si Košičania pozrú naše stánky www.kosice13.sk, nájdu všetky informácie o projekte EHMK, podmienky a formulár potrebný na zadanie projektu. Zároveň nás môžu kontaktovať mailom, telefonicky alebo osobne."
Podľa R. Sorgera sú Košičania nápadití a cítiť z nich hlad po zmene. "Z projektov, ktoré prišli doteraz, je jasné, že Košičania chcú zmenu vo svojom meste. Zmenu v komunikácii a v prístupnosti kultúry. Podujatia, ktoré sú už zabývané v kultúrnych štruktúrach, hodnotia pozitívne, ale zároveň sú otvorení pre nové veci a témy. Chodia do zahraničia a vidia ako sa organizujú európske kultúrne podujatia. Košičania a Košice potrebujú to, čo celá slovenská spoločnosť- silné občianske aktivity podporované samosprávou mesta, krajom a štátom."