S BREINEROM SA POZNÁ ASI 2000 ROKOV
Výnimočný umelec a výnimočný človek. Taký bezpochyby je jeden z najlepších muzikantov svojej doby, Giora Feidman. Ten sa dnes večer predstaví na koncerte Štátnej filharmónie Košice v Dome umenia.
Na dnešnom koncerte v Dome umenia bude mať premiéru dielo Petra Breinera "Concerto sinfonico pre Gioru a orchester". Stretávate sa s tým často, že vám skladatelia komponujú skladby priamo na telo?
- Za tie roky vzniklo veľké množstvo skladieb, ktoré mi boli venované. Z toho je 10 veľkých kompozícií. Všetky sú ako moje deti, nádherne rôznorodé. No musím sa priznať, že táto posledná od Petra Breinera je pre mňa najsilnejšia. Považujem ju za obrovský prínos pre ľudskú spoločnosť. Za hodnotu, ktorá sa nedá zaplatiť. Na komponovaní je zaujímavé to, že skladateľ sa musí otvoriť, stať sa akýmsi kanálom, cez ktorý prejde inšpirácia a on ju dokáže zachytiť a pretaviť do konkrétneho diela.
Keďže premiérovaná skladba sa volá "Concerto sinfonico pre Gioru...", je zjavné, že inšpiráciou ste boli aj vy. Aký je to pocit?
- Nie som si celkom istý, či práve Giora Feidman bol kľúčom k otvoreniu tohto kanála, cez ktorý autor prijal inšpiráciu zhora...
Ako dlho sa s Petrom Breinerom poznáte?
- To je veľmi komplikovaná otázka. Prvýkrát sme sa ako partneri na pódiu ocitli pred dvoma rokmi na Bratislavských hudobných slávnostiach. No ja neverím, že tam sme sa streli po prvýkrát. Ak totiž reflektujeme možnosť minulých životov a v pozitívnom slova zmysle aj osud, tak vám na otázku, ako dlho sa poznáme s Petrom, musím odpovedať možno aj 2000 rokov. Keď sa stretávam s ľuďmi, mávam neraz pocit, že som sa s nimi nezoznámil teraz, ale že sa poznáme už dlho. A medzi mnou a Petrom je akési neviditeľné puto. Sme si veľmi blízki. "Fungujeme" na rovnakej vlnovej dĺžke.
"Concerto sinfonico pre Gioru a orchester" je fúziou viacerých žánrov. Snúbi sa tam tango, klezmer, klasika... Má hudba podľa vás vôbec nejaké hranice?
- V mojom ponímaní nejestvuje tango, klasika, klezmer... Existuje len hudba ako taká. Predstavte si dieťatko, ktoré sa práve narodilo. Ako s ním komunikuje jeho matka? Spieva mu. Spev je totiž mostom, ktorý spája ľudí. Umenie ako také je základnou jednotkou komunikácie, prvkom, ktorý spája ľudí. Na druhej strane, komunikáciu deštruujú náboženstvo, politika a delenie ľudí na rasy a národnosti, ktoré sa nemajú radi. Ja som sa narodil v židovskej rodine, no keď hrám Ave Mariu, dokážem ju precítiť, pretože ja nie som Žid. Som občan tejto planéty.
Čo pre vás hudba znamená?
- Nielen pre mňa pre ľudí všeobecne je hudba prirodzenou potrebou a spôsobom komunikácie. A čo je ešte dôležitejšie, bez hudby a umenia ako takého by človek nemohol rásť. A dôvodom, prečo sme na tomto svete v tomto fyzickom tele, je, aby sme duchovne rástli. Náš život, to je cesta a duchovný rast. A tak, ako je pre rast fyzickej schránky nutné jedlo, tak je pre duchovný rast človeka nutné umenie. To je jeho hlavná úloha v spoločnosti.
Kedy sa stala hudba vaším životom?
- Pochádzam z rodiny, v ktorej sú štyri generácie hudobníkov. Okrem toho, že som hudbu dostal do vienka, som však mal v živote aj šťastie na učiteľov. Jedným z nich bol môj otec a mojím najväčším učiteľom je publikum.
Ako to?
- Pretože keď vystupujem, tak muzikou rozprávam. Ja nehrám. Hrať je úlohou hercov. Ja však hudbou hovorím, posielam ju k ľuďom. Keď hrám, nespájam sa s intelektom a myslením publika, ale s dušami tých ľudí. Viete, čo je koncert? Je to "párty" duší. Aj na dnešnom večeri nebude len, napríklad, 600 ľudí. Bude nás tam omnoho viac. A ja budem prostredníctvom klarinetu rozprávať. Každý človek má totiž tichý vnútorný hlas, ktorý k nemu prehovára 24 hodín denne. A klarinet je tlmočníkom mojej duše. Problémom dneška je, že ľudia už neveria tomu, čo nevidia, v neviditeľné vyššie sily života. Ale je fascinujúce, že jediné nehmotné a neviditeľné, v čo vždy uveria, je hudba a vôňa.
Čo vás najbližšie čaká?
- Po koncerte v Košiciach odchádzam do Nürnbergu, kde budem prvým umelcom, ktorý vystúpi v ich novootvorenej koncertnej sále. Je to pre mňa nesmierne veľká vec, pretože Nürnberg bol kedysi baštou nacistov a dnes tam ich koncertnú halu otvára Žid a ešte k tomu židovským Kol nidrej. Je to pre mňa úžasná symbolika a demonštrovanie toho, že našou úlohou je zastaviť idiotské spory medzi národmi. Považujem za extrémne dôležité bojovať proti vojnám a násiliu. Aj to je podľa môjho názoru úlohou umenia.
Andrea TOMÁSCHOVÁ
andrea.tomaschovakorzar.sk
* * * RÁMČEK * * *
Profil Giora Feidman
n narodil sa v Argentíne v rodine židovských imigrantov, vďaka čomu bol od mladosti obklopený hudobnou tradíciou klezmeru
n po absolvovaní štúdia klasickej hudby bol členom orchestra Teatro Colón v Buenos Aires, potom takmer dve desaťročia klarinetistom Izraelského filharmonického orchestra
n svoju sólovú kariéru odštartoval začiatkom 70. rokov minulého storočia
n čoskoro si získal prívlastok "Kráľ klezmeru"
n hral na najvýznamnejších pódiách sveta
n je držiteľom prestížneho ocenia "Echo Classic 2003" v kategórii Klasika bez hraníc
n podieľa sa na filmových a muzikálových produkciách
n začiatkom 90. rokov prijal ponuku Stevena Spielberga a spolupodieľal sa na hudbe k filmu Schindlerov zoznam
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári