Od januára liečebné procedúry v kúpeľoch platí zdravotná poisťovňa, takže dopyt po kúpeľnej liečbe sa môže zvýšiť.
BRATISLAVA. Čoskoro sa začne kúpeľná sezóna, takže v slovenských kúpeľoch pribudne hostí. Kto sa do kúpeľov dostane a kto už nie, môže závisieť aj od toho, ako rýchlo si vybaví kúpeľný pobyt. Rýchlosť môže rozhodnúť aj o cene. V čase mimo sezóny a pri nenaplnených kapacitách sú kúpele ústretovejšie a môžete preto ušetriť.
Sú dva spôsoby, ako sa dostať do kúpeľov. Buď sa tam vyberiete ako samoplatca, alebo vás na základe diagnózy na kúpeľnú liečbu odporučí váš ošetrujúci lekár.
Samoplatca platí všetko
Prvý spôsob je finančne náročnejší. Cena niekoľkodňového pobytu, ktorý má skôr charakter rekreácie ako kúpeľnej liečby, sa neraz pohybuje v tisíckach korún. Dôchodcovia, ktorí chcú ísť do kúpeľov na vlastnú päsť, nemusia zúfať. Mnohé kúpele ponúkajú špeciálne seniorské pobyty a niektoré aj so zľavou.
Napríklad Kúpele Brusno, ktoré patria k tým menším na Slovensku, ponúkajú seniorský pobyt za 1890 korún za noc v dvojlôžkovej izbe. „Cena obsahuje ubytovanie, plnú penziu formou bufetu, vstupnú a výstupnú lekársku prehliadku, dve procedúry denne okrem nedele, minimálny počet nocí pobytu je päť," opisuje podmienky Zuzana Štulrajterová z recepcie kúpeľov. Pobyt sa vzťahuje na osoby nad 60 rokov alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím.
Zľavy na pobyty
Seniorský pobyt je zväčša podmienený vekom. Väčšinou ide o 55 alebo 60 rokov. Zľavy sú niekoľko percent z celkovej ceny takéhoto pobytu.
V Bardejovských Kúpeľoch zľavu na seniorský pobyt poskytujú poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne. V Kúpeľoch Číž si senior s preukazom inej poisťovne môže zľavu nárokovať, keď od roku 2006 v kúpeľoch absolvoval najmenej jeden pobyt. Kto si do konca februára v Kúpeľoch Rajecké Teplice objedná a zaplatí najmenej päťdňový pobyt od mája do augusta, má nárok na desaťpercentnú zľavu. Tunajšie termálne pramene sa využívajú okrem iného na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva.
Dopyt sa môže zvýšiť
Komu kúpele navrhne lekár, môže počítať s tým, že v prípade, že sa do nich dostane, nemusí platiť za liečebné procedúry. Tie totiž od januára platí zdravotná poisťovňa. Pacient uhradí iba ubytovanie a stravu, prípadne ani to nie.
Záleží na tom, akú diagnózu má. Ak typu A, jediné, čo bude platiť, je 50korunový poplatok za deň pobytu. Ak má diagnózu typu B, platiť si musí aj ubytovanie a stravovanie.
Ústretový krok k pacientom zaplatia zdravotné poisťovne. Apollo zdravotná poisťovňa podľa jej hovorkyne Radoslavy Miklášovej predpokladá, že oproti minulému roku bude mať o tridsať percent vyššie náklady na kúpeľnú starostlivosť.
Zvýšenie dopytu po kúpeľnej liečbe očakáva najmä pri ochoreniach ako cukrovka a hypertenzia (zvýšený krvný tlak) III. stupňa, pri ktorých liečebné procedúry už neplatí pacient, ale zdravotná poisťovňa.
Pri niektorých diagnózach tak môže dôjsť „k predĺženiu čakacích lehôt z dôvodu kapacít kúpeľov", povedala Miklášová.
Bude miesto v kúpeľoch?
Cukrovku alebo srdcovocievne ochorenia liečia napríklad v Sliači, Bardejove či vo Vyšných Ružbachoch. Očakávaný nárast dopytu zatiaľ nevyzerá hrozivo, no spolu s príchodom jari alebo v lete sa všetko môže zmeniť. Podľa Henriety Luptákovej z obchodného oddelenia Kúpeľov Sliač, návrhy na kúpeľnú liečbu pribúdajú pozvoľna. „Len čo návrh príde, hneď ho spracujeme a pacient je do štrnástich dní pozvaný na kúpeľnú liečbu." Mnohí však majú záujem o marec, apríl, máj, či už pre počasie, Veľkú noc alebo iné dôvody.
Primár Viliam Rus z Kúpeľov Vyšné Ružbachy tvrdí, že pribúda klientov so zvýšeným krvným tlakom. „Nemáme čakacie lehoty, tie neboli ani v minulom roku," hovorí.
„Zatiaľ sa čakacia lehota na kúpeľný pobyt nepredlžuje, predlžovanie očakávame v letných mesiacoch," povedala Mária Solčianska z Kúpeľov Bojnice.
Primár Michal Luníček z Liptovských liečebných kúpeľov Lúčky zasa tvrdí, že počet návrhov na kúpeľnú liečbu sa zvyšuje a „je predpoklad, že bude vyšší ako v minulom roku".
* * *
FAKTY
Pri žiadosti sa riaďte termínmi
n Kto sa chce ísť liečiť do kúpeľov, musí zájsť za svojím praktickým lekárom a absolvovať potrebné vyšetrenia. Lekár na základe ich výsledkov alebo nálezu príslušného špecialistu môže vypísať návrh na kúpeľnú starostlivosť.
n U ľudí nad 70 rokov veku sa vyžaduje interné vyšetrenie.
n Výsledky vyšetrení, ktorými lekár podoprie návrh na kúpeľnú liečbu, nesmú byť staršie ako tri mesiace. Aby to bolo možné skontrolovať, musia byť označené dátumom.
n Návrh na kúpeľnú starostlivosť musí byť podpísaný a doručený príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr šesť týždňov pred nástupom do kúpeľov.
n Ak spĺňa všetky podmienky, napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa ho podľa jej hovorkyne Petry Balážovej schváli približne do dvoch týždňov. Poistenec si potom dohodne presný termín nástupu na kúpeľnú liečbu s tými kúpeľmi, kam má ísť.
n Termín nástupu si kúpele určujú samy, a to „v závislosti od kapacity a obsadenosti zariadenia", spresňuje hovorkyňa zdravotnej poisťovne Apollo Radoslava Miklášová.
n Ak kúpele z objektívnych dôvodov nemôžu pacientovi vyhovieť a zabezpečiť pobyt v stanovenom termíne, po dohode s príslušnou zdravotnou poisťovňou navrhnú iný termín.
n Zmenu termínu však musia poisťovni zdôvodniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári