Poltucet kaštieľov
Na území mesta bolo v stredoveku až 6 kaštieľov! Že viete len o jednom, ktorý stále stojí? Jaroslav Gorás vás presvedčí, že ich je oveľa viac.
MICHALOVCE. Okrem iného čerpá z knihy prof. Uličného O kúriách v Michalovciach. Podľa správ z r. 1335 v meste bolo asi päť kaštieľov, niektoré blízko kostola pri Laborci. Rozsah pozemkov si šľachtici navzájom upravovali, stavali nové a stavebne upravovali staršie. Primerane opevnené kúrie mali v polovici 14. storočia podobu hradu. V polovici 15. storočia jednej vetve šľachticov patrili napr. tri kúrie. K jednej z nich patrila ovocná záhrada pri Laborci v Stráňanoch. „Kúrie zostali natrvalo v časti Michaloviec pri ohybe Laborca a pri kostole, kde neskôr postavili kaštieľ, ktorý po prestavbách trvá doteraz," píše prof. Uličný. Gorásovi pomohol aj Matej Bel. Ten uvádza, že „v Michalovciach sa nachádzajú štyri hlavné kaštiele." Ppisuje, ako vyzerali a komu patrili: „Jeden patrí vdove po Andrejovi Sirmajovi a jeho synom Imrichovi a Alexandrovi. Budova je rozľahlá, uzavretá štyrmi baštami a so širokým dvorom." Druhý, ktorý mal byť okrúhleho tvaru, patril barónovi Lušinskému: „Nachádza sa blízko pri predošlom, ale v druhom riadku obce smerom na juh." Tretí mal stáť na východnom konci mesta. „Patrí Andrejovi Sirmajovi. Majiteľ ho opravuje rozličnými prístavbami. To isté robil v tých časoch so štvrtým kaštieľom Andrejov brat Adam. Ten možno vidieť medzi oným a vdoviným na severovýchode," opisuje Bel.
Stredoveký rébus
Opisy Bela aj Uličného nedali Gorásovi pokoj. Chcel zistiť, kde kaštiele stáli. Pomohlo dôkladné štúdium starých máp. Napokon stredoveký rébus rozlúštil a kaštiele zakreslil do mapy z r. 1772. „Vdovin kaštieľ (1) bol nepochybne dnešný kaštieľ pred prestavbami, čo dokazuje Belov opis." Kaštieľ baróna Lušinského našiel dedukciou: „Bel druhým riadkom myslel druhú ulicu. Kaštieľom preto mohol byť poschodový objekt (2), ktorý kedysi stál vo dvore dnešnej reštaurácie na Staničnom námestí." Gorás z veduty zistil, že musel byť rozsiahly. Tretí na východnom konci mohol byť podľa Gorása Štift (3) na Stráňanoch. Patrila k nemu rozsiahla záhrada, asi ovocná. Štvrtý na mape možno vidieť medzi Štiftom a vdoviným: „Mohla to byť dnešná galéria (4), ktorú volali starý kaštieľ." Ďalšou možnosťou je dom záhradníka (5). Stojí dodnes v strede Farskej ulice: „Hoci zvonku nevyzerá na kaštieľ, stojí na starobylých základoch a klenbách." Šesticu uzatvára kaštieľ (6), ktorý stál na konci Farskej ulice, kde dnes robia prístupovú cestu pre rodinné domy v Kerte. Kamene, ktoré sa tam váľajú, sú posolstvom z minulosti. Pochádzajú zo základov kaštieľa: „Bol rozsiahly, poschodový a s mohutnými klenbami. História ho spomína ako prvú meštianku. Istý čas tu boli cisárske kasárne, podľa legendy aj kláštor bielych mníchov."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári