vlastníka. Starosti robí aj mestskej časti, ktorá sa už roky snaží o to, aby sa o neho staral a neznehodnocoval životné prostredie.
KOŠICE. Majiteľom pozemku, ktorý špatí okolie, je Ústav materiálového výskumu SAV v Košiciach. Mestská časť túto vedeckú inštitúciu požiadala, aby sa o neho starala alebo v prípade, že nie je schopný urobiť nápravu, nech ho predá.
Zázemie pre bádanie
"Takéto dedičstvo sme dostali do vienka. Dokonca máme aj projekt z roku 1987 na výstavbu objektu, ktorý mal slúžiť ako vývojové dielne, teda zázemie na výskum nových technológií. S jeho výstavbou sa malo začať o dva roky neskôr a hotový mal byť v roku 1992. Náklady vtedy predstavovali 40 miliónov korún. Pracoviská SAV potrebovali technologické zázemie a laboratóriá, ale sa od toho nakoniec upustilo. V tom čase to bol pozemok štátu, v súčasnosti ho vlastní náš ústav. Medzitým sa uskutočnili reštitučné konania a časť sa vrátila pôvodným vlastníkom. Tie, ktoré nám patria, tvoria tri veľké celky," vysvetlil riaditeľ Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach Peter Ševc.
Čakajú na výzvu
"Chceme sa uchádzať o prostriedky zo štrukturálnych fondov v rámci operačného programu Výskum a vývoj. Predpokladám, že v prípade úspechu budeme môcť začať s výstavbou v budúcom roku. Starý projekt musíme prepracovať. Pozemok, ktorý vlastníme, nám vyhovuje. Dvojpodlažná budova nebude pôsobiť rušivo na okolitú zástavbu rodinných domov," dodal riaditeľ.
Pozemok je veľký a veľmi zanedbaný, čo vlastník vôbec nepopiera a je si vedomý, že s ním niečo urobiť musí. Samospráve sa podarilo dosiahnuť aspoň to, že sa tam začalo kosiť. Odstránili aj divoko rastúce kroviny, ale vždy je to ešte nepostačujúce. Podľa vyjadrenia vedenia ústavu, ďalším krokom bude vyčistenie priestranstva od sutiny, panelov a rôzneho odpadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári