Konflikty riešia bez agresivity a sú oveľa šetrnejší k prírode
Možno ste niekedy na ulici stretli človeka, oblečeného do šiat s mimoriadne pestrými farbami. Okrem pokojného výrazu tváre možno upútal vašu pozornosť aj hlasno pustenými "pazvukmi", šíriacimi sa z jeho mp3 prehrávača. Nemuselo ísť o príslušníka nejakej sekty. Pestré farby a rôznorodú kultúru totiž obľubujú hlavne ľudia, zbláznení do tzv. psytranceu. Je to hudobno-životný štýl, populárny nielen vo svete, ale prívržencov má aj v Košiciach. O tom, čo vlastne goa psytrance je, sme sa niektorými porozprávali.
Psytrance je silne ovplyvnený mystikou. Oblečenie je tvorené najmä prírodnými materiálmi s mystickými a inými UV vzormi. "Nie je to pravidlo, no je pravdou, že obľubujeme pestrosť a farebnosť. Pre mnohých je to však len imidž," hovorí 19-ročný Roman. So psytrancom sa stretol v roku 2003 na tanečnej párty v Košiciach. Táto hudba ho zaujala natoľko, že si o nej začal zisťovať viacinformácií. "Už predtým som sa zaujímal o fantasy, sci-fi, mystiku a podobné veci. Keď som sa dostal k psytrancu, úplne ma to doň ´vcuclo´."
Psy/Goa trance sa stal súčasťou jeho života. Tvrdí, že v ňom našiel jedno zo svojich "ja". Neznalí si zvyknú myslieť, že ľudia silne zžití s týmto štýlom patria do akejsi zvláštnej komunity, vyžadujúcej prispôsobovanie mentalitou, zvykmi, ba dokonca i vierovyznaním. Podľa Romana je to hlúposť. "Ľudia, žijúci psytrancom, sú úplne rovnakí ako ostatní. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že sú oveľa šetrnejší k prírode a ohľaduplnejší voči ostatným členom spoločnosti. Konflikty riešia pokojne, bez agresivity."
V Košiciach existuje psytrance komunita približne osem rokov. Okolo roku 2000 ho "priniesol" DJ Gubo. Odvtedy prešla košická scéna dlhým vývojom a jej popularita nabrala na veľkosti. O nejakej sile komunity však Roman hovorí veľmi opatrne. "V zahraničí má psytrance vlastné kluby. U nás je to v štádiu rozvoja. Ľudia sa stretávajú ako všetci ostatní. Radi chodia na čaj, do lesa." Na rôznych akciách sa koncentrácia tzv. goa prívržencov zvyšuje. "Naše akcie sa tešia slušnej popularite aj keď veľa návštevníkov nemá poňatia, o čo ide a berú to ako klasickú diskotéku. Niekedy je veľmi milé sa na nich pozerať, ako si užívajú tú hudbu, lebo niečo také počujú prvý krát. Praví psytranceri však preferujú menšie akcie organizované na chatách či v prírode." Počet prívržencov tohto štýlu sa dá len ťažko určiť. Podľa Romana je v Košiciach zhruba 100 ľudí, milujúcich psytrance ako taký a zopár ďalších stoviek si ho rado vypočuje.
So psytrancom sa kvôli jeho pôvodu a bujarým veseliciam vlečie povesť hudby pre ľudí obľubujúcich omamné látky. Psychadelický znamená "myseľ rozvijajúci". Hudba vychádza zo základov šamanských rytmov, ktorými dostávali svoj kmeň do tranzu. Do tohto stavu sa dostávali pomocou opakujúceho sa rytmu a rituálneho tanca, no bez pomoci psychotropných látok. Podľa Romana je to tak aj dnes. Ľudia sa pomocou tanca dostávajú do špecifického stavu, tancujú sami pre seba, nie pre iných. "Dá sa to nazvať aktívnou meditáciou. Prispieva k tomu aj okolie, atmosféra vytvorená energiou vyžarujúcou z okolitých ľudí, či rôzne arómy, ktoré sú bohato zastúpené pomocou vonných tyčiniek."
S princípom aktívnej meditácie súhlasí aj 23-ročný Martin. Tvrdiť, že k užívaniu omamných látok jednoducho nedochádza, by však podľa neho bolo príliš farboslepé. "Je to každého osobná vec. Sú ľudia čo na akciách užívajú drogy, aby si ´obohatili´ zážitok z hudby, alebo vydržali dlhšie tancovať. Je to na nich. Ak si chcú ničiť svoj organizmus nezastavíme ich."
S psytrancom sa zoznámil v roku 1999. Vtedy navštívil prvú akciu pod holým nebom a tam pochopil princípy, ktoré so sebou tento štýl prináša. Ľudia, ktorí sa stretávajú v duchu goa, sú k sebe ohľaduplní a na akciách žijú ako jeden celok. Hoci aj tam sa niekedy vyskytnú jedinci, ktorí svojim myslením nepatria ku goa. Psytranceri zvyknú na oblečení nosiť farebné mandaly, pokreslia si telo, používajú rôzne doplnky do vlasov a iné prostriedky, ktorými prenášajú pozitívnu energiou zo seba na ostatných. Dnešná mladá generácia však tieto zvyky zneužíva a vytvára si z nich len imidž.
"Pre mladých pseudo-psytrancerov je to často len prostriedok na to, aby sa vyčlenili z davu, a boli zaujímavými. Ich filozofiou väčšinou býva miesto relaxu a aktívnej meditácie, zabaviť sa pomocou použitia rôznych pomocných látok a zhumplovať si organizmus," myslí si Martin. Klasických psytrancerov na Slovensku nie je veľa. Lebo kto žije goa životným štýlom, obnáša to i množstvo cestovania. To je pre Slováka nákladné.
K farebným vzorom na oblečení majú vzťah všetci jeho milovníci. Ich nosenie však nie je ani zďaleka pravidlom. Symboly, zobrazované na goa oblečení a fluorescentných plachtách, sú väčšinou prevzaté z bohatej indickej mytológie. Najčastejším je zobrazenie aum, ktoré predstavuje štyri mantry. Pre ľudí, ktorí na sebe tieto symboli nosia a žijú štýlom goa, sú tieto znaky symbolmi vzájomnej tolerancie.
Hoci názorov na vznik goa je mnoho, v jednom sa zhodujú. Jeho počiatky siahajú do Indie
Raj pre cestovateľov a uletených hippies
Teórií o vzniku goa je mnoho a všetky sa spájajú s Indiou a obdobím hippies. Najväčšie pochybnosti sa vedú okolo jeho originálneho pôvodu. Migráciou do desiatok krajín sveta sa totiž názory na jeho vznik rozmnožili ako huby po daždi. Tak odkiaľ k nám tento štýl prišiel?
Cestovať do Indie znamená nechať sa pohltiť celou jej bláznivosťou, porozumieť jej, alebo aspoň nechať sa unášať jej surrealistickým chaosom. Na západnom pobreží, približne 600 km od Bombaja, leží štát Goa. Do roku 1962 bol portugalskou kolóniou. Kvôli tomu je tam cítiť vplyv kresťanstva a odlišuje sa od ostatných oblastí Indie v náboženskej znášanlivosti, kultúrnej mnohotvárnosti a slobode. Kvôli klíme, nedotknutými plážam a nízkym cenám v porovnaní so západným svetom bol tento kúsok zeme vždy medzinárodným zhromaždiskom mystikov, vyznávačov new age, filozofov, hľadačov duchovna a pravdy, anarchistov, spisovateľov, dealerov drog, či slávnych osobností, ktoré potrebovali uniknúť z bláznivého sveta showbiznisu.
Priateľskí miestni obyvatelia otvorene prijali návštevníkov a preto vznikol raj pre uletených hippies a cestovateľov. Tých spájal fakt, že majú miesto mimo konvenčnej západnej spoločnosti a kde môžu tráviť čas ďaleko od chladných európskych a amerických zím. Tu žili nádherný a intenzívny život bez povšimnutia svetových mocností. Spolu s ľuďmi, zbláznenými do nespútaných plážových zábav prišla aj vtedajšia hudba - psychadelický rock a neskôr reggae. Veselice na plážach a v palmových lesoch boli plné energie a mali veľký význam pre svetovú tanečnú scénu. Konali sa tu napríklad aj predstavenia psychadelického divadla. Na Goa sa rozšírila tvorba dekorácií z fluorescentných farieb s námetmi z indickej mytológie.
V sezóne 1987/88 mal francúzsky DJ Laurent nápad hrať na party elektronické zvuky. Zo začiatku narazil na odpor, ale časom táto bizarná hudba zasiahla s trvalými následkami celé prostredie tohto raja. Ostatní ľudia prišli týmto čudesným zvukom na chuť tiež a uvedomili si nesmierny potenciál elektronickej hudby. DJ Goa Gil prišiel do Goa už začiatkom 70. rokov z Kalifornie. S jeho gitarou a nezvyčajnými vystúpeniami sa stal najznámejším propagátorom psychadelického tanca. Vytvoril spojenie medzi rytmom a duchovnou sférou, jógou i hudbou.
Časom začali zahraniční turisti tento životný štýl a hudbu prenášať do rodných krajín. Bývalo tomu tak najmä v čase, keď Goa zahlcovalo obdobie dažďov. Meditačno - tanečné akcie sa museli z pláží presunúť do uzavretých priestorov. V Nemecku sa dali dokopy blázniví ľudia, ktorí sa navzájom poznali z Indie a začali sa od roku 1989 pravidelne stretávať asi 30 km juhovýchodne od Hamburgu na mieste zvanom Waldheim. Publikum tvorili ľudia zo všetkých častí Nemecka. Tieto podujatia sa tešili obrovskému záujmu a pýšili sa 10-tisícovými návštevami.
Časom si to všimli veľké nahrávacie spoločnosti, ktoré začali tento štýl tlačiť viac do komercie. To spôsobilo znechutenie priaznivcov goa, neskôr k bojkotu a postupnému poklesu záujmu o túto formu žitia. V približne rovnakom čase došlo k rapídnemu rozvoju tohto životného štýlu v Anglicku. Skinheads a iné revolučné zoskupenia túto hudbu silne podporovali, čo viedlo okrem jej prudkého rozvoja a komerčného zisku aj k upútaniu pozornosti autorít. Počas obdobia "criminal justice bill" boli podobné formy kultúrneho vyžitia silne poznačené tlakom zo strany úradov a policajnými raziami.
Sláva Goa sa rozšírila po celom svete. Spôsobilo to, že na toto územie začalo prichádzať viac turistov. Od roku 1994 po rok 1998 sa ich počet štvornásobne zvýšil. Dlho budovaný vzťah medzi cestovateľmi a miestnymi stratil rovnováhu. Peniaze získali väčší význam a pôvodný duch Goa sa rozplynul ako dym. Psychadelický trance sa opäť utiahol do undergroudu. To mu však podľa mnohých paradoxne pomohlo a v posledných rokoch sa môže tešiť opätovnému boomu.
Tomáš LEMEŠANI
Autor: Zmenil názor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári