S košickou cvičiteľkou jogy Monikou Petrikovou o blahodarných účinkoch ajurvédskej masáže
Organizmus zbaví všetkých škodlivín a spomalí prirodzené príznaky staroby
Ajurvéda je ucelený filozofický systém a zároveň súbor praktických návodov na správny spôsob života. V rámci liečby používa 5-stupňovú terapiu pančakarmu. Tri koncepty liečby vnútorná očista, vonkajšia očista a chirurgia tvoria tradičné liečebné zákroky ajurvédy. Pred vnútornou očistou pančakarmou, ajurvéda používa vonkajšiu očistu, ktorá je pri mnohých indikáciách postačujúca. K vonkajším očistným terapiám ajurvédy patrí olejová a potná kúra. Viac nám o nich povedala Monika PETRIKOVÁ, absolventka školení ajurvédskej masáže v Budapešti a cvičiteľka jogy z občianskeho združenia HUMATREND v Košiciach.
Ajurvéda je rozšírenejšia v krajine svojho pôvodu, v Indii. Kladie veľký dôraz na prevenciu a neustálu podporu zdravia pomocou vyváženej stravy, pozitívneho myslenia a správneho životného štýlu. Odchýlením od pôvodného rovnovážneho stavu troch energií (vata, pitta, kapha) začínajú v tele i mysli človeka choroby.
"Cieľom ajurvédskej masáže je prečistiť telo a dostať jedinca do harmonického stavu. Olejová kúra - Snehakarma má otvoriť obehové kanály a rozhýbať v tele uložené toxické substancie (ama), dopraviť ich na miesto, odkiaľ sa budú môcť vylúčiť z tela. Olejová kúra vlastne masáž v rámci systému ajurvédy, patrí do manuálnych techník pred prípravou alebo počas aplikovania očistnej terapie pančakarma. Jej úlohou je celkové vyrovnanie prípadného posunu bioenergií (vata, pitta, kapha), čím prispieva k upokojeniu psychiky a k relaxácii."
Počas masáže sa aplikujú špeciálne bylinné oleje podľa typu osoby, ako je sezamový, olivový, kukuričný, mandľový alebo slnečnicový olej. "V týchto základných olejoch sú primiešané liečivé byliny, ktoré harmonicky pôsobia na vatu, pittu a kaphu. Zaujímavosťou ajurvédskej masáže je, že oleje, ktorými sa masíruje telo, sa vopred zohrievajú na telesnú teplotu (v špecifických prípadoch aj na vyššiu). Pokožka človeka totiž dokáže oveľa lepšie absorbovať teplý olej. Účinky olejov a masáže sa dostanú do hlbších vrstiev kože a odtiaľ liečivé zložky obsiahnuté v olejoch cez kapiláry do obehového systému. Pri ajurvédskej olejovej masáži celého tela organizmus načerpá energiu a zároveň sa zbaví všetkých škodlivín," povedala M. Petriková.
Ajurvédska masáž môže byť celková (celé telo vrátane hlavy a tváre) alebo čiastková, (chrbát, nohy, ruky, hrudník a brucho). Po ajurvédskej masáži sezamový alebo bylinný olej pôsobí na tele minimálne 15 minút, až potom by mala nasledovať potná kúra (Svedakarma), či už vo forme pobytu v parnej saune, prikladaním zohriatých predmetov (uteráky, deky) na časti tela alebo priložením teplých kašovitých zábalov za účelom odvedenia vypotenia odpadových produktov z organizmu.
"Ajurvéda pozná okrem reflexnej masáže aj masáž nohami. Je to špeciálna masáž, kde masér, samozrejme, štíhly, doslova chodí po klientovi. V súčasnosti sa vyučuje na niekoľkých školách tradičného bojového umenia v juhoindickej Kerale. Slúži predovšetkým na posilnenie tela bojovníka. V ajurvéde sa masáž nohami odporúča najmä pri extrémnych poruchách vaty. Po masáži musí pacient odpočívať minimálne dve hodiny, potom nasleduje teplý kúpeľ a ľahké jedlo."
Takto ošetrený človek sa cíti po masáži mlado a prekypuje energiou. Očistné kúry sú vhodné aspoň raz za mesiac, po zime sú prospešné masáže raz za dva týždne. "Dôležitá je aj vnútorná očista organizmu vo forme diéty, to znamená vynechať zo stravy mäso, tučné jedlá, vajcia a sladkosti. Treba piť dostatočné množstvo teplých tekutín. Ráno pomôže pohár teplej vody, telo má totiž určitú teplotu a keď pijeme studený nápoj, organizmus sa dostáva do nerovnováhy. Výborná je prevarená teplá voda s kúskom surového zázvoru," vysvetlila cvičiteľka jogy a ajurvédska masérka.
M. Petriková s lektorkou Dr. Klárou Hodničovou pripravujú v letnom období pre záujemcov o ajurvédsky životný štýl Kurz ajurvédskej masáže. Účastníci sa oboznámia so základnými princípmi ajurvédy, absolvujú jogové a relaxačné cvičenia, ochutnajú ajurvédsku stravu, osvoja si techniky automasáže a masáže tváre a hlavy. Sú vhodné pre všetkých, ktorých trápi jednostranné pracovné či športové zaťaženie, bolesti chrbtice, pre ťažko fyzicky pracujúcich na uvoľnenie organizmu a tiež pre tých, ktorí majú sedavé zamestnanie a sú vystavení stresu. Prvý ročník kurzu sa uskutočnil v lete v minulom roku a mal veľký ohlas.
"V ajurvédskej životospráve sa uplatňuje aj automasáž ráno po zobudení a pred teplou sprchou. Denná automasáž ajurvédskymi olejmi posilňuje imunitný systém, chráni pred plesňovými ochoreniami, spomaľuje prirodzené príznaky staroby, prispieva k pozitívnemu vyžarovaniu tela," povedala na záver M. Petriková.
Duša musí prejsť sto ciest, aby našla svoju lásku
Keď rytier hľadá svoju lásku, musí prejsť devätoro hôr a devätoro riek, musí bojovať s netvormi, riešiť hádanky a vyloviť perlu z dna oceánu. Tieto rozprávkové obrazy nie sú náhodné. Duša musí prejsť sto ciest, aby našla svoju lásku, o ktorej nebude pochybovať. Aby človek našiel pravú lásku, musí najprv sám v sebe poraziť rôzne príšery, ako je žiadostivosť, žiarlivosť, lož, nezodpovednosť, bezcitnosť, neúcta k partnerovi, neuznávanie jeho slobody, hrubosť, spotrebiteľský vzťah k láske.
Človek nemôže riešiť otázku ako žiť, ako sa správať, otázku či miluje a je milovaný pomocou hádaniek, hlavolamov a logických vzorcov. Je nevyhnutné nájsť vlastné riešenie, keď sa budeme orientovať na vlastné vnemy a obracať sa na svoju intuíciu. Riešenie prichádza vždy ako otvorený, okamžitý záblesk či osvietenie, vychádzajúce zo srdca. Keď sme doteraz nepoznali šťastie, ako máme poznať, že nás na našej ceste stretlo, alebo či to nie je iba mámenie? Rytier nájde v hlbinách svojej duše cenný dar, krásnu perlu, hlboký pocit, ktorý si zaslúži byť predmetom jeho túžob. Teraz má všetko, aby dosiahol svoje šťastie, a ono skutočne príde.
Princezná musí taktiež prejsť určitou dávkou skúšky. Bojujú o ňu neprívetiví ženísi, kráľovský otec rieši jej osud za ňu, princezná je uväznená, zmizne a premení sa na žabu, je uspaná, je zabitá. Jej úloha spočíva v tom, aby si uchovala čistú dušu, aby zostala verná sama sebe, svojmu srdcu, aby nestratila schopnosť radovať sa, byť šťastná, aby nestratila vieru vo svoju lásku. V putách okolností svojho osudu sa princezná učí trpezlivosti, pokore a múdrosti.
Keď žije v žalári a čaká na svojho rytiera, mení sa na ideálnu spoločníčku pre život. Je nádherná vo svojej dobrote a jemnosti, je múdra svojou trpezlivosťou, je dôvtipná a pozná mnoho tajných slovíčok, aby mohla pomôcť svojmu rytierovi pri jeho skúškach na upevnenie ich zväzku. Všetky ostatné skúšky zvládnu hrdinovia hravo, pretože ich bude ochraňovať láska, spoločná energia, ktorá je schopná násobiť sily. Je oveľa silnejšia ako všetky úklady nepriateľov, pretože sa nachádza na vysokej úrovni, je to čistá energia nadšenia a radosti, nemôže do nej nikdy vstúpiť zlosť, ťaživé vibrácie zbabelosti, lži a závisti.
Nie vždy však máme v živote šťastie stretnúť sa so svojou druhou polovicou, ale vždy máme možnosť byť v láske šťastní. Medzi tisíckami vibrácií existuje dosť tých, ktoré sú blízke našej duši a sú s nami v dostatočnej harmónii. Snažme sa pochopiť, po akom šťastí túži naša duša, a láska určite príde. Bude zodpovedať našim karmickým úlohám. Prijmime ju a poďakujme Vyšším silám.
Čo môžu znamenať jednotlivé zvieratá v snovej reči
Hada si nemožno odmyslieť
Sen je nevyhnutným ventilom všetkého, čo je odsunuté do podvedomia. Vo sne nevládnu nijaké zákony, ani predpisy, človek môže svoje snívajúce pocity prežiť, existuje však šifrovaná reč a jej súčasťou sú snové symboly. K najdôležitejším zo symbolov patrí zviera. Azda sa už aj vám snívalo, že vás napadol pes, alebo že na vás striehlo nejaké dravé zviera, prenasledoval vás had či vás týral hmyz. Také sny si môžeme vyložiť sami, keď vieme, čo toto zviera znamená v snovej reči.
Pes je typickým symbolom, silne potlačeného pudového života. Psov, ktorí nás vo sne zúrivo napadnú, pokladajú analytici snov za symbolické vyjadrenie všetkých potlačených želaní, ktoré si v živote v bdelom stave nedovolíme a ktoré sa týmto spôsobom uvoľnia.
Kôň sa taktiež považuje za pudový symbol, je nositeľom neprežitých telesných síl. Tak sa napríklad človeku, ktorý je od prírody veľmi vitálny a ktorý nevybíja svoju fyzickú silu ani športom, ani iným spôsobom, môže snívať o koňovi.
Krava symbolizuje vo snoch úplne v neutrálnom, čiže v nepodceňujúcom zmysle ženskosť ohľadne trpezlivosti a pokoja.
Leva nepokladáme za kráľa zvierat bezdôvodne. Komu sa sníva o levovi, oslavuje týmto snom telesný vzťah medzi mužom a ženou. Aj keď sa žena vo sne leva bojí vníma ho ako krásneho, pôsobiaceho hlbokým dojmom.
Medveď je najmä vo snoch žien symbolom vitality, sily a vytrvalosti.
Hada si zo snov žien nemožno odmyslieť. Je typickým symbolom mužskej sexuality. Ženy, ktoré vo sne utekajú pred hadom, trpia narušenými alebo nenaplnenými sexuálnymi vzťahmi.
Mačka je typickým erotickým symbolom.
Ryby môžu poukazovať na latentný strach zo straty lásky. O rybách sa často sníva ľuďom, ktorí si nechcú priznať, že im chýba láska partnera.
Myš sa pokladá za symbol ženského pohlavia.
Hmyz je symbolom neželaných dotieravcov. Vo sne sa tak prejavuje potlačený hnev, duševná záťaž, problémy v rodinnom spolužití alebo vo vzťahu k okoliu.
Zákon kompenzácie funguje ako nôž gilotíny, nemožno mu uniknúť
Z vynúteného šťastia sa zrodí nešťastie
Každá osobnosť by sa mala počas života rozvíjať a dosiahnuť, čo chce. Od zrnka, k plodu, to je kolobeh šťastia. Skrátiť ho, prerušiť ho, odchýliť sa od neho, znamená zničiť jednotlivca. Výchova, tyrania, rezignácia rovnako ako prehnaná ctižiadostivosť môžu pokriviť ľudský osud. Nikto by nemal prekročiť svoje šťastie, no takisto by nemal zanedbať ochranu pred jeho deštruktívnymi silami, ani opovrhovať pascami šťastia, ktoré môžu pomôcť úplne sa realizovať. Jednoducho, treba rešpektovať zákony šťastia. Nesmie sa vybočiť z dráhy, pretože nešťastie sa začína vtedy, keď vyjdeme z vychodených koľají osudu. Ak si násilím privlastníme kúsok šťastia navyše, rozpúta sa hrozný mechanizmus kompenzácie poverenej obnoviť poriadok, ktorý bol fixne určený pri stvorení. Tento zákon kompenzácie funguje ako nôž gilotíny, nemožno mu uniknúť. Odvážlivci, ktorí si myslia, že všetko je podriadené šťastiu a ctižiadostivosti, by sa mali zamyslieť nad jeho krutosťou. Niekoľko trikov, niekoľko ústupkov, neúnavná a vytrvalá vôľa. Netreba viac, aby sme sa oddali opojnému pocitu, že sme pánmi osudu. Keď sa k tomu ešte pridá pýcha, ani sa nečudujeme, ako rýchlo napredujeme. No potom stačí urobiť krok navyše a už je neskoro vrátiť sa do svojich pôvodných koľají. Musíme zaplatiť za prekročenie. Takto sa z vynúteného šťastia zrodí nešťastie. Príklady z dejín, zo života slávnych osobností sú dosť presvedčivé. Kedy Napoleon alebo Alexander Veľký znásilnili svoje šťastie? Možno by boli zašli omnoho ďalej a vyššie, keby boli väčšmi rešpektovali zákony šťastia. Július Caesar si zapríčinil vlastný pád opovrhovaním znamení, zanedbával svoje šťastie, namiesto toho, aby ho posilňoval.
André Malraux, spisovateľ, romantický politik, lyrický estét, zmietaný túžbou po moci, premyslene prekročil kritický prah, za ktorým nevyhnutne musel naraziť na zákon kompenzácie. V roku 1961 dvaja muži veľkou rýchlosťou uháňali na Alfa Romeo po ceste do Lacanche. Auto vyletelo z vozovky a rozbilo sa o strom. Obaja cestujúci sa zabili. Boli to synovia muža, ktorý znásilnil svoje šťastie. Návrhár Marc Bohan sa v roku 1960 vrátil z Londýna, aby sa ujal vedenia u Diora v Paríži. Bolo to víťazstvo získané vďaka intrigám. Ak chceme prinútiť vietor, aby nám privial úspech, vždy príde na scénu niečo tragické. Manželka Marca Bohana sa o niekoľko mesiacov zabila pri automobilovej nehode. Stačí spomenúť klan Kennedyovcov, kde za znásilnenie zákona šťastia trpia už celé generácie. Zákon kompenzácie sa prejavil aj v rodine známeho lodiara Onassisa, kde postupne tragicky zahynula takmer celá rodina. Ich prípad je jednoduchý, jasný ako výchovná schéma. Je to matematická osudovosť.
Stranu pripravila: Malva POKORNÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári