Stavebné povolenie treba mať aj na malú záhradnú chatku
Problém čiernych stavieb sa u nás (ne)rieši už desaťročia. Najvypuklejšia situácia je v Bratislave, kde sa neraz stavia živelne. No nielen tam sa niektorí stavebníci spoliehajú na dodatočné zlegalizovanie stavby. Košice nie sú výnimkou.
Problematikou stavieb sa zaoberá stavebný úrad. Od roku 2007 patrí pod pôsobnosť mesta. "Vlani prijal stavebný úrad na piatich pracoviskách 5000 podaní. Správne konania, kde ide o dodatočné povolenia stavieb, resp. o odstránenie nepovolených stavieb, tvoria necelé 2 percentá z celkového počtu, teda 75 žiadostí," informovala nás vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia magistrátu pod ktorý spadá aj stavebný úrad Ing. Alžbeta Slavkovská.
Vo všetkých prípadoch dodatočne povolených stavieb boli uložené pokuty. "V prípade, že fyzická osoba uskutočňuje drobnú stavbu či zmenu bez ohlásenia, ide o priestupok s pokutou do 10-tisíc Sk. Môže sa vyšplhať až do 1 milióna, ak fyzická osoba stavia objekt bez stavebného povolenia, alebo ak užíva stavbu bez kolaudačného rozhodnutia. Stavebný zákon ukladá povinnosť uložiť pokutu, tá sa nedá odpustiť."
V prípade právnických osôb sú pokuty "mastnejšie. Ak robí menšie zmeny v objekte bez ohlásenia, hrozí pokuta do 400-tisíc Sk. V najzávažnejších prípadoch, ak právnicka osoba stavia "načierno" alebo užíva objekt bez kolaudačného rozhodnutia sa pokuta môže vyšplhať do 5 miliónov Sk. "Závisí od stavu rozostavanosti, charakteru stavby i postoja stavebníka pri rešpektovaní výziev o zastavení stavby. V prípade fyzických osôb väčšinou ukladáme pokuty v takej výške, aby neboli likvidačné, ale splnili výchovný účel."
V prípade nepovolených stavieb má stavebný úrad právomoc zastaviť práce. Nasleduje proces dodatočného povoľovania stavby. Pokiaľ stavebník preukáže, že stavba nie je v rozpore s verejným záujmom, podľa stavebného zákona stavebný úrad nemôže nechať stavbu odstrániť. Stavebník ale musí predložiť všetky potrebné dokumenty ako k riadnemu povoleniu. "Ide skôr o to, akú vážnosť prikladá stavebník stavebnému zákonu a hlavne do akej miery ho rešpektuje."
Pomerne často dochádza k porušovaniu stavebného zákona pri umiestňovaní bilboardov, ktoré investori zriaďujú bez stavebného povolenia. "Môžem spomenúť veľký bilboard pri OC Optima. Správne konanie voči firme, ktorá ho tam inštalovala, vedieme už tretí rok. Hoci ide o nepovolenú stavbu, je veľmi ťažké a komplikované preukázať ohrozenie verejného záujmu a nariadiť jej odstránenie."
Často sa dopúšťajú chýb aj majitelia rodinných domov, alebo záhradkári. Ak majú územné rozhodnutie, považujú ho za povolenie k stavbe. Ide skôr o nevedomosť, ako úmysel. Niekedy však stavebníci konajú nezákonne vedome, lebo chcú mať stavbu čo najskôr hotovú.
Opačná je situácia pri stavebných úpravách bytov. "Možno to vyplýva z nevedomosti. Mnohí ľudia nevedia, že zásah do nosného múra, aj keď ide len o jeden otvor, podlieha stavebnému povoleniu. Ak nejde o zásah do nosného múra, stačí ohlasovacia povinnosť, ktorú si ale tiež mnoho majiteľov bytov neplní," vysvetlila Ing. Slavkovská.
Osobitným prípadom je centrum mesta. Na mnohé pochybenia upozornia stavebný úrad pamiatkári. "V Starom meste sme vlani zaznamenali 5 prípadov pochybení. Dôležité je v týchto prípadoch stanovisko Krajského pamiatkového úradu." Väčšinou ide o svojvoľné úpravy existujúcich stavieb, ktoré majú historickú hodnotu. Aj pri malých úpravách musí k nim dať svoje stanovisko Krajský pamiatkový úrad.
Pri stavbách by si mali dať pozor aj záhradkári. "Stavebný zákon hovorí, že uskutočnovanie stavieb je možné len na základe stavebného povolenia, alebo ohlásenia. Chatka, hoci aj malá, je však hlavná stavba a treba na ňu stavebné povolenie."
Boris Macko
Autor: František z Assisi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári