tým, ktorí ochrnuli napríklad po autonehodách či iných úrazoch.
KOŠICE. Medzi unikátne experimenty Košičanov patrí napríklad získavanie kmeňových buniek z embryonálnej miechy potkanov, ktoré kultivujú a transplantujú do miechy iných jedincov.
Mravčia práca
"Asi pred dvoma rokmi v USA takto transplantovali získané bunky do mozgu potkana, u ktorého nasimulovali mozgovú porážku," uviedol Ivo Vanický, riaditeľ Neurobiologického ústavu SAV, Centra excelentnosti. "Po nej potkanovi ochrnuli predné končatiny, avšak po transplantácii bol opäť schopný ich používať."
Experimenty vedeckých pracovníkov z Košíc sú teda akýmsi odrazovým mostíkom pre lekárov, aby v budúcnosti dokázali postaviť na nohy ľudí, ktorí ochrnuli napríklad po autonehodách či iných úrazoch. I keď vedci predpokladajú, že táto metóda liečby je hudbou budúcnosti, pre pacientov sú výsledky práce Košičanov akýmsi svetlom nádeje na konci tunela.
"Verím, že naše výsledky prispejú k tomu, aby sa tieto bunky mohli v budúcnosti transplantovať aj ľuďom," zdôraznila Dáša Čížková, vedecká pracovníčka ústavu, kde spomínané experimenty robia ako jediní na Slovensku. "Ide doslova o mravčiu prácu. Bunky musíme vždy najprv izolovať, nájsť vhodný spôsob ich množenia v živnom roztoku i transplantácie."
Kmeňové bunky
Košický ústav sa zameriava na základný výskum stavby, funkcie a ochorení nervového systému u cicavcov. Asi 20 jeho vedeckých pracovníkov rieši projekty akútnej neurodegenerácie - cievnych ochorení mozgu a miechy, poranení nervových tkanív či možností ochrany a regenerácie nervového tkaniva.
Podľa I. Vanického sú kmeňové bunky skutočne nádejou pre úspešnú liečbu mnohých chorôb.
"Neurologické ochorenia patria medzi hlavné zdravotné problémy v Európe. V roku 2006 vydala Európska rada pre výskum mozgu analýzu akonomických dopadov neurologických ochorení. Predstavujú 35 percent nákladov na všetky zdravotnícke výkony v Európe. Väčšina neurologických ochorení totiž spôsobuje dlhodobú alebo doživotnú práceneschopnosť. V roku 2005 bolo v Európe vynaložených na liečbu týchto ochorení 386 miliárd eur, čiže 829 eur na obyvateľa ročne."
Milióny chorých
Štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) hovoria, že neurodegeneračné ochorenia patria v Európe medzi 12 ochorení s najvážnejšími ekonomickými dopadmi. Iba mozgových cievnych príhod eviduje WHO milión ročne (náklady na liečbu 22 miliárd eur), úrazov mozgu a miechy 700 000 za rok (3 miliardy eur) a so zvyšujúcim sa vekom populácie bude týchto ochorení pribúdať.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári