grošmi pre božstvo a v pravej ruke menšie vrecúško s dvoma striebornými grošíkmi pre kormidelníka a veslárov plavidla riekou v temnom záhrobí.
Peniaze už v dávnoveku, v pohanských časoch, patrili medzi samozrejmú výbavu nebožtíkov a archeologické prieskumy prinášajú z celého sveta nové potvrdenia tejto obyčaje, keď sa stále nachádzajú v starých hroboch takmer všetkých kontinentov. Z gréckych bájí vieme, že tam nebožtíci disponovali špeciálnym obolusom pre prievozníka Chárona, v Macedónsku ukladali k mŕtvym zvlášť razené mince s citátmi zo Svätého písma, v Anglicku razili zvláštnu mincu, určenú pre strážcu nebeskej brány svätého Petra. V starej Číne pre tradíciu dávať zosnulým do truhly magický počet deväť mincí, v čase vojen alebo epidémií, keď ľudia zomierali masovejšie, vznikal dokonca výkyv v obehu mincí, a preto neraz museli používať náhradné, z papiera.
Pri nákupoch peniaz protestne vibroval
Na rozdiel od poľutovaniahodného nedávneho prípadu z Gelnice, keď z rómskeho hrobu odcudzil niekto vyššiu sumu papierových bankoviek, pozostalí dávali mŕtvym do truhiel iba symbolické množstvo kovových peňazí. V niektorých moravských regiónoch napríklad mincu pred pochovaním do zeme z truhly pozostalí vybrali - uložili a používali výlučne pri ďalších smutných príležitostiach, pretože pri platení pri nákupoch peniaz údajne protestne vibroval. Podobné špeciálne uloženie majú dodnes aj mince, ktoré pozostalí dávajú svojim blízkym bezprostredne po ich skone na oči.
Zaujímavé bolo a je aj uloženie kovových peňazí v truhle - u nás, napríklad v podtatranskej oblasti, je dodnes zvykom dávať nebožtíkom mincu do vrecka odevu - na nebeskú oferu. Inde vo svete vkladajú zosnulým mince do ruky alebo do úst. Starí Rumuni schovávali platidlá nebožtíkom i do vlasov, v Indii priväzovali mince do podpazušia alebo vkladali medzi zuby.
Vandalov neodrádzajú ani prísne sankcie
Popri peniazoch je na celom Slovensku rozšíreným zvykom dávať nebožtíkom do truhly sväté obrázky, krížiky, bibliu. Pretrváva aj obyčaj pridávať nebožtíkom do rakvy i kúsok chleba, detičkám hračku a dospelým aj obľúbené predmety, napríklad fajku a miestami aj alkohol.
Aj keď je vykrádanie a znesväcovanie hrobov od úsvitu civilizácie tabu, radí sa k mimoriadne závažným ťažkým prehreškom a vždy bolo prísne trestané, v poslednom odpočinku rušili mŕtvych celé generácie vandalov, ktorých neodradili ani prísne sankcie a povesti o ťažkých trestoch i na druhom svete. Potvrdzujú to vylúpené hrobky egyptských faraónov, rôznych vládcov a boháčov, ktorým odcudzili ich záhrobné poklady, ale i chudákov, ktorých obrali aj o posledný drobný peniažtek.
Ako vidieť, ani súčasní lupiči sa pomsty mŕtvych neboja, keď i gelnickému vážnemu znesväteniu hrobu predchádzali stovky nevyriešených a nepotrestaných prípadov vykradnutých hrobov, hrobiek, krýpt, krádeže kovových krížov, zábradlí aj "bežné" odcudzovania vencov a kvetov z hrobov na celom Slovensku, ktoré bezcitní zlodeji bezočivo speňažujú na najbližšom trhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári