BRATISLAVA. Klienti banky nemajú vždy jasno v tom, ktoré písomnosti by si mali pre prípad reklamácie platby odkladať.
Výpis verzus príkaz
Ani banky sa nezhodujú v tom, či je dokladom, ktorý si zaslúži archiváciu, výpis z účtu alebo kópia prevodného príkazu. Podľa Tatiany Jonákovej, manažérky pre externú a internú komunikáciu OTP Banky Slovensko, je dokladom o úhrade vždy výpis z účtu. „Prevodný príkaz potvrdený pečiatkou banky je dokladom, že klient zadal príkaz. Nie je to potvrdenie o realizácii platby," vraví.
Hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer však tvrdí, že ak klient zadáva prevodný príkaz v pobočke a chce reklamovať, že banka platbu zrealizovala chybne, mal by mať kópiu prevodného príkazu. „Výpis účtu na to nestačí."
Volksbank akceptuje ako doklad o uskutočnení platby výpis z účtu príkazcu lebo potvrdenie banky o spracovaní platby. „Ak platbu nezrealizovala naša banka, je dokladom o podaní platby kópia prevodného príkazu potvrdená zamestnancom pobočky, ktorá príkaz na prevod prevzala," vraví Jana Lukáčová, z marketingu Volksbank.
Originál a kópia
Hoci je v jednoduchšiej pozícii pri pátraní po osude konkrétnej platby klient, ktorý má kópiu prevodného príkazu, nie všade sa ňou musí preukázať, v niektorých prípadoch ju nepotrebuje. Príkladom je Dexia banka, kde podľa manažéra pre externú komunikáciu Michala Fúrika kópia prevodného príkazu nemusí byť priložená k reklamácii, pretože originály banka archivuje. Na druhej strane v Istrobanke klient, ktorý eviduje platbu ako nezrealizovanú, uspeje len v prípade, že do pobočky prinesie kópiu prevodného príkazu, s pečiatkou a dátumom jeho prijatia bankou. Podľa hovorkyne banky Miroslavy Pargáčovej banka v takom prípade porovná originál prevodného príkazu, ktorý archivuje, s obratmi na účte klienta.
Autor: den
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári