zmluva, ktorú ste uzavreli, uchovajte doklady dlhšie.
BRATISLAVA. Rok a pol po splatnosti faktúry požiadala poisťovňa klienta, aby uhradil sumu štvrťročného poistného, ktorú poisťovňa neevidovala. Počas roka a pol klient pravidelne hradil ďalšie splátky podľa dohodnutého harmonogramu. Vôbec netušil, že istú sumu poisťovni, s ktorou má uzavretú zmluvu, dlhuje. Keďže bol zvyknutý faktúry uhrádzať niekoľkými spôsobmi, po toľkých mesiacoch mal problém si spomenúť, či poistnú sumu už neuhradil a akou formou ju platil. Doklad nenašiel, preto sumu zaplatil. Možno prvýkrát, ale nie je vylúčené, že možno opakovane.
Opatrnosť je namieste
Do podobnej situácie ako klient poisťovne sa môže dostať každý občan, ktorý platí účty za odber elektrickej energie či plynu, využíva služby mobilného operátora či prevádzkovateľa káblovej televízie. Aj preto by potvrdenia o zaplatení faktúr nemali končiť v koši, ale v zakladači či škatuli.
Na to, ako ďaleko dozadu treba platby archivovať, však majú právnici a niektorí poskytovatelia služieb odlišný názor. Vladimír Neuschl z advokátskej kancelárie Neuschl & Partners radí odkladať účty minimálne po obdobie premlčania. Teda tri roky pri zmluvách uzatváraných na základe Občianskeho zákonníka a štyri roky pri zmluvných vzťahoch upravených Obchodným zákonníkom.
Hľadanie platieb
Podľa Neuschla sa môže stať, že pohľadávky firmy po rokoch kúpi iný subjekt, než je ten, s ktorým spotrebiteľ pôvodne uzatvoril zmluvu. Nemusí všetky platby evidovať a môže zákazníka požiadať o ich zdokladovanie. Ak spotrebiteľ účty nemá, môže mať problém preukázať, že ich reálne zaplatil. „Potvrdenia o úhrade by som radil nevyhadzovať počas premlčacej lehoty a z opatrnosti ešte rok navyše," vraví.
V tom, že doklady je lepšie uchovávať radšej dlhší čas, sa zhoduje s advokátom aj Jana Drgoncová zo spotrebiteľského centra Infospot. Odporúča odkladať potvrdenia čo najdlhšie. Určite roky, nie mesiace. Najmä v prípade, ak si človek nie je istý, že platby uhradil.
Niekoľko mesiacov i rokov
Oslovené spoločnosti zväčša tvrdia, že na dlhodobú archiváciu účtov nie je dôvod. „Nevidíme reálne opodstatnenie uchovávať doklady o zaplatení dlhšie ako maximálne dva roky," hovorí vedúci komunikácie spoločnosti Západoslovenská energetika Peter Kimijan. Riešenie situácie s neuhradenou či neznámou platbou označuje za pomerne krátky proces. Zároveň priznáva, že spoločnosť má nárok na pohľadávku spätne štyri roky. Stredoslovenská energetika odporúča uchovávať doklady tri až päť rokov, Východoslovenská energetika aspoň do doručenia vyúčtovacej faktúry. Slovenský plynárenský priemysel radí odkladať potvrdenky aspoň tri roky od úhrady mesačnej či vyúčtovacej faktúry, pri súdnom spore dlhšie. S výnimkou firmy Slovak Telekom, ktorá pripomína štvorročnú premlčaciu lehotu a prevádzkovateľa káblového vysielania UPC Broadband Slovakia, zdôrazňujúceho trojročnú lehotu premlčania v zmysle Občianskeho zákonníka, radia ostatní poskytovatelia telekomunikačných a internetových služieb archivovať účty o zaplatení faktúr maximálne 12 mesiacov.
Premlčacia lehota
Podľa Občianskeho zákonníka je všeobecná premlčacia lehota trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. V zmluvách podľa Obchodného zákonníka treba počítať so štvorročnou premlčacou lehotou. Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať.
Doklady o práci uložte naveky
Písomnosti, ktoré sa vám môžu hodiť pri zmene zamestnávateľa, ale aj pri odchode do dôchodku, by mali ostať v osobnom archíve najdlhšie. S výnimkou dokladov o vyúčtovaní mzdy, nejde o potvrdenia finančného charakteru, ale prevažne o doklady potvrdzujúce dosiahnutie vzdelania, kvalifikácie či o pracovnom zaradení. Svoju rolu môžu zohrať v prípade, že Sociálna poisťovňa nebude mať úplnú evidenciu o odpracovaných rokoch, ktoré sa vám započítavajú do dôchodku.
Obchod sa riadi záručnou lehotou
Zrejme najjednoznačnejšie je stanovená lehota uchovávania potvrdení v obchode a niektorých službách. Platí pravidlo, že účet treba uschovať počas záručnej lehoty, teda pri spotrebnom tovare, ale aj pri zhotovení veci na zákazku dva roky. Ak ju predajca či poskytovateľ služby predĺži, mali by ste doklad archivovať dlhšie. Záručná lehota pri zhotovení stavby je zákonom stanovená na tri roky, pri menších stavebných prácach a úpravách na 18 mesiacov. Preto doklady o objednaní a vykonaní prác tohto charakteru nevyhoďte skôr, ako uplynie.
---FAKTY---
Ako dlho si odkladať účty
Prevodné príkazy a výpisy z banky štyri roky.
Doklady o zaplatení mesačných faktúr za elektrickú energiu dva až päť rokov.
Potvrdenia o úhrade za odber plynu tri roky.
Doklady o platbe za služby mobilných operátorov, využívanie pevnej linky alebo internetu
minimálne dva mesiace, radšej jeden rok.
Účty o úhrade za káblovú televíziu tri až štyri roky.
Účty o zaplatení spotrebného tovaru dva roky, alebo podľa záručnej lehoty stanovenej výrobcom či predajcom.
Doklady o platbách dane a poistného 10 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári