magistrátu ale vo švíkoch nepraskala. Obyvateľov, ktorí prišli, zaujíma predovšetkým riešenie dopravy. Obavy majú najmä z nadmerného hluku a emisií. Zástupca investora ich ubezpečoval, že v spolupráci s mestom hľadá optimálne riešenie.
KOŠICE. Pôjde doprava na Námestí osloboditeľov pod zem, alebo ostane na povrchu? Zmení sa kvalita ovzdušia? Aký dopad bude mať multicentrum v ochrannej časti mestskej pamiatkovej rezervácie na život v historickom jadre? Bude sa pamätník sovietskych vojakov sťahovať? Budú môcť návštevníci vstupovať do centra aj so psom? Desiatky otázok a diskusných vystúpení odborníkov i laikov odzneli na včerajšom takmer štvorhodinovom verejnom prerokovaní plánovanej výstavby Auparku v Košiciach.
Niekoľko protestujúcich
Zhromaždenie sprevádzali protesty niekoľkých predstaviteľov občianskych združení, ktoré sú zásadne proti zámeru vybudovať v bezprostrednej blízkosti historického jadra novú dominantu. Svoju nevôľu dávali najavo transparentmi.
"Mesto definitívne príde o najcennejšie územie. Aupark zásadne zmení tvár mesta, radnici to ale nevadí," povedal Ladislav Rovinský zo Spolku na podporu skrášľovania Košíc. Podľa neho investor, HB Reavis Group, diktuje podmienky samospráve.
"Psy štekajú, karavána ide ďalej," myslí si Košičan Jozef Klink. Podľa neho bolo verejné prerokovanie zámeru čisto fomálnou záležitosťou, lebo už bez povolenia prebiehajú búracie práce.
Zástupce investora oponuje, že prebieha archeologický výskum, na ktorý súhlas mesta nepotrebovali.
Architekt Peter Pásztor vytýka investorovi zjednodušený pohľad na výstavbu Auparku: "Stavbu nevníma komplexne, v súvislostiach. Riešenie dopravy ho nezaujíma, aj keď je to jednoznačne vyvolaná investícia."
Investor: Aupark bude prínosom
Väčšina otázok smerovala na zástupcu investora René Popíka. Ubezpečoval prítomných, že HB Reavis Group úzko spolupracuje s mestom i s útvarom hlavného architekta mesta na hľadaní optimálnych riešení. Týka sa to aj dopravy: "Projektovo pripravujeme dve alternatívy - podzemnú i povrchovú."
Zároveň upozornil, že vytvorenie dopravného koridoru pod zemou predraží stavbu približne o 350 miliónov korún. Najlacnejšia povrchová alternatíva si vyžiada náklady 300 miliónov korän: "My sme sa v zmluve zaviazali, že prispejeme na riešenie dopravy sumou sto miliónov. Spolu s mestom hľadáme ďalšie finančné zdroje."
Popík je presvedčený, že Aupark na Námestí osloboditeľov bude pre mesto prínosom: "Teraz je to pusté betónové parkovisko. Aupark prinesie do mesta nový život a energiu, nový životný štýl."
Zástupca investora odmieta obvinenia z neserióznosti. Ako uviedol, HB Reavis Group prísne dodržiava územný a regulačný plán a v rámci prípravy kľúčovej dokumentácie zohľadňuje pripomienky mesta a odborníkov.
Termín: Do konca roku 2010
Výstavba košického Auparku bude stáť 2,8 miliardy korún. Začiatok výstavby plánujú na koniec tohto roku, prvých návštevníkov by mal prijať presne o dva roky, najneskôr do majstrovstiev sveta v hokeji v roku 2011. V súčasnosti je stavenisko oplotené, prebieha archeologický výskum. Nákupno-zábavné centrum po dokončení ponúkne spolu 49-tisíc štvorcových metrov obchodných a kancelárskych priestorov a šesť kinosál. K dispozícii bude takmer 1200 parkovacích miest.
Okrem riešenia dopravy, ktoré je aj z pohľadu mesta kľúčovým problémom, bude zrejme nevyhnutné premiestniť pamätníky sovietskych vojakov a neznámeho vojaka. Podľa hlavného architekta mesta Martina Drahovského ostanú na námestí, ale dostanú dôstojnejší priestor i architektonické riešenie. Keďže sa o riešenie zaujíma aj ruské veľvyslanectvo v Bratislave, útvar chce vypísať architektonickú súťaž v spolupráci so Zväzom ruských architektov.
"Stále sme si mysleli, že len veľký investor dokáže vyriešiť Námestie osloboditeľov. Ukazuje sa, že nie je to celkom tak," povedal Drahovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári