ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk
Odstavené pôvodné rameno Hornádu zapĺňa odpad a pomaly vysychá. Hoci vodohospodári majú štúdiu jeho oživenia, nemôžu ju zrealizovať. Prednosť majú protipovodňové opatrenia.
KOŠICE. Jedno z posledných čiastočne zachovaných mŕtvych ramien Hornádu v Košiciach je pokryté odpadom. Pozostatky jeho pôvodného lužného lesa a mokradí pomaly vytláča burina a zapáchajúca voda. Viac ako pred rokom spracovaný zámer, podľa ktorého sa rameno medzi mostom na Rampovej ulici a záhradkárskou lokalitou vyčistí a znova napustí vodou, nemá kto naplniť.
Hornád v Košiciach v minulosti tvoril rozsiahly systém ramien a mokradí. Postupne však zanikli.
"Preto sa skrátil tok, prehĺbilo dno a zrýchlil prietok vody. Ubudlo rýb a vodných živočíchov, znížila sa samočistiaca schopnosť rieky. Stala sa neprirodzenou a nepeknou. Oživením jediného čiastočne zachovaného fragmentu pôvodného alúvia Hornádu v tejto časti mesta by došlo aspoň k symbolickému návratu tohto úseku rieky do pôvodného koryta. Oživil by sa aj okolitý zvyšok lužného lesa," hovorí Štefan Szabó z občianskeho združenia SOSNA.
Druhá Anička
Od roku 2010 bude Slovenský vodohospodársky podnik v rámci ochrany mesta pred povodňami pokračovať v rozsiahlych úpravách koryta Hornádu v úseku od nového šikmého mosta na križovatke Prešovská - Sečovská až za Ťahanovský most. Na podnet ochranárov vodohospodári pri príprave projektu dali urobiť aj štúdiu o napojení mŕtveho ramena na Hornád.
Spracovala ju firma Rotoring, s. r. o., v novembri 2006. Počíta s likvidáciou skládok a obnovením prietoku v ramene, čo by spôsobilo rozvoj zanedbanej vegetácie, prísun nových druhov organizmov i znovuvytvorenie mokrade.
"Aj keď ide o silno zazemnené a komunálnym odpadom zavezené rameno, zeleň je relatívne zachovaná a funkčná. Zreteľne ohraničuje pôvodné kontúry ramena, takže s renaturalizáciou by nemal byť problém," predpokladá štúdia.
Podľa nej by sa po týchto zmenách územie malo zmeniť na rekreačno-športový areál s cyklotrasami, odpočívadlami a náučnými chodníkmi pre peších. Bol by podobný Aničke, ktorá je tiež vybudovaná na mieste bývalého meandra rieky.
Peniaze len na povodne
Vodohospodársky podnik oživenie ramena nemôže financovať. "Zdroje zo štátneho rozpočtu a Európskej únie máme viazané účelovo len na ochranu pred povodňami," vysvetľuje Otakar Hrabovský z košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Podľa neho by revitalizáciu mŕtveho ramena Hornádu i jeho údržbu a správu po sprístupnení verejnosti malo prevziať mesto Košice. "V projekte sme naznačili technické riešenie napúšťania a vypúšťania vody z ramena. Kladne sme ich prerokovali na poradách aj so zástupcami Útvaru hlavného architekta mesta," hovorí.
Zámer je v súlade s územným plánom Košíc. Ten totiž plochy na pravom brehu v tejto časti Hornádu vyčleňuje ako zónu pre vegetačný biokoridor a rekreačnú oblasť. Plán tu ráta aj s rezervou pre mimoúrovňové prepojenie s východnou časťou mesta.
Mesto nič nechystá
V návrhu mestského rozpočtu na tento rok žiadne prostriedky na úpravu ramena nie sú. Mesto by mohlo nateraz zaplatiť len odvoz odpadu. "Financie na odstraňovanie divokých skládok na území mesta tvoria celistvú sumu, ktorá sa rozdeľuje podľa potreby," odpovedala hovorkyňa košického magistrátu Jana Geročová.
* * *
FAKTY
Rieka Hornád
n Hornád nadobudol v Košiciach dnešnú podobu po úpravách v roku 1940. Vtedy zväčšili kapacitu koryta, narovnali trasu toku a odstavili väčšinu ramien.
n Dnes tečie územím mesta v priestore medzi protipovodňovými hrádzami. Bočné nánosy rieky sú preto zúžené na minimum a na brehoch takmer nie sú porasty.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári