Alarmujúce číslo zvýrazňuje, že je dosť detí, ktoré by napríklad štipendium na bežnej škole nedostali, a tak ich rodičia preložia na špeciálnu.
KOŠICE. V školskom roku 2006/2007 evidovali špeciálne školy a školské zariadenia spolu 2 577 žiakov v hmotnej núdzi, čo predstavovalo 49,85 percenta z celkového počtu žiakov.
"Z toho je 2 278 žiakov (61,78 %) zo špeciálnych základných škôl, 269 žiakov (48,38 %) z odborných učilíšť, 14 žiakov (26,92 %) z praktických škôl a 6 žiakov (11,32 %) zo škôl pre telesne postihnutých," vysvetlil prednosta KŠÚ Jozef Vook a dodal, že percento je vysoké aj kvôli tomu, že tieto deti často pochádzajú z málo podnetného prostredia.
Podľa výnosu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o poskytovaní dotácií majú na ne nárok žiaci, ktorí si plnia školskú dochádzku a ich rodičia sú poberateľmi dávok v hmotnej núdzi. Majú nárok na dotáciu na stravu, dvakrát do roka na príspevok na učebné pomôcky a taktiež na motivačné štipendium.
Rodičia tlačia
Žiakovi v hmotnej núdzi sa počas školského roka poskytujú finančné prostriedky na nákup školských potrieb v hodnote 500 Sk dvakrát ročne. To však zabezpečuje škola. V minulom roku bolo na tento účel vyčerpaných v špeciálnom školstve viac než 2,5 milióna Sk. Oveľa väčším problémom sú podľa J. Vooka motivačné príspevky, teda štipendiá.
Tie sú závislé od prospechu dieťaťa, či nemá neospravedlnené hodiny a nesmie mať zníženú známku zo správania. Pohybujú sa vo výške od 200 do 500 Sk mesačne podľa stanovených kritérií. Najvyššiu sadzbu môže dostať žiak, ktorý má priemerný prospech do 1,5, tristo korún do 2,5 a 200 korún, ak si dieťa zlepšilo prospech o 0,5 oproti predchádzajúcemu polroku. Dieťa pritom môže aj neprospievať, byť štvorkárom, ale ak sa zlepší, má na peniaze nárok.
"Štipendiá majú zmysel na vysokých školách, nie však na základných. Priemerovanie je nezmysel, ktorý robí veľa zlej krvi v školstve. Mnohí pedagógovia sú tlačení rodičmi do toho, aby sa prospech nezhoršil, aby žiak nemal zníženú známku zo správania, lebo nárok na peniaze zaniká. U špeciálneho školstva je to motivácia pre rodičov presunúť žiaka z bežnej školy do špeciálnej, lebo kritériá sú voľnejšie a priemer dosiahnu oveľa jednoduchšie. Tým samozrejme do rodiny plynú aj peniaze," vysvetľuje prednosta KŠÚ.
Ľahšia cesta
Na špeciálnych školách sú teda aj žiaci, ktorí by tam nemuseli byť.
"Je to vážny problém, aby sa dokázal rozlíšiť problém mentálny od špekulácie. Riešili sme to, upozorňovali sme na to riaditeľov škôl. Považujem to za nešťastné a nie motivujúce. Nesystémový krok, štipendiá berú rodičia a neraz sa stane, že sa z nich dieťaťu neujde. Tlačia, lebo možno nemajú na stravu či alkohol. Často sú školy prekvapené, že prídu rodičia, ktorí zjavne nevyzerajú na to, že sú v hmotnej núdzi. Mali sme aj prípady, že sme žiaka zo špeciálnej školy vrátili späť do bežnej školy."
KŠÚ už avizoval ministerstvu školstva list s upozornením, aby tieto veci riešilo v novom školskom zákone.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári