kolektív len nedávno v Knižnici Jána Boccatia. Zároveň ju pokrstili črepinami krčahu. Tie sú symbolom histórie, ktorá sa takisto skladá z čriepok.
KOŠICE. Komplexný a prehľadný súhrn dejín v sebe zahŕňa praveké a stredoveké časy metropoly východu až po koniec uorského feudalizmu. "Samozrejme, dejiny Košíc sa nedajú spracovať do jedného zväzku, preto pracujeme aj na ďalších dvoch. Druhý zväzok bude obsahovať časy začiatku uhorského novoveku až po kapituláciu pri Világoši 1849. Tretí bude zahŕňať uhorský kapitalizmus, prvú československú republiku, druhú svetovú vojnu, budovanie socializmu a nežnú revolúciu. Končiť sa bude vstupom Slovenska do Európskej únie, a tým sa začína jedna úplne nová epocha, ktorú už ja písať nebudem a napíšu ju potomkovia," okomentoval Š. Eliáš.
S históriou je spätý od detstva
Gro tejto práce stálo práve na ňom, no zapojili sa do nej aj Mária Lamiová-Schmiedlová, Marcela Ďurišová, Milena Ostrolucká a Katarína Turčanová. Historik Eliáš dokonale pozná život minulých Košíc. Svet knižníc a archívov si ho získal už ako dieťa a vraj sa nedá ani spočítať, koľko času v nich strávil.
"Civilizovaný človek bez znalosti dejín nemôže byť civilizovaný. Dejiny sú o nás a našej identite. Vo svete môžeme vyjsť na smiech, keď nebudeme mať žiadne vedomie o svojej minulosti. Všetky národy sú na svoje dejiny hrdé a tie naše nie sú ani o mačný máčik menej zaujímavé," tvrdí autor.
V knihe sa napríklad dozvieme aj to, že Košice boli vďaka istému zázraku v stredoveku pútnickým miestom. Doteraz neexistuje dokument o tom, aký zázrak sa tu uskutočnil, no isté je, že bol. "Nevie sa, o aký zázrak išlo. Neviem, či to bola nejaká hostia, alebo kvapka krvi. Ale keďže tu o tomto zázraku bola reč, Košice sa stali pútnickým miestom a chodili tu celé zástupy pobožných kresťanov. Potom prišla reformácia a tento zázrak sa zrejme ukázal ako nepravý, pretože niet najmenšej stopy o tom, žeby sa niekto v rekatolizácii snažil obnoviť uctievanie Kristovej krvi v Košiciach," objasňuje historik.
Knižnicu má doma
Štefan Eliáš vlastní doma veľkú knižnicu, ktorá vraj obsahuje všeličo. Čo nenašiel v nej, šiel hľadať do knižníc a archívov. Výsledkom jeho intenzívneho ročného snaženia je kniha poznatkov, ktoré dosiaľ o Košiciach máme. "Mnoho Slovákov chodí do Španielska na dovolenky. Iste boli napríklad aj pri Madride, kde sídlil španielsky kráľ. No určite ani jeden Slovák nevie, že tento panovník mal niečo spoločné i s nami. Pozerajú sa na okolité kopce a paláce ako na niečo cudzie. Pre nás ani Karol V. nie je cudzia osoba. Práve z dejín toto všetko môžeme spoznať," zhodnotil na záver.
Autor: pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári