KRISTIÁN SABO, kristian.sabokorzar.sk
Kriminalita mládeže je celospoločenský problém. Aj keď počet skutkov spáchaných mládežou je medziročne približne vyrovnaná, zarážajúce je, že klesá veková hranica páchateľov a rastie ich brutalita. Nie je ničím výnimočným, že sa mládež podieľa na vraždách, lúpežných prepadnutiach či krádežiach.
V rámci Košického kraja hraje prím v trestnej činnosti košická mládež. Mladí sa dokonca zapájajú aj do ekonomickej trestnej činnosti. Polícia tvrdí, že robí čo môže, no rieši už len dôsledky toho, čo niekto zanedbal. Navyše neraz nemá vytvorené potrebné páky na usvedčenie páchateľov zo skutku, ktorý spáchali. Mládež sa proste nesprace do kože aj napriek tomu, že došlo k zníženiu trestnej zodpovednosti na 14 rokov.
"Vidíme to na prípadoch, či už ide o lúpeže alebo extrémizmus. Veková hranica sa znižuje, a u futbalových chuligánov dokonca sme zaznamenali výskyt aj 11 - 12 ročných chlapcov, ktorí sa chcú zviditeľniť a preto páchajú trestnú činnosť," tvrdia kriminalisti z Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach.
V roku 2007 v rámci Košického kraja mládež do 14-rokov spáchala 37 násilných a 23 mravnostných trestných činov. Najviac však bolo majetkových trestných činov, ktorých polícia zaznamenala 441. Mladí sa dopustili aj 26 ekonomických trestných činov. V porovnaní s rokom 2006 ide o mierny nárast.
Agresivita rastie
Základným faktorom, ktorý ovplyvňuje správanie sa maloletých páchateľov je výchova v rodine. Nemajú vzory u rodičov, ktorí sa venujú práci a na deti im nezostáva čas.
"Mladí sa chcú ukázať, organizujú sa v rôznych skupinách, kde sa dopúšťajú trestnej činnosti. Je tu však aj nedostatok aktivít v rámci škôl, veľa športovísk po 15. hodine je prázdnych a mladí vysedávajú v pohostinských zariadeniach, na sídliskách po lavičkách. Neraz je ich vidieť s fľašou v ruke. Najbrutálnejšie prípady, ktoré spáchala mládež v minulom roku boli zločiny vraždy," vysvetľujú kriminalisti a dodávajú, že páchatelia sa prezentovali obrovskou agresivitou.
K prvej vražde došlo v polovici apríla vo večerných hodinách v okrajovej časti Družstevnej pri Hornáde. Obvinený Mário G., ktorý mal vtedy len 16-rokov fyzicky napadol s úmyslom usmrtiť mladistvú 17-ročnú Evu K. Opakovane ju udieral tupohranným predmetom do oblasti hlavy a spôsobil jej pomliaždenie mozgu. Zomrela na mieste. Mário G. bol zaistený a vyšetrovateľ dal návrh na jeho vzatie do väzby, ktorý súd akceptoval. Ďalšia vražda sa udiala v Jasove, kde sekerou napadol 17-ročný Ondrej F. 14-ročného Ivana K. Niekoľkokrát ho udrel do hlavy tupou stranou sekery, následkom čoho utrpel Ivan zlomeninu lebečnej kosti. Bol prevezený na úrazovku v Košiciach a po týždni zomrel. Motívom konania bolo, že sa mu nepáčilo správanie Ivana. Polícia sa vtedy obávala odvety zo strany Ivanovej rodiny, preto asistovala aj pri jeho pohrebe.
"Toto sú najzávažnejšie trestné činy. Samozrejme zaznamenali sme veľa lúpeží a majetkovej trestnej činnosti. Veľa lúpeží je spáchaných pod vplyvom alkoholu, drog, väčšinou je za tým snaha o majetkový prospech. V mravnostnej kriminalite hrajú Košice, čo sa týka trestnej činnosti páchanej mládežou, na Slovensku prím. V istých kultúrach sú iné hodnoty a veková hranica prvého pohlavného styku je veľmi nízka. Hlásia nám to aj lekári. V tejto súvislosti je aj najviac poškodených."
Bitkári majú hliadky
Problémom sú skupiny mladých, ktorí sa stretávajú a pod vplyvom alkoholu, prípadne drogy neskôr vystrájajú. Dopúšťajú sa trestných činov. V Košiciach je najvypuklejším teritóriom Dominikánske námestie. Práve to je už dlhú dobu, prevažne počas víkendu, pre slušných ľudí pomaly nepriechodné. Polícia ho monitoruje, v tomto roku začala vykonávať akcie zamerané na extrémizmus a podávanie alkoholických nápojov mládeži.
"Budeme tieto akcie robiť častejšie. Veríme, že problém tohto námestia bude v dohľadnej dobe vyriešený," tvrdia kriminalisti a dodávajú, že polícia vie, že tam mladí chodia a požívajú alkohol. Má však problém so zadokumentovaním tohto druhu trestnej činnosti. Alkohol si totiž nakupujú v rôznych diskontoch. Alkohol v mladých prebúdza vášne, ktoré prerastajú až k neschopnosti ovládať nervovú sústavu. Aj preto dochádza k častým potýčkam.
"Je tam veľký problém, títo výtržníci sú už natoľko prešibaní, že aj keď chcú niekoho zbiť, postavia si kontrolné hliadky, a keď vidia prichádzať policajtov, hneď si dajú signál. Ak však uvidíme, že okolité obchody či pohostinské prevádzky naďalej nalievajú mládeži alkohol, potom ich prostredníctvom mestskej časti budeme postihovať. Využijeme všetky zákonné možnosti a obmedzíme činnosť prevádzok."
Pribúda neonacistov
Oficiálne s Dominikánskym námestím boli riešené len tri trestné činy.
"Proste sa to nehlási. Trestný zákon neskúma pojem subkultúra, teda útoky medzi neonacistami a ľavicovou alternatívnou mládežou. Keď sa oni pobijú, nie je to z nášho pohľadu len bežná bitka, ale nemôžeme ich prísnejšie stíhať, lebo na to Trestný zákon nemyslí."
Napriek tomu, skutky neonacistov sa zdajú byť niekedy akoby prehliadané. Možno najsvetlejším prípadom je, keď sa podarilo vypátrať páchateľov útoku na kubánsku dievčinu Patríciu B. K skutku došlo na 20.11.2007 na Buzuluckej ulici. Patríciu sotili páchatelia na chodník a kopali ju po celom tele. Sprevádzali to výkrikmi Sieg Heil a Vypadni zo Slovenska.
"Udialo sa tak kvôli tomu, že zjavne vyzerá, že nie je bielej pleti. Zadržali sme páchateľov, ktorí mali 17-rokov. Útok bol brutálny a odohral sa počas večera na sídlisku, takže agresivita je aj na tomto prípade charakteristická. Bola to pre nás neznáma skupina z čoho vyplýva, že neonacisti pribúdajú. Máme informácie aj o iných skutkoch, kde dochádza medzi mládežou k vybavovaniu si takýchto účtov. Najčastejšie sa to deje na koncertoch či v letných terasách. Poškodení ale často nevyhľadajú lekárske ošetrenie a skutok neohlásia polícii."
Hajlovanie stopnú
Aj redaktori Korzára boli svedkami udalosti, kedy neonacisti neváhali dvihnúť pravicu priamo pred policajtmi. A tí nezasiahli. Prezídium PZ to síce vyšetrovalo, nakoniec však prípad zahralo do autu. O mesiac však pri KR PZ vznikne Oddelenie mládeže a extrémizmu, ktorý by mal mladíkom šliapať na päty.
"To si teraz už nedovolí žiaden policajt, aby si nejaký mladík v jeho prítomnosti zahajloval. Je to trestný čin, žiaden kolega nezostane hluchý, nemý, lebo je to aj pre neho pozitívne hodnotenie, ak takú osobu zaistí usvedčí. Chodievame do takýchto podnikov, monitorujeme situáciu."
Polícia sa snaží riešiť kriminalitu mládeže, ale bez spolupráce s poškodenými alebo občanmi to pôjde ťažko. Polícia síce neraz vie, že skutok bol spáchaný, svedkovia však odmietajú vypovedať, boja sa.
"Sú podniky, kde sa hajlovanie deje, čašník by mal volať políciu. Jedna vec je strach, na druhej strane si neraz vyberú podnik, kde je majiteľ na ich strane. My vieme zaručiť, že dohliadneme na to, aby sa človeku, ktorý bude spolupracovať nič nestalo."
Len nedávno pri akcii objavili policajti na troch rôznych miestach veľké kaluže krvi. Bolo to v piatok okolo 21. hodiny. Iste nešlo o jeden útok, no niet páchateľov, ani poškodených. Už z toho vidieť, že veľa skutkov nie je nahlásených.
Sídliskoví "indiáni"
Agresivita mládeže rastie. Muži zákona apelujú aj na školy, ktoré by mali bližšie spolupracovať s obvodnými oddeleniami polície, ktoré majú v lokalite. "Je treba aby upozorňovali, že majú žiaka, ktorý sa dopúšťa trestnej činnosti. Problém treba riešiť v zárodku, lebo ak dospejú, začnú sa zoskupovať v rôznych zločineckých skupinách," vravia kriminalisti. Tí monitorujú aj tzv. sídliskové partie, ktoré chodievajú na koncerty či futbal. Sedia na lavičkách, popíjajú. Najprv to začína drobnými krádežami, lúpežami, no neskôr to môže prerásť do závažnejšej trestnej činnosti.
"Alkohol niečo stojí, vykrádajú teda autá, okrádajú rovesníkov. Máme informácie aj o šikanovaniach na školách, no tie to nehlásia. Sociálne zázemie mládeže, ktorá pácha trestnú činnosť je rôzna. Sú medzi nimi ľudia, ktorí doma strádajú, ale aj takí, ktorí majú na čo si zmyslia. Ide o partiu, kde veľkú úlohu zohráva vodca."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári