Odhalili autá so zmenenými dokladmi
Zo zahraničia si dováža ojazdené autá pomerne veľa ľudí. Kto tak urobil po 1. januári 2008, aby ho mohol "prihlásiť" a bez problémov na ňom jazdiť, musí splniť viacero podmienok. Jednu z nich upravuje vyhláška 578/2006 Z.z., podľa ktorej musí dovezené auto povinne absolvovať od 1.1. 2008 aj kontrolou originality. Do 31.12. 2007 bola iba dobrovoľná.
V Košiciach zatiaľ túto kontrolu vykonáva jediné pracovisko na ulici Napájadlá. Na kontrolu originality však netreba čakať dlho. "U nás sú čakacie doby dva, maximálne tri dni. Pritom tu chodia na kontrolu aj z iných miest," povedal nám René Bodnár, konateľ spoločnosti, ktorá kontroly originality v Košiciach vykonáva. "Od nového roka sme skontrolovali zhruba 400 vozidiel. V súčasnosti robíme denne približne 20 áut."
Poplatky závisia od kubatúry. Napríklad za kontrolu osobného auta s objemom motora do 1300 ccm zaplatí v Košiciach dovozca 1800 a s objemom do 1600 ccm 2200 Sk. Ak má osobné auto objem motora viac ako 3500 ccm, vtedy si treba pripraviť 3800 Sk. V cene kontroly originality však nie je započítaná kontrolná nálepka, ktorá sa dáva len na vozidlo s výsledkom "spôsobilé" ako aj kontrolné bezpečnostné nálepky, ktoré sa lepia na vozidlo pri prvej kontrole originality a kopírovanie dokladov. Predbežná cena nálepiek a kópií dokladov je približne 785,- Sk s DPH.
Samotná kontrola vozidla trvá približne hodinu, pričom sa okrem iného kontroluje VIN číslo, identita vozidla, či kód motora. Vykonáva sa aj kontrola originality dokladov. O tom, že tieto kontroly majú zmysel, svedčí aj fakt, že od začiatku roka tu odhalili tri "pozmenené" autá. "Išlo o zmenené VIN čísla a vyskytlo sa aj falšovanie dokladov. Takéto prípady sme poviníní nahlásiť polícii. Vďaka napojeniu na databázu krajín Schengenu vieme napríklad aj to, či sa po vozidle pátra," vysvetlil R. Bodnár. "Majitelia dovezených áut by mali pochopiť, že je to dobré hlavne pre nich. Pomôže to obmedziť kriminalitu, týkajúcu sa kradnutia áut. Navyše ak kontrolou prejdú, môžu si byť istí, že je všetko v poriadku."
Zaujímalo nás, aký je postup polície v prípade, že im zo stanice, kde vykonávajú kontrolu originality nahlásia, že s údajmi vozidla nie je niečo v poriadku. "Polícia na mieste zistí skutkový stav veci," informovala nás hovorkyňa KR PZ v Košiciach Jana Demjanovičová. "V prípade podozrenia zo zásahu do identifikačných znakov vozidla ho zaistí a dá na expertízne skúmanie. Ak expertíza potvrdí zásah, vec rieši ako trestný čin falšovania a pozmeňovania identifikačných údajov motorového vozidla. Ten, kto vozidlo dovezie, nemôže byť bezdôvodne sankcionovaný. Polícia mu musí dokázať buď krádež vozidla, alebo to, že zásah do identifikačných znakov vozidla vykonal sám kvôli legalizácii príjmu z trestnej činnosti."
Na Slovensku má postupne vzniknúť sieť 150 - 180 pracovísk, ktoré budú oprávnené vykonávať kontrolu originality. V Košiciach by ich malo byť šesť. Je to aj kvôli tomu, že ministerstvo dopravy uvažuje o tom, že kontrolu originality by v budúcnosti mali absolvovať všetky autá, ktoré zmenia majiteľa. Teda každý, kto bude chcieť predať auto, bude s ním musieť ísť na kontrolu originality aj keď ho kúpil na Slovensku.
Boris Macko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári