Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Klebetník: Valentín a známi Košičania

Opäť je tu po roku sviatok zamilovaných - Valentín. Svätý Valentín bol kňaz, žijúci v Ríme v 3. storočí. V tom čase vládol cisár Claudius II, ktorý

zakázal v krajine manželstvo. Valentín však napriek zákazu ďalej oddával zamilované páry, za čo ho cisár dal popraviť. Odvtedy je patrónom všetkých zamilovaných. My sme medzi známymi Košičanmi zisťovali, či si sviatok sv. Valentína osvojili a ako si v tento deň zvyknú so svojimi "polovičkami" vyznávať lásku.

Soňa Jakešová má sviatok zamilovaných rada

Valentína oslavuje každý týždeň

Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Soňa Jakešová nepatrí k ľuďom, ktorí sviatok sv. Valentína nemajú v láske. Naopak, tento deň má rada. "Na Valentína je skvelý deň. Hrabnem do kabelky a s peňaženkou vylovím aj čokoládu s nápisom ´Milujem ťa, ty moja bosorka´. Zapnem počítač, kliknem na doručenú poštu a zabliká na mňa niekoľko ´mejlov´ od kamošiek s fotkami šarmantných svalovcov s kyticami ruží. Potom na stole nájdem marcipánové srdce s čokoládovou polevou a vo vrecku kabáta naďabím na cukríky v červenom staniole. Úplne ma dostane, keď na zväzku kľúčov, ktorý zvyknem nechávať voľne pohodený na miestach svojho pohybu, objavím srdiečkový prívesok."

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa S. Jakešovej je sviatok zamilovaných zábavný a presladený ako kandizované ovocie. "Ani Valentín ma neodradí prijímať prejavy náklonnosti, lebo tie ma potešia vždy. Či už je v kalendári meno tohto importovaného svätca, alebo nie."

Mnoho ľudí zlostí hlavne hystéria, ktorá v obchodoch zavládne pred Valentínom. Vtedy sú všade srdiečka a valentínske darčeky. Hovorkyňu KSK to však nehnevá. "Ja sa nehnevám na obchodníkov, že regály práve pred sviatkom zaľúbených usilovne plnia tematickými plyšákmi, červenými hrnčekmi a tanierikmi, gaťkami a slipami, cukrovinkami a kadečím, čo niekoho vytáča a núti k hysterickým prejavom. Robia to i na Vianoce a onedlho nám budú vnucovať fialových zajacov a vajíčka počmárané neónovými farbami."

Skryť Vypnúť reklamu

S manželom zaujímavú dohodu, ktorá platí celý rok. "S manželom máme Valentína každý týždeň. Dohodli sme sa na konkrétnom dni, keď spolu randíme. Ideme niekam von, zabaviť sa a je to stále príjemné a osviežujúce, ako keď sme sa navzájom iba ´balili´. Tento týždeň to náhodou vyšlo na toho Valentína..."

bm

Patrik Pollák si na výnimočný darček nespomína

Lepší Sv. Valentín ako 1. máj

Dvojnásobný slovenský olympionik (na dosah má dokonca olympijský hetrik), windsurfista Patrik Pollák, vraj nepatrí k veľkým fanúšikom sviatku zamilovaných. "Niežeby som zamilovaný nebol, ale naozaj nie som radikálnym zástancom sviatku Sv. Valentína. A to najmä preto, že v čase, keď sa oslavuje, som väčšinou vonku, na nejakých pretekoch či sústrední. Ako napríklad teraz, keď sa pripravujem na novú sezónu vo Vysokých Tatrách. Takže priateľka je v ten deň väčšinou bezo mňa."

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keby bol doma, sotva by vraj zmenil názor. "Lebo mi to pripadá tak, že je to sviatok pre tých, ktorý sa potrebujú tomu druhému za niečo ospravedlniť. Tí, ktorí cítia previnenie, využívajú sviatok Sv. Valentína na to, aby získali odpustenie za nejaké tie hriešky, ktoré za celý rok napáchali..." Napriek tomu, aj náš olympionik považuje deň červených srdiečok za pekný sviatok. "Lebo patrí zamilovaným. Aj keď je to skôr sviatok pre -násťročných... No pravdu povediac, radšej oslavovať tento sviatok, ako trebárs sviatok práce na 1. mája, ako to bolo v nie tak dávnej minulosti."

V ten deň podľa neho darčeky vôbec nie sú podstatné, aj keď na nejakú drobnosť sa nezabúda. "No nespomínam si, že by sme jeden druhého prekvapili výnimočným darčekom. Tým najkrajším je totiž prítomnosť toho druhého, keď môžete byť spolu, a nielen v deň Sv. Valentína. Žiaľ, nám sa to práve na Valentína stáva len veľmi zriedka, takže namiesto vyhadzovania peňazí na darčeky sú vtedy akurát väčšie účty za telefón a poslané esemesky, v ten deň si voláme viac ako inokedy. Ale samozrejme, po návrate domov darček nechýba, aj keď si ho už so Sv. Valentínom nespájame."

mat

Hokejista Miklík americké sviatky veľmi nemusí

Radšej investuje do dobrej večere

Aj keď 25-ročný útočník HC Košice a člen širšieho kádra slovenskej hokejovej reprezentácie Michel Miklík patrí ešte do kategórie zamilovaných, ako sám vraví, sviatok Sv. Valentína mu "žily príliš netrhá". "Je to taký americký sviatok, a pravdu povediac, ja tie ich sviatky veľmi nemusím. Mám ho s kým prežiť, ale nedá sa povedať, že by sme ho s priateľkou výnimočne oslavovali. Samozrejme, nejaké malé obojstranné prekvapenie sa každý rok v ten deň nájde, to áno, ale je to naozaj len nejaká drobnosť."

Nehrozí teda, že by sa Michel buchol po vrecku a prekvapil svoju lásku drahou voňavkou či značkovým oblečením. "Nie, to naozaj nie. Nestáva sa, že by som do Valentína až tak investoval. Na drahé darčeky je príležitosť inokedy. Myslím, že na Valentína stačí aj nejaká maličkosť ktorá druhého poteší. A úprimne povedané, pred nejakou zbytočnosťou radšej uprednostním napríklad pozvanie na dobrú večeru. Aby som aj ja z toho niečo mal, ha-ha-ha!"

Ale keby na Valentína nebodaj celkom zabubudol, priateľka mu ho určite pripomenie. "Môže sa mi to totiž stať, lebo do kalendára sa veľmi nepozerám. Výklady plné všelijakých srdiečok a valentínskej výzdoby nejako zvlášť neregistrujem. Priateľka však určite nezabudne, ju drží sviatok Sv. Valentína oveľa viac ako mňa. Môžem sa spoľahnúť, že mi pripomenie, čo sa v ten deň od chlapa patrí. Nemôže sa stať, že by sme ten sviatok prešli len tak, bez povšimnutia..."

mat

Jaroslav Hlinka ešte "na úrade" darček nedostal

Každý rok sa snaží vymyslieť niečo iné

Starosta Juhu Jaroslav Hlinka nepatrí k tým, ktorí by siatok sv. Valentína odmietali. "Je pravda, že je to importovaný sviatok, ale mne sa páči. Veď nikdy nie je na škodu pripomenúť si ľudí, ktorých máme radi." Aj keď odporcovia tohto sviatku argumentujú, že je len o biznise pre obchodníkov, južanský starosta to tak nevníma. "Je na každom ako a či ho oslavuje. Pre mňa to nie je len o chodení o obchodoch. Bol som v zahraničí pred rokmi, keď sa u nás Valentín veľmi neoslavoval. Tam je to veľký sviatok, ktorý sa riadne oslavuje. Nemyslím, že to bolo len o komercii."

A ako oslavujú valentína u Hlinkovcov? "Bol som s manželkou v kine, rok predtým na spoločnej večeri. Inokedy som manželku pozval aj do cukrárne na zákusok. Nejde o večeru v nejakom luxusnom prostredí, ale o to, aby sme si mohli aspoň nejaký čas spolu posedieť."

J. Hlinka sa snaží, aby Valentín nebol každý rok o tom istom. Veď "veľké" sviatky ako Vianoce, či Veľká noc mávajú takmer rovnaký priebeh. "Snažím sa stále vymyslieť niečo nové, ale samozrejme nie nasilu. Už sa mi stalo aj to, že som kvôli pracovným povinnostiam Valentína nemohol veľmi oslavovať, tak som manželke kúpil aspoň peknú kyticu. Myslím aj na dcéru, ktorú obdarúvam kvetmi."

Darčeky na Valentína rozdáva aj prijíma. "Minulý rok som od manželky dostal ako pozornosť vodu po holení. Bola to značka, ktorú som jej raz pri nákupoch spomenul. Potešilo ma to hlavne preto, lebo som vedel, že si na mňa spomenula."

V práci sa veľmi neobdarúvajú, aj keď si Valentína pripomínajú. "Robíme valetnínske posedenia aj pre občanov našej mestskej časti. Vtedy si neformálne posedíme so zamestnancami miestneho úradu. Ja som na Valentína od podriadených ešte žiadny darček nedostal. Zrejme je to len kvôli tomu, že som ich šéf a majú odo mňa určitý odstup," dodal starosta.

bm

Košická speváčka Anna Gaja chodí na Valentína zásadne v červenom

Najromantickejším darčekom bolo jablko

Košická speváčka Anna Gaja má Valentína veľmi rada a oslavuje ho každý rok. "Mňa veľmi potešilo, keď tento sviatok po revolúcii prišiel aj k nám, lebo ho považujem za veľmi milý. Oslavujeme ho každý rok a dokonca si v ten deň doprajeme dvojité oslavy, lebo môj manžel má práve na Valentína narodeniny." Okrem toho agentúra, ktorú spolu vlastnia, každý rok pripravuje Valentínsky večer. "Takže si to spolu pekne užijeme, vychutnáme si každú minútu. Ak by sme aj Valentína spolu netrávili na spomínanom večeri, tak by sme iste šli do divadla či do kina, zašli by sme na prechádzku, do reštaurácie na večeru alebo aspoň na kávu. Nebolo by zlé spojiť Valentína ani s romantickou lyžovačkou v horách..."

Valentína vôbec nepovažuje za komerčný sviatok, ktorý je tu len nato, aby sme utratili čo najviac peňazí za kvety, sladkosti či iné drobnosti. "Ja si myslím, že tento sviatok patrí všetkým ľuďom, ktorí sa majú radi. Ja si napríklad spomeniem aj na moju mamu, ktorej kúpim čosi milé. Rovnako si vždy na Valentína pripravím darčeky aj pre deti."

Na tento sviatok sa zodpovedne pripravuje už od rána. "Prvé čo v ten deň vždy urobím, je to, že sa vyberiem ku kaderníkovi, aby som počas celého dňa bola krásna. No a doma si oblečiem čosi červené. To je už pre mňa taká tradíciia, že celý deň Svätého Valentína som v červenom. Veď červená je farba lásky, je taká vášnivá. Nehodí sa na každý deň, ale podľa mňa - Valentín je skvelá príležitosť obliecť sa do nej."

Keďže jej manžel má práve 14. februára narodeniny, niekedy oba darčeky spojí do jedného. "Veď nejde o to, aby si ľudia darovali drahé darčeky. V prvom rade treba dať milovanej osobe na javo to, že sme si na ňu spomenuli a že jej chceme čosi príjemné dať. Na Valentína zvyčajne manželovi dám aj čosi sladké, rada dávam aj rôzne romantické darčeky ako knihy s citátmi či básňami. Ja od manžela na Valentína tiež dostávam rôzne romantické darčeky, napríklad vankúšik, dostala som raz aj červenú nočnú košieľku..."

Ak by vraj mala v pamäti pohľadať najromantickejší darček, ktorý kedy dostala, tak to bolo jablko. Nebolo to na Valentína, ale na jeseň, keď dozrelo. Bol na ňom totiž nápis Milovanej Aničke. "Ešte kým bolo jablko zelené a viselo na strome, nalepil naň manžel písmenká z nepriesvitnej fólie. Písmená boli nalepené na tej časti jablka, ktoré bolo otočené na slnko. A ako zrelo, tak dostávalo peknú červenú farbu, len pod písmenkami ostávala šupka nezrelá - zelená. Na jeseň dal manžel fóliu dole a na jabĺčku ostal krásny nápis... No uznajte, že toto je ten najromantickejší darček, aký môže žena dostať. Zanamel, že na mňa manžel myslel počas celého leta, kým jablko zrelo," dodala.

kid

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 945
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 837
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 514
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 255
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 707
 6. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 7 671
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 663
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 362
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 218
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 959
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Francis Fukuyama.

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.


10. jún
Matúš Krčmárik.

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.


10. jún
Christian Eriksen.

Zápas EURO 2020 prerušili, po dohode oboch tímov sa zápas dohral.


Sportnet 8 h

Takýto drastický záver školského roka sme si mohli odpustiť.


11. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop