Korzár logo Korzár Košice

TÉMA - Keď privatizuje Mata Hari

PREDAJ PLYNÁRENSKEHO PRIEMYSLU A FARIZEJSTVO MEČIARA Múry slovenského parlamentu počuli už toľko nezmyslov a videli toľko farizejstva, že zvaliť by

PREDAJ PLYNÁRENSKEHO PRIEMYSLU A FARIZEJSTVO MEČIARA

Múry slovenského parlamentu počuli už toľko nezmyslov a videli toľko farizejstva, že zvaliť by ich už nič nemalo. Ale predsa sa otriasali na februárovej schôdzi NR SR, kde odznelo napr. aj toto: "Slovensko tranzit predávalo za 60 až 70 % menej ako okolité štáty. To znamená, že bývalá vláda pre privatizujúcich iba vyrovnaním cien urobila vatu o 60 až 80 % vyššiu a umožnila výnosovú metódu degradovať na stratovú a tým zraziť a znížiť cenu podniku dole. To je kvalifikovaný podvod. Tento jeden podvod spôsobil viac finančných škôd ako to, čo terajšia opozícia o mne povedala za všetky roky vládnutia".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bez Lexu to nepôjde

Áno, reč bola o privatizácii SPP a "príspevok" je od Vladimíra Mečiara. Ozval sa ten pravý. Na rozumovanie o privatizácii a udeľovanie lekcií o morálnom predaji štátneho majetku je predseda HZDS kvalifikovaný presne rovnako, ako Bin Ládin na prednášku o ekumenizme, Mata Hari o panenstve či Vladimír Fruni o investičnom bankovníctve. Teda absolútne.

Aby sme neobišli Mečiarovu "kritiku". Neexistuje privatizácia formátu SPP, aby okolo nej nevznikali podozrenia. A názor autora je ten, že neexistuje ani taká, kde by aspoň nejaké percento indícií nebolo opodstatnené. V prípade SPP bol však celý proces najostrejšie sledovaný médiami. Spočiatku bolo záujemcov osem, vo finiši zostali traja, pričom jediné a víťazné konzorcium nemohlo až do záverečnej vedieť, že ponuku predloží samo. Keby štát tender zrušil a zopakoval z dôvodu nízkej ceny, je dôvodný predpoklad, že by ešte klesla, keďže na peniaze za SPP bola vláda vitálne odkázaná. Avšak aj keby 2,7 miliardy USD za SPP bolo málo, tak od trojnásobného expremiéra niet na Slovensku človeka, ktorý by bol zaťažený vyššou mierou zodpovednosti ako on.

SkryťVypnúť reklamu

Privatizácia je oblasť, v ktorej Mečiar prispel k rozvoju Slovenska celkom mimoriadne. Po rozpačitých začiatkoch, keď sa neprivatizovalo, len znárodňovalo (Danubiaprint), Mečiar napokon vymyslel stratégiu: "Potrebujeme Lexu, aby nakradol peniaze pre HZDS, lebo máme prázdnu pokladnicu", zveril sa exprezidentovi Kováčovi. Zrodila sa základná osnova slovenskej cesty privatizácie, ktorá sa úspešne zavŕšila o päť rokov skokovými devalváciami meny a bankovou krízou, úrokovými mierami suverénne najvyššími v Európe, úplným rozvratom podnikateľského prostredia, insolventnosťou štátu (napriek relatívne nízkemu deficitu), nulovým prísunom kapitálu, ochranárskymi opatreniami (dovozná prirážka!) A, aby sme nezabudli, zopár vraždami, napr. exministra Duckého či privatizéra Steinhubela, čo bolo dôsledkom mafianizácie politiky, prepojenia podnikateľského podsvetia a politického sveta, keď začínalo byť nejasné, že kto je politik a kto gangster. Na tradičnú námietku, že za Mečiara sa udržal slušný rast HDP, je zásadná odpoveď tá, že mal defektnú a neudržateľnú štruktúru, keďže bol "ťahaný" spotrebou verejného sektora, čo je čistá cesta do pekla. .

SkryťVypnúť reklamu

Vopred určenému kamarátovi

Pochopiť "osobité cesty privatizácie sa dá len v kontexte mimoriadnych udalostí ako vznik nového štátu, zavádzanie novej meny či krach celých hospodárskych odvetví", vysvetlil Mečiar na pléne NR SR. Presne. Len preto, že vznikal nový štát, odhlasovala druhá Mečiarova vláda "predaj" jeden a štvrť milióna akcií VSŽ v účtovnej hodnote jeden a pol miliardy Sk za okrúhlu pätinu tejto sumy 300 miliónov akciovke Manager. Ak láskavo obídeme, že sa tak stalo už po odvolaní vlády v parlamente, práve táto "malá domov" prominentnému členovi HZDS bola generálkou pre privatizačný "muster", ktorý sa naplno rozbehol za tretej muftivlády. Výsledok bol kolosálny: Prezídium FNM, na ktoré boli za "noci dlhých nožov" protiústavne prevedené privatizačné kompetencie, schválilo v rokoch 1995-98 celkove temer 900 priamych predajov majetku, všetko do jedného VOPRED URČENÉMU VLASTNÍKOVI, v účtovnej hodnote 110 miliárd Sk, a to v predajnej cene 30 miliárd, z čoho FNM zinkasoval iba necelých dvadsať (19,7). Necelých 20 percent účtovnej hodnoty majetku je výkon, ktorého fenomenálny autor a režisér o desať rokov neskôr kvičí, že "cenu za 49% akcií SPP bývalá vláda (Dzurindova prvá, P.S.) UMELO NASTAVILA SMEROM DOLE". Už viete, ako vyzerá absolútna nehoráznosť?

Aj keby sme ignorovali morálnu stránku, že obdarovaní boli výlučne straníci a kamaráti a kamaráti kamarátov, čo nie je možné v normálnej demokracii, tak takáto privatizačná "metóda" neexistovala a neexistuje nikde, pretože z podstaty veci je pre štát výhodnejšie predávať v súťaži, teda za konkurenčne vygenerovanú cenu. Tá isteže môže byť iba jedným z kritérií, ale zaiste nie posledným. Odovzdávanie majetku do rúk ľudí, ktorí nemali s podnikaním žiadnu skúsenosť a nemali ani prostriedky na investície, viedla k spontánnym i úmyselným krachom. Len a len preto, lebo "prioritou nebola predajná cena, ale potenciál ďalšieho rozvoja" (Mečiar), privatizovali za jeho vlády "dobrí podnikatelia mečiarovci", ktorí si i na tie akciové ceny, za ktoré "kupovali", museli požičiavať, lebo častokrát nemali ani na prvú splátku.

Bankový socializmus a štátne úpisy

Normálne banky by takých neúverovali, na mečiarovskom Slovensku však nemali problém. V len čiastočne odštátnených ústavoch totiž vládli štátni manažéri. Výsledok bol aj tu impozantný: IRB (dnes OTP) išla pod nútenú správu v novembri 1997, VÚB produkovala ročne straty 4-5 miliárd a Sporiteľňa na tom bola síce relatívne najlepšie, keďže ovládala trh s obyvateľskými vkladmi, ale rozdiel je asi ten, že by skrachovala neskôr. Tvrdiť, že najväčšiu sekeru v tomto "bankovom sektore" zaťali mečiarovskí privatizéri, sa nedá (napr. IRB "spravovala" ešte aj štátne úvery z komunistickej éry), ale že sa podpísali výrazne, je fakt. Ak sa banky museli po nástupe Dzurindu rýchlo ozdravovať a "zostalo v nich 130 miliárd" (Mečiar), je to opäť a len jeho najvyššia zodpovednosť. (V tejto veci ani Klaus v Česku nebol múdrejší).

O druhom kole kupónovej privatizácie, ktorej sa vyhrážal v kampani zrušením, po voľbách Mečiar vyhlasoval, že do nej treba pripraviť majetok a ľudia o nič neprídu. V procese "prípravy", ktorá trvala pol roka, sa majetok scvrkával zo 100 miliárd (minister Janičina) resp. 80 (ostatní) plánovaných Moravčíkovou vládou až na štyridsať. A potom, na mítingu v Košiciach, na priamu otázku predniesol Mečiar legendárnu vetu "bude to inak a bude to lepšie". Aj bolo. Tzv. dlhopisová metóda, ktorú géniovia vymysleli, urobila z 3 miliónov držiteľov kupónových knižiek majiteľov štátnych úpisov, splatných o 5 rokov. A to s jedinou pointou: Aby sa vo FNM zachovalo čo najviac majetku pre stranícku a rodinnú klientúru. Záväzok vyplatil k 31. decembru 2001 dvadsaťpäť či 30 miliárd za dlhopisy zásadne limitoval fiškálne možnosti prvej Dzurindovej vlády, ktorá chvíľu uvažovala dokonca aj o bankrote FNM a zrušení dlhopisov bez náhrady (Kaníkov nápad vymeniť za akcie bol zamietnutý).

Nič sa nenaučil, nič nezabudol

Z rovnakých pohnútok, teda "zachrániť" lukratívny majetok pre priateľov, zaútočil Vladimír Mečiar aj na investičné fondy, ktoré spravovali podiely z prvej vlny kupónky. Nútená správa na Prvú slovenskú investičnú spoločnosť (PSIS), ktorú uvalilo ministerstvo financií, bola strašná rana kolektívnemu investovaniu vôbec ako metóde zhodnocovania peňazí. Škody, ktoré napáchal Mečiar v hospodárskej politike a špeciálne tým, že privatizáciu pochopil ako základný inštrument zacementovania moci, sa nedajú vyčísliť. Stopy sa zahladzujú pomaly, jedna však vyčnieva a svieti ako symbol a memento doby: Elektra. Veľký Slavkov je varovanie, že nič nezabudli. A Mečiarov prejav o SPP v NR SR pripomienka, že nič sa nenaučili.

Post scriptum

Z tohto textu nijako nemá vyplývať a nevyplýva, že za prvej a druhej Dzurindovej vlády sa nekradlo a nerodili hlúpe rozhodnutia. Len sa to všetko, vrátane privatizácie SPP vrátane, nedá nieže porovnávať, ale ani spomínať v jeden deň. Dokonca ani v NR SR.

PETER SCHUTZ

Autor: Baran

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 802
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 763
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 667
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 386
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 291
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 756
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 291
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 044
  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 957
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 232
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 621
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 990
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 016
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 027
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 957
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 232
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 621
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 990
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 016
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 027
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu