nechcú.
BRATISLAVA. V čase, keď sa na Slovensku citeľne prejavuje nedostatok pracovnej sily, by voľné pracovné miesta mohli obsadiť aj dôchodcovia. Na trhu práce však stále predstavujú znevýhodnenú skupinu ľudí.
Počty nezamestnaných seniorov sa nemenia
Napríklad Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Nových Zámkoch ku koncu uplynulého roku medzi nezamestnanými evidoval viac ako sedemsto obyvateľov okresu nad 55 rokov a deväťdesiat osôb nad 60 rokov.
Riaditeľka odboru služieb zamestnanosti Marta Ladzianska tvrdí, že v prvej kategórii evidovaných nezamestnaných mierne ubúda. Zato skupina ľudí nad 60 rokov veku sa čo do počtu nemení. „Nemôžeme teda povedať, že by tvorbou pracovných miest na trhu práce nezamestnaní občania v preddôchodkovom či v dôchodkovom veku aktívne vstupovali na trh práce," hovorí. Znamená to, že prácu nenachádzajú a podobne sú na tom aj inde. „Uchádzači o zamestnanie, ktorým nevznikol nárok na starobný dôchodok, sa z evidencie nášho úradu nevyraďujú. Pokles počtu sme preto nezaznamenali," povedala riaditeľka úradu práce vo Zvolene Alžbeta Kučerová.
Nechcú zamestnávatelia?
Napriek tomu najmä v najviac ekonomicky rozvinutých regiónoch je problém obsadiť voľné pracovné miesta. Ondrej Iľko z palacinkárne v centre Bratislavy povedal, že na jeho ponuku brigády pre študentov a dôchodkyne sa seniorky vôbec nehlásili. Nezáujem si však vysvetľuje tým, že ponuku uverejnil hlavne na internete.
Takýto príklad je zrejme výnimkou. Skúsenosti z úradov práce skôr svedčia o tom, že väčšina zamestnávateľov pri výberových konaniach odmieta prijať uchádzačov vo vyššom veku z titulu „nevyhovujúcich podmienok" z ich strany.
Vyčkávanie na dôchodok
Väčšina starších ľudí však podľa Ladzianskej berie svoju situáciu tak, že v evidencii nezamestnaných zotrvajú, kým nesplnia podmienky nároku na predčasný alebo na starobný dôchodok. Aj tento postoj môže mať vplyv na rozhodnutie zamestnávateľa, myslí si.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári