MIROSLAV SAMBOR, miroslav.samborkorzar.sk
V rekreačnom areáli Anička bola donedávna kvôli stavebným prácam odstavená známa a obľúbená gajdovka. Po šiestich týždňoch rekonštrukčných prác (izolácia prameňa a montáž nových filtrov, na čo mesto vyčlenilo 1,3 milióna Sk) bol prameň opäť spustený do prevádzky 1. decembra. Avšak viacerí stáli konzumenti minerálky sa krátko na to začali sťažovať na jej kvalitu.
KOŠICE. Poukazujú nielen na údajne inú chuť gajdovky, než aká tiekla pred rekonštrukciou, ale najmä na to, že po načerpaní do fliaš voda rýchlo nadobúda hrdzavú farbu a plávajú v nej chumáče usadenín. Presvedčili sme sa, že asi 12 hodín po tom, ako sme minerálku načerpali do fliaš, skutočne začala vyzerať na pohľad dosť "hrdzavo" nevábne.
Vyzrážané sedimenty
"Gajdovka je určená na okamžitú spotrebu," povedala nám Zuzana Bratská, vedúca Národného referenčného centra (NRC) pre hygienickú problematiku pitnej vody Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Košiciach. "Práve jej minerálne zloženie a nasýtenie plynom spôsobuje, že sa vo vode po dlhšom státí vyzrážajú rôzne sedimenty."
Ľudia sa zamýšľajú aj nad tým, či inú chuť minerálky a prirýchle zafarbenie do oranžova nespôsobujú práve spomínané nové filtre.
"Určite nie, lebo všetky materiály, ktoré boli v súvislosti s novou technmológiou úpravy gajdovky použité, vrátane filtrov, sú vhodné pre styk s pitnou vodou. Boli vybraté tak, aby odstraňovali negatívne zmyslové vlastnosti vody - zákal, vysoký obsah železa, prípadne vyšší zápach po sírovodíku. Nová technológia by preto mala vlastnosti vody ešte vylepšiť, nie zhoršiť," dodala Z. Bratská.
Posudzujú úpravu vody
V týchto dňoch pokračuje v súvislosti s novou technológiou na RÚVZ posudzovacie konanie, po jeho ukončení vydá konečné rozhodnutie o úprave vody a sledovaní jej kvality. Teda či je gajdovka zdravotne neškodná.
Z. Bratská nás však upozornila: "Nie každá minerálna voda sa môže konzumovať dlhodobo a každý deň. Takisto i gajdovka je určená iba na príležitostné pitie. Preto sa odporúča skonzumovať ju priamo pri prameni, alebo najneskôr do 24 hodín od načerpania. Neskôr sa môžu zmeniť zmyslové vlastnosti vody a už na prvý pohľad pôsobí odpudzujúco."
"Hrdzavá" by sa piť nemala
Asi najviac Košičanov zaujíma, či gajdovka, skladovaná vo fľašiach týždeň alebo dva, im môže spôsobiť nejaké zdravotné ťažkosti. Podľa Z. Bratskej je len logické, že vodu, ktorá má takú hrdzavú farbu, akú už po niekoľkých hodinách nadobúda gajdovka, nikto piť nebude. Aj preto v záujme ochrany zdravia konzumentov hygienici odporúčajú riadiť sa pokynmi na informačnej tabuli, vyvesenej na altánku s gajdovkou.
Zdravotné ťažkosti
Ten, kto skonzumuje dlhodobo skladovanú gajdovku, v ktorej už sú vyzrážané usadeniny železa či minerálov, môže mať následne črevné problémy. U každého jedinca je to však individuálne. Kým niekoho z vody, ľudovo povedané, preženie, ďalší konzumenti nemajú absolútne žiadne zdravotné problémy.
Autor: Chytili lupiča zo záložne
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári