podozrenia, podľa ktorých rómsky podnikateľ zastrelil člena košického podsvetia a ďalšieho zranil, lebo od neho mal miestny štátny funkcionár žiadať úplatky. Nepotvrdilo sa podľa polície ani to, že úradník majiteľa obchodu cez mafiu zastrašoval.
KOŠICE. Podľa polície sa nepreukázalo, že funkcionárovi Okresného úradu v Trebišove Milanovi Urbanovi pred piatimi rokmi miestni podnikatelia platili za to, že cez takzvaný inštitút osobitného príjemcu dostali povolenie predávať potraviny Rómom. Nenašla vraj dôkazy ani o tom, že by úradník na majiteľa jedeného z obchodov Andreja Hajaša tlačil cez svojho syna policajta a ľudí z košického podsvetia.
Konflikt s podsvetím
Prípad sa prevalil v marci 2003, keď Hajaš v Trebišove vo svojich potravinách zastrelil Radovana Franka a ťažko zranil Safeta Hyseniho. Franko bol v tom čase ako člen košického gangu Dušana Borženského obžalovaný z vraždy šéfa konkurenčnej skupiny Karola Kolárika. Albánca Safeta Hyseniho pred dvoma týždňami spolu so štyrmi komplicmi zadržal Útvar boja proti organizovanej kriminalite. Podľa obvinenia od roku 2004 mal vydierať v Košiciach dvoch mužov pre vymyslené dlhy a hroziť im zabitím.
Hajaša štvrtý rok súdia na Krajskom súde v Košiciach za vraždu a pokus o vraždu. Vypovedal, že Urban a jeho syn Milan, tiež zamestanec okresného úradu, od neho chceli, aby im platil za udelenie licencie a každý mesiac aj podiel zo zisku z predaja potravín. Celý proces sa obhajuje, že strieľal, lebo sa bál, že ľudia z košického podsvetia ublížia jemu a jeho rodine.
Na dávkach sa dalo zarobiť
"Chceli štyridsať percent zo zisku, potom naraz 150-tisíc. Nikdy som im nedal nič, preto prišli tí ľudia z Košíc. Chceli nás pozabíjať," povedal na jednom z pojednávaní.
Hyseni pre denník KORZÁR v minulosti priznal, že ho do Trebišova poslal Urbanov syn Martin, v tom čase príslušník kriminálnej polície v Košiciach. "Išli sme dať to dokopy, nejako to zrovnať, aby si obe strany prestali robiť problémy. Zrazu jeden z nich vybehol a začal strieľať. My sme nemali zbrane, neboli sme na to pripravení," povedal.
Stíhania zastavili
Trebišovská polícia po streľbe v obchode začala preverovať aj podozrenia voči Urbanovi. Vyšetrovanie skončila s tým, že sa nepotvrdili. "Viedlo sa trestné stíhanie vo veci pre trestný čin prijímania úplatku. Preverovala sa tam aj zodpovednosť pre podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obidve trestné stíhania boli zastavené," povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Polícia odmieta, že by vyšetrovanie viedla len jedným smerom a sústredila sa iba na zdokumentovanie priebehu streľby. "Preverovala všetky skutočnosti, ktoré boli relevantné k vražde, ako aj tie, ktoré jej predchádzali," hovorí košická policajna hovorkyňa Jana Demjanovičová.
Hajaš tiež tvrdil, že na jeho zastrašovaní sa mali podieľať druhý syn Urbana, košický policajt Martin. Práve on mal kontaktovať Košičanov s kriminalnou minulosťou.
Urbanovci: je to lož
Urbanovci počas vyšetrovania a aj na súde s Hajašom všetky obvinenia odmietli. Tvrdili, že ľudí z Košíc za ním poslali preto, lebo sa im vyhrážal, že médiám vyrozpráva, ako v Trebišove obchodníci predávajúci Rómom potraviny za lístky, ktoré dostanú namiesto dávok, za to musia platiť zamestnancom úradu. Podľa nich to nebola pravda a obávali sa diskreditácie.
Obaja bratia boli v blízkosti predajne potravín, keď tam prepukla streľba. Jeden z nich, policajt, odviezol ťažko zraneného Hyseniho do nemocnice. Neskôr vypovedal, že jemu a Frankovi len ukázali cestu do obchodu, lebo ju nepoznali.
V polícii skončil
Kriminalistu Urbana po streľbe vyšetrovala inšpekcia ministerstva vnútra, z ničoho ho však neobvinila. Prišiel len o miesto v polícii. "Bol prepustený za zvlášť hrubé porušenie služobnej prísahy, keď pri riešení rodinných nezhôd s občanmi požiadal o pomoc osoby z kriminálneho prostredia. Postupoval v rozpore s právnymi predpismi," povedala Demjanovičová.
Proces s Hajašom pokračoval tento týždeň. Traja susedia z obce Hraň rozprávali ako k domu Hajašovcov ešte pred streľbou jazdili v noci cudzie autá. "Raz z neho vystúpili dvaja muži a jeden z nich na brata Hajaša kričal, že dom nedostavia, lebo pôjde dole," tvrdila žena.
Súd bude znova riešiť kauzu koncom februára. Prokurátor po štyroch rokoch už netrvá na predvolaní zostávajúcich svedkov a súhlasil, aby sa ich výpovede čítali. Obhajoba navrhla, aby ešte svedčil jeden muž, ktorý bol blízko streľby. Dá tiež vypracovať nový balistický posudok.
* * *
FAKTY
Podnikatelia sa k dávkam Rómov nedostanú
n Rómovia nedostávali istý čas od štátu peniaze, ale lístky, za ktoré si nakúpili potraviny. Z ich sociálnych dávok potom faktúry obchodníkom preplácal príslušný štátny miestny úrad. Dnes už takýto systém nefunguje. Osobitným príjemcom dávok ľudí v hmotnej núdzi môžu byť len samosprávy, nie podnikatelia.
n K zmene došlo práve po udalostiach v Trebišove. V máji 2003 ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nariadilo, že funkciu osobitného príjemcu majú vykonávať obecné úrady. Okresné úrady ich mali len kontrolovať, či dávky využívajú v prospech ľudí, ktorým patria. Ministerstvo usmernenie pred piatimi rokmi zdôvodnilo tým, že niektoré okresné úrady "nesprávne využívajú možnosť určenia osobitného príjemcu", a tým "porušujú základné princípy sociálnej pomoci s následným vytvorením priestoru pre trestnú činnosť".
n Ešte pre streľbou v obchode Andreja Hajaša prišla na jeho podnet do Trebišova kontrola ministerstva. V záverečnom materiáli z apríla 2003 konštatuje, že "súčasný spôsob aplikácie osobitného príjemcu nie je v súlade s právnym stavom". Prednosta trebišovského okresného úradu následne musel opatrením využívanie tohto inštitútu na čas úplne zastaviť.
n Ak dnes obce a mestá spravujú sociálne dávky, najčastejšie z nich za Rómov uhrádzajú náklady na bývanie vo svojich nájomných bytoch. Výnimočne im vydávajú poukazy na nákup potravín, hygienické potreby alebo šatstvo. "Úrad práce poukazuje celú dávku a príspevky osobitnému príjemcovi, ktorý tieto prostriedky použije v prospech občana v hmotnej núdzi. Z tohto dôvodu nemôže byť osobitným príjemcom majiteľ obchodu," povedala riaditelka odboru pomoci v hmotnej núdzi ministerstva Eva Spitzerová.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári