cesty. Hliníkovou tyčou sa dotkol transformátora vysokého napätia, napriek tomu utrpel iba popáleninu ruky bez potreby hospitalizácie v nemocnici.
KOŠICE. Muži zameriavali cestu na poli v obci Rozhanovce (okres Košice-okolie). Zrazu sa však mladý muž tyčou nebezpečne priblížil k transformátoru, vzápätí sa ho dotkol, čo ho takmer stálo život. Po zásahu elektrickým prúdom zostal na chvíľu nehybne ležať na zemi. Na miesto dorazili policajti, záchranka i hasiči.
"Boli sme privolaní s tým, že ide o zásah elektrickým prúdom. Keď sme dorazili, muž ležal na zemi a bol v opatere lekárov. Mal na rukách rukavice a bol pri vedomí. Po základnom ošetrení ho previezla sanitka do nemocnice. Jednoznačne sa však nachádzal v silnom šoku," povedal nám veliteľ zásahu hasičov OR HaZZ Bidovce Vincent Borovský.
Polícia začala síce vyšetrovanie, ale nepôjde o trestný čin, keďže úraz si muž spôsobil sám. "Ten ako pracovník firmy, vymeriavajúcej pozemky, s tyčou narazil do elektrického vedenia, pričom utrpel ľahké zranenie, nevyžadujuce práceneschopnosť. Po ošetrení v nemocnici bol prepustený. Polícia prípad prešetruje," vysvetlila hovorkyňa KR PZ v Košiciach Jana Demjanovičová.
Ďakujú Bohu, že neprišli o syna
Keď sme včera Romana doma navštívili, bol fyzicky v poriadku. Mal síce horšiu náladu, no bol rád, že prežil.
"To je môj syn, čo ho zasiahla elektrika. Teraz je hore v izbe, oddychuje. Asi vám nič nepovie, lebo viete, nechce mať problémy s úradmi," privítala nás Romanova mama a išla syna zavolať. Ten o chvíľu vyšiel na schodisko a povedal: "Išlo o pracovný úraz, žijem a som rád. Ale nebudem sa s vami rozprávať," uviedol muž s rukou obviazanou obväzmi.
Každopádne jeho rodina ďakuje Bohu, že neprišla o syna. Veď zásah elektrickým prúdom môže byť smrteľný.
Elektrikár a lekár: Mal šťastie
Nám sa nepodarilo presne zistiť, koľko voltov Romana zasiahlo, dozvedeli sme sa len to, že išlo o vedenie vysokého napätia. Podľa pána Ladislava, elektrikára s 27-ročnou praxou, mohlo ísť o transformátor s rôznou voltážou. "Môže tam byť 110-tisíc, 22-tisíc alebo 6 000 voltov. Ide o vysoké napätie, ktoré je veľmi nebezpečné, veď už aj pri zásahu 220 voltov, ktoré máme bežne doma, môže človek zomrieť. Aj mňa už potriaslo 6 000 voltov, mal som spálenú ruku a museli mi strhávať kožu. To, či človeka prúd zabije, závisí od viacerých faktorov. Okrem obrovského šťastia treba mať na sebe dobre izolované topánky, nastáť na vlhkom podklade. Ale každý prípad je individuálny. Viete, pri 110-tisíc voltoch nemáte šancu prežiť, zhoríte na popol, 22-tisíc je podobne nebezpečných, tu veľmi záleží, ako ste na tom zdravotne. Aj šesťtisíc je zvyčajne smrteľných, ale dá sa prežiť," uviedol pán Ladislav.
Lekár Záchrannej služby Košice tvrdí, že je možné, že človek podobný zásah prežije. "Mal šťastie, ako sa patrí. Človek má šancu niečo také prežiť, pretože vysoké napätie páli, devastuje ruky, končatiny. Srdce je tak trochu bokom, skôr je nebezpečnejšie sieťové napätie - 220 V, ktoré robí zástavu srdiečka, a keď nie je nablízku rýchla zdravotná pomoc, človek zomiera. Pri vysokom napätí a s ním spojených úrazoch zvykne uškvariť končatiny. V minulosti sme mali podobný prípad. Na Terase muž vysával trafo, čo sa musí kvôli prašnosti. Zasiahlo ho a utrpel značné popáleniny rúk. Ale prežil to," uviedol lekár.
Inšpektorát práce to prešetrí
Inšpektorát práce Košice sa začne prípadom zaoberať v najbližších dňoch, pričom na prešetrenie má 30 dní. Obvykle sa preveruje, či boli dodržané predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, či bol pracovník poučený podľa platných právnych predpisov, miera zavinenia, ale aj to, či nejde o prácu načierno. V takom prípade by totiž postihnutý nemal nárok na žiadne odškodnenie za úraz, ale naopak, jemu i firme by hrozila pokuta.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári