asi na milión korún. Podľa zodpovedných úradníkov by to vzhľadom na technický stav plavidiel nebolo rentabilné.
BRATISLAVA. Jachty Vladimíra Fruniho, ktorý bol odsúdený v kauze nebankových subjektov BMG IVEST a Horizont Slovakia, by sa mohli predať do dvoch mesiacov. Povedal prednosta Obvodného úradu v Bratislave (OÚ) Otto Galis, ktorý sa zúčastnil na preberaní lodí v Chorvátsku.
Predaj brzdia administratívne veci
"Bol by som rád, keby sme sa ich zbavili čo najskôr, lebo všetky náklady sú hradené z rozpočtu úradu," povedal Galis. Všetky náklady spojené s uskladnením dvoch plavidiel v Chorvátsku boli doteraz vyčíslené na približne 700-tisíc Sk. Podľa prednostu predaj jácht brzdia administratívne záležitosti, ktoré je potrebné vybaviť. Ako uviedol, obe plavidlá sú bez nadobúdacích, prevádzkových a námorných dokladov, bez ktorých lode nemôžu vyplávať.
"Súdny znalec, ktorý vycestoval do Chorvátska, musí získať potrebný materiál a vypracovať súdnoznalecký posudok. Práve chýbajúce doklady sťažujú celý proces," konštatoval Galis. Ako dodal, posudok, na základe ktorého vypracujú ponuku na predaj jácht a tiež dvoch motorových člnov, ktoré boli na Slovensko prepravené v decembri minulého roka, by mali dostať do desať dní.
Ak budú splnené všetky náležitosti, OÚ osloví s ponukou príspevkové a rozpočtové organizácie. Ak o lode neprejavia záujem, predaj uskutočnia prostredníctvom mimoriadneho výberového konania. Plavidlá získa ten, kto ponúkne najvyššiu cenu.
Od prevezenia na Slovensko upustili
Celý proces preberania Fruniho jácht sa začal približne pred mesiacom v chorvátskom Splite. Lode boli premiestnené z vojenského do civilného prístavu. Obidve plavidlá najprv plánovali previezť na Slovensko. "Pre vysoké náklady, ktoré boli spojené s prepravou, sme sa rozhodli, že ich predáme v Chorvátsku," povedal Galis.
Preprava jednej z jácht by stála približne milión Sk, čo pri súčasnom technickom stave plavidiel, ktoré stáli asi päť-šesť rokov zakotvené bez údržby, by bolo nerentabilné, dodal.
Na preberaní jácht sa zúčastnili okrem súdneho znalca a prednostu OÚ aj predstavitelia Interpolu a pracovníci z pezinského Špeciálneho súdu, na základe ktorého poverenia je správcom tohto zabaveného majetku bratislavský OÚ. Špeciálny súd na základe výzvy chorvátskeho veľvyslanectva a zaistenia majetku sa začal zaoberať týmto prípadom. Lode prebral od Interpolu a následne ich zveril obvodnému úradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári