Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: Plesová móda

Slovensko, Košice nevynímajúc, zachvátila plesová sezóna. Muži sa odievajú do frakov a oblekov, ženy predvádzajú pestrú paletu šiat od známych i

menej známych autorov. Niektoré jednoduché, iné strihovo náročné a veru aj poriadne drahé. Dnes ponúkneme vzorku piatich plesových šiat, ktoré mali v uplynulých dňoch na sebe niektoré známe Slovenky či Košičanky.

Andrea Tatarková Barakat čiernu farbu vyhadzuje

Svadobné šaty mala od Blanki Matragi

Keď sa bývalá modelka a vicemiss Andrea Tatarková Barakat s manželom chystali na ples v Opere v Budapešti, so šatami jej pomohla košická módna návrhárka Jitka Mikulová Klett.

"Kým som ako modelka pôsobila v zahraničí, často som využívala služby zahraničných návrhárov. Lenže potom prišli na svet moji dvaja malí synovi a ja od nich veľmi nerada odchádzam čo i len na chvíľku. A už vôbec by som od nich neodišla do zahraničia kvôli šatám na ples! Teraz mi to príde zábavné, že voľakedy by som práve kvôli šatám šla aj na kraj sveta," prezradila s úsmevom. Do salónu J. Mikulovej Klett to nemala našťastie ďaleko a spolu sa rozhodli pre veľkú večernú róbu v tmavočervenej farbe. "Čo sa týka materiálu, je to hodváb a Jitka to poňala tak trochu v štýle Carmen. Bola som veľmi spokojná."

Skryť Vypnúť reklamu

A. Tatarková rada spolupracuje s dobrými módnymi návrhármi, na ktorých prácu a nápady sa môže spoľahnúť. "V poslednej dobe sa v médiách často spomína návrhárka Blanka Matragi. Bola som jedna z prvých žien, ktorým v Československu šila šaty - Blanka ušila moje svadobné."

Keď rozmýšľa nad šatami, ktoré si chce dať ušiť, v prvom rade zvažuje príležitosť, na ktorú ich použije. "Mám rada elegantné úzke strihy. Také, ktoré zvýrazňujú prirodzenú ženskú siluetu. Ale uznávam, že na významné spoločenské príležitosti sa hodia aj okázalejšie róby. Čo sa týka farieb, donedávna som uprednostňovala čiernu, ale pomaly ju zo šatníka vyradzujem. Dobre sa cítim v staroružovej, v bordovej či červenej."

Lucia Hablovičová má najradšej čiernu farbu šiat

Skryť Vypnúť reklamu

"V extravagantných kúskoch som nesvoja"

Moderátorka a riaditeľka súťaže Miss Slovensko Lucia Hablovičová sa pred plesom v Opere zverila do rúk kamaráta, slovenského návrhára Borisa Hanečku. "S Borisom spolupracujem už niekoľko rokov, aj tentoraz som bola veľmi spokojná. Najradšej mám čiernu farbu, ktorá je veľmi elegantná a nikdy nič nepokazí, no uznávam, že na takú exkluzívnu príležitosť, ako je ples v Opere, je treba šaty oživiť inými farbami. Takže na nich bolo trochu hnedej, zlatej a aj olivovo zelenej," prezradila L. Hablovičová.

Vlani zaujala na plese v Opere šatami, ktoré mali dlhú vlečku a v podstate sa v nich nedalo hýbať. "Je pravda, že som si nezatancovala a nemohla som v nich ani chodiť. Keď som nastupovala do taxíka, tak ešte aj taxikár mi musel pomáhať s tým, aby sme celé šaty nejako dostali do auta. Tohto roku mali šaty, ktoré som si obliekla, dlhý korzet, ktorý siahal až k bedrovým kostiam. Takže sa v nich nedalo sedieť a už vôbec nie zohýňať sa. Lenže ja si myslím, že takýto prestížny ples je vhodná príležitosť na to, aby si žena na seba vzala šaty, ktoré sú v prvom rade krásne a oslnivé a až potom ide o to, či sú pohodlné. Veď kvôli jednému úžasnému večeru na plese sa oplatí trochu trpieť, nie?," podotkla s úsmevom.

Skryť Vypnúť reklamu

Praktickosť a pohodlnosť teda nie je to, čo u večerných šiat vyžaduje. "Hlavne musia byť originálne a zaujímavé. No nie som za veľmi extravagantné kúsky, lebo by som sa v nich potom celý večer cítila nesvoja."

Sise Sklovskej sú šaty z obchodu krátke

Uprednostňuje hlboké výstrihy

Na jednom z košických plesov svojou prítomnosťou a temperamentným speváckym vystúpením potešila hostí aj speváčka Sisa Sklovská. Objavila sa v bordových obtiahnutých šatách od Hankin Mode a k tomu si vzala boa, ktoré si priniesla z Los Angeles. "Všetky šaty, v ktorých chodím na vystúpenia - či už na plesy alebo pri inej príležitosti - sú moje vlastné. Nikdy si šaty nepožičiavam a väčšina z tých, ktoré vlastním, sú šité špeciálne na mňa," prezradila. Občas si v zahraničí nejaké šaty kúpi, problém však je, že si ich musí nechávať upravovať. "Pri mojej výške mám problém kúpiť si šaty v obchode, všetko mi je totiž krátke."

Veľa šiat si dáva šiť v spomínanom košickom salóne Hankin Mode, využíva však aj služby iných návrhárov. "Tak isto, ako som nestála v hudobných žánroch, v ktorých sa pohybujem, som nestála aj v móde. Najradšej som vtedy, keď môžem byť vždy iná a stále prekvapiť. Čo sa týka šiat, ktoré si nechávam ušiť, vždy mám istú predstavu o tom, čo by som chcela. Ale občas si dám aj poradiť. Raz mi napríklad ušili šaty, ktoré by som sama nikdy nechcela, ale keď som si ich obliekla, každý mi vravel, že mi veľmi pristanú. Takže niekedy je dobre dať sa prekvapiť a nechať všetko na návrhára."

Zvyčajne však má isté požiadavky na to, čo by mali šaty spĺňať. "Uprednostňujem úzke sexi šaty, také, ktoré vyzdvihujú ženskú líniu. Mám rada hlboké výstrihy, najradšej nejaké atypické a nesymetrické. Čo sa týka farieb, je mi to v podstate jedno, nemám nič proti žiadnej farbe. Existuje však jedna, ktorú veľmi nemusím, no raz sa už jednému návrhárovi podarilo presvedčiť ma, aby som ju skúsila - ružovú," dodala s úsmevom.

Moderátorka Jarka Hargašová sa vždy spolieha na návrhárku Lýdiu Eckhard

Bála sa, aby ju lesklé šaty nerozširovali

Moderátorka Jarka Hargašová sa v spoločnosti manžela Miroslava Lajčáka, osobitného vyslanca EU pre Bosnu a Hercegovinu (spolu na snímke), objavila na bratislavskom plese v Opere - ako inak - v šatách od módnej návrhárky Lýdie Eckhardt. "Neboli pôvodne šité na mňa. Lýdia ich pripravila na svoju prehliadku. Keď som potom za ňou zašla s tým, že budem potrebovať róbu na ples v Opere, bez zaváhania povedala - vezmeš si tieto," prezradila nám J. Hargašová.

Priznala však, že najprv sa trochu preľakla, predsa len - tieto šaty sú dosť výrazné. "Najprv som začala pochybovať nad ich farbou. Strieborná je dosť studená a bála som sa, ako v nej budem vyzerať. Navyše - každá žena vie, že lesklé šaty pri fotografovaní odrážajú blesk a rozširujú. Čo teda nechce ani jedna z nás... Nakoniec som si ich obliekla a videla, že mi naozaj pristanú. Jednoducho - Lýdia ma za tých 17 rokov má natoľko v oku, že vie oveľa lepšie ako ja, v čom budem vyzerať dobre."

J. Hargašová s L. Eckhardt spolupracuje odvtedy, od kedy táto módna návrhárka otvorila svoj salón. "Nielen pred plesovou sezónou, ale aj pri iných príležitostiach, idem za Lýdiou. Vždy mi povie - stále sme čosi vymysleli, vymyslíme aj teraz. A má pravdu. Neraz sa šaty šijú doslova na poslednú chvíľu a z večera do rána, ale vždy som spokojná. Veci na spoločenské príležitosti si dávam vždy šiť u nej. Ostatné si kupujem, lebo keď Lýdii poviem, že by som chcela nejaké nohavice, tak ma pošle do obchodu..."

Slávnostné róby si necháva šiť aj preto, aby sa vyhla nepríjemnosťam, ktoré by mohli spôsobiť šaty kúpené v obchode. "Raz sa mi stalo, že som si v Bratislave kúpila koktailové šaty. Predavačka mi povedala, že na Slovensko priviezli len dvoje - jedny tmavomodré a druhé čierne. Samozrejme, že keď som večer prišla na akciu, vo dverách som sa zrazila s dámou, ktorá mala na sebe tie druhé... Našťastie nie som ten typ, ktorý by z takejto situácie robil tragédiu."

Keď si potrebuje nakúpiť veci na bežné nosenie, na nákupy uprednostňuje Viedeň. "Nie je to však preto, že by som bola rozmaznaná a nestačila by mi Bratislava. Ale sama vidím, že ten istý kus, ktorý sa dá kúpiť vo Viedni, stojí v Bratislave tri krát toľko. Takže takto bojkotujem slovenských obchodníkov, ktorí si myslia, že nedovidíme za roh..."

Alena Heribanová nemá rada rukávy a tmavé farby

Šaty od Dolce&Gabbana sa postarali o fau paux

Keď sa moderátorka Alena Heribanová chystala na ples do Opery, povedala svojej módnej návrhárke Janke Gavalcovej, že by rada šla v bielom. "Chcela som byť nenápadná a mať na sebe jednoduché šaty, ktoré by neboli príliš prečačkané. Rozhodli sme sa vsadiť na elegantnú bielu farbu, spolu sme sa vybrali nakúpiť látky a spolu sme porozmýšľali nad strihom. Janka mi ešte poradila, že by sme mohli korzet oživiť swarovského kryštálikmi. Nakoniec to celkom dobre dopadlo," nazdáva sa A. Heribanová.

Šaty na rôzne spoločenské príležitosti si dáva vždy šiť. Má totiž jednu nepríjemnú skúsenosť so šatami, ktoré si kúpila v Bratislave. "Bola to oslava, na ktorú boli pozvaní aj novinári. Ja som na sebe mala červeno-zlaté šaty s čiernou krajkou, ktoré mi manžel kúpil v obchode Dolce&Gabbana. Po pár dňoch som otvorila časopis, kde boli uverejnené fotky z oslavy. Na jednej strane som bola ja, na druhej kolegyňa, ktorá mala na sebe tie isté šaty, len pri inej príležitosti. Zašla som do obchodu v Bratislave, kde som sa ich nahnevaná pýtala, prečo mi nepovedali, že jedny také šaty už v Bratislave predali. Tvrdili mi však, že oni mali len jedny - tie moje. Potom som od tej kolegyne zistila, že si ich priniesla z Milána... Takže od vtedy sa na konfekciu pri spoločenských podujatiach nespolieham."

Keď si dáva šaty šiť, má isté predstavy o tom, ako by mala róba vyzerať. "Mám veľmi rada korzety, takže ak mi niekto ponúkne šaty na ramienka, tak protestujem. Ešte horšie je to s rukávmi, ktoré vyslovene nemám rada. No a čo sa týka farieb, mám rada hlavne pastelové. Farebne som totiž zimný typ, tmavé farby mi teda nepristanú."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 033
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 101
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 855
 4. Po Slovensku na motorke 6 525
 5. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 354
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 5 960
 7. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 854
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 310
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 244
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 922
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mestská časť Dargovských hrdinov bude revitalizovať priestor pred gréckokatolíckym kostolom.

Letné práce a investície sa už rozbehli.


a 1 ďalší 5 h
Amfiteáter naplnený na maximum a nové plastové sedadlá.

Od prvého letného premietania uplynulo 56 rokov.


5 h
Konkurencia je silná, kto chce uspieť, musí mať talent a zaujať.

Tanec je šport ako každý iný, aj s nespravodlivými porotcami.


5 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Haščák.

Previedol svoj podiel v Pente. Súvisí to so stíhaním?


17. jún
Tréner Štefan Tarkovič.

Slováci stále môžu postúpiť.


Juraj Berzedi 14 h
Mária Vargová a Andrej Poracký

Násilné deti sú neraz samy obeťami.


18. jún
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu máva svojim podporovateľom po zverejnení prvých odhadov v predčasných parlamentných voľbách v Izraeli v centrále jeho strany Jednota (Likud) v Jeruzaleme v utorok 23. marca 2021.

Proti dlhoročnému premiérovi sa spojili všetci. Krajina však dlho ponesie jeho odkaz.


15. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop