kilowatthodinách (kWh). Ako sa tieto zmeny dotknú odberateľov?
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pristúpil k tomuto kroku na základe Vyhlášky Ministerstva hospodárstva (MH) SR č. 559/2007, ktorá platí od 1.1. 2008. Mení spôsob účtovania spotreby zemného plynu z dosiaľ používaných m3 na kWh. Konkrétne prepočty spotreby každého odberateľa budú súčasťou vyúčtovacej faktúry za rok 2007. Prvé, s objasnením problematiky prepočtu na kWh, dostanú zákazníci zaradení do 1. cyklu (s fakturačným obdobím 19. 1. 2007 - 18. 1. 2008) tento mesiac.
Slovensko sa týmto krokom pripojí k ďalším krajinám EÚ, ako Francúzsko, Česko, Rakúsko či Nemecko, ktoré spotrebu zemného plynu merajú v kWh. "Prechod na kilowatthodiny bude znamenať objektívnejší spôsob účtovania spotrebovaného zemného plynu. Zákazníkovi umožní ľahšie porovnanie cien s inými energiami, ktoré sú tiež uvádzané v kWh, napríklad elektrická energia, či teplo," povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
"Plyn sa vplyvom zmeny atmosférického tlaku vzduchu rozpína alebo stláča. Je závislý od nadmorskej výšky, so stúpajúcou sa tlak znižuje, s klesajúcou zvyšuje." V rôznych nadmorských výškach sa pri rôznom tlaku rovnaké množstvo energie nachádza v mierne rozdielnom objeme. Všeobecne platí, že kto býva na vyššie položenom mieste na Slovensku, bude za plyn v tomto roku platiť menej. Nejde však o horibilné sumy. "Samotný prechod merania z m3 na kWh neznamená zmenu výšky cien za dodávku zemného plynu, ale môže znamenať miernu zmenu konečných platieb za plyn. Vo vyššie položených oblastiach budú mať odberatelia konečné platby o niečo nižšie a v nižšie položených oblastiach vyššie."
Vyhláškou MH SR je každému mestu či obci určený vlastný koeficient, ktorý zohľadňuje práve vplyv nadmorskej výšky. Vo vyššie položených obciach je koeficient nižší ako 1 a v nižšie položených obciach má hodnotu vyššiu ako 1. Objemové prepočítavacie číslo s hodnotou 1 majú podľa vyhlášky MH SR pridelené obce, kde sa priemerná nadmorská výška pohybuje od 186 do 194 m n. m. Košice ležia v nadmorskej výške 208 m n. m a ich koeficient je 0,998.
Stále sa zohľadňuje aj odberateľská tarifa a či domácnosť využíva plyn len na varenie, alebo ním aj kúri. Napríklad košická domácnosť, ktorá je v tarife D1, teda používa plyn len na varenie, zaplatí pri spotrebe 100 m3 po prepočítaní na kWh o necelé dve koruny viac, ako pri rovnakej spotrebe pred rokom. Domácnosť, ktorá plynom aj kúri, zaplatí po prepočte spotrebovaných 4100 m3 na kWh oproti vlaňajšku o približne 100 korún za rok menej.
Odpočty plynu bude aj naďalej vykonávať SPP a zmena účtovania z m3 na kWh si nevyžaduje technické zmeny. "Výmena plynomerov nie je potrebná. Odpočet spotreby zemného plynu sa bude aj naďalej uskutočňovať odčítaním stavu na terajších plynomeroch v metroch kubických," vysvetlila D. Kršáková. Odberatelia si v prípade záujmu môžu prepočítať spotrebu na kWh aj pomocou kalkulačky na ineterntovej stránke SPP. V prípade záujmu môžu záujemcovia získať podrobnejšie informácie aj v zákazníckych centrách SPP, na zákazníckej linke 0850 111 363.
Boris Macko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári