KVETA PODHORSKÁ, kveta.podhorskakorzar.sk
O najväčšom európskom projekte využívania geotermálnej energie z podzemných horúcich prameňov vody v okolí Svinice, Bidoviec a Ďurkova sa hovorí už veľa rokov a niekoľko sa pripravuje. Pôvodne už malo byť teplo dodávané do Košíc a malo sa ním vykurovať 50 percent domácností. Zatiaľ sa tak nestalo. Proces prípravy je zdĺhavý a investične náročný. Urobili sa tri prieskumné vrty, odskúšala sa výdatnosť zdrojov a spustil sa kolotoč vybavovania potrebných povolení.
Vlastníkom vrtov je dcérska spoločnosť bratislavského Slovgeotermu Geoterm Košice, v ktorej má majoritný podiel Slovenský plynárenský priemysel. Vlastní 98 percent akcií. Výdatnosť tohto zdroja obnoviteľnej energie patrí medzi najväčšie v regióne strednej Európy. Na základe zmluvy o budúcej zmluve by mala byť odberateľom tepelnej energie z lokality Košickej kotliny spoločnosť TEKO, ktorá je dodávateľom tepla pre mesto. Doteraz bolo preinvestovaných na tomto projekte 372 miliónov korún, časť z prostriedkov fondu Phare. V rokoch 2001 a 2002 sa voda z podzemia čerpala simulovane, aby sa zistila výdatnosť zdroja a späť sa vtláčala do zeme. Skúšky si vyžiadali vysoké náklady.
Na financovaní projektu sa majú podieľať zahraniční akcionári SPP, záujem majú viaceré domáce a zahraničné spoločnosti, použiť sa majú eurofondy aj úverové zdroje. Nezainteresovaným sa môže zdať, že SPP je ako hlavný dodávateľ zemného plynu nečinný, pretože stratí dôležitého odberateľa. Tento argument vyvracia fakt, že tepláreň už pred rokmi zvýšila podiel spotreby uhlia na úkor plynu.
Bohatý potenciál
Lokalita v Košickej kotline, kde je sústredených až 75 percent celoslovenského geotermálneho potenciálu, patrí medzi najperspektívnejšie oblasti nálezísk horúcej vody. Pramene poskytujú veľké možnosti využitia aj na iné účely ako je vykurovanie. V ďalšej etape sa budú riešiť projekty na využitie odpadového tepla.
Skúšky preukázali dostatočné parametre na využitie zdroja nielen pre účely vykurovania prípadne výroby elektrickej energie. Hlavnými cieľmi projektu je 5 - 6 geotermálnych dubletov hlbokých 2 až 3 km, výstavba geotermálnych stredísk a transport geotermálnej vody teplovodom do spoločnosti TEKO.
Pozemky sú vyvlastnené
"Projekt sa pomaly posúva dopredu. Máme už vydané všetky stavebné povolenia na geotermálne strediská a na teplovody. Štyri roky trvalo vykupovanie pozemkov od niekoľko sto vlastníkov. Nebolo to vôbec jednoduché. Zabezpečovali sme dedičské konania. Boli s tým veľké problémy. Bez toho, aby sme vlastnili všetky pozemky, by sme povolenie nedostali. Máme ich na tri ťažobné strediská v Bidovciach, Ďurkove a Olšovanoch a na samotný horúcovod do Košíc. Kvôli jednému vlastníkovi, ktorý sa rozhodol pozemky nepredať, sme museli meniť projekt. Majetkovo je všetko vysporiadané. Spracovaný je už kompletný projekt konkrétneho napojenia do TEKO, takže môžme začať stavať ihneď," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Slovgeoterm Otto Halás.
O podmienkach a množstve odobratej energie rokuje s teplárňou SPP v týchto dňoch. Zmluva o budúcej zmluve bola podpísaná ešte vlani. Všetko závisí od dohody. Podľa O. Halása by sa horúcovod mohol začať budovať ešte v tomto roku. Je len otázka času, kedy sa vypíšu výzvy na čerpanie prostriedkov z EÚ. Keďže je všetko projekčne pripravené, predpoklad na získanie financií na tento unikátny projekt je veľký.
"Záujem o využitie odpadového tepla je veľký, ale pokiaľ nie je podpísaná zmluva s teplárňou, nie je možné rozvinúť ďalšie projekty. Všetko nadväzuje na seba. Najprv musí byť dohodnuté financovanie, potom množstvo odobratého tepla. Do Košíc zo vzdialenosti 14 kilometrov ho vieme doviesť za 2 až 3 roky. Malo by sa to už začať hýbať. Stálo to veľa na to, aby všetko zostalo tak. Teraz už nič nebráni pustiť sa do samotnej realizácie. Najviac sme sa zdržali práve s výkupom pozemkov, už by to malo napredovať bez problémov," dodal zástupca Slovgeotermu.
Chýba ešte zmluva
V akom štádiu sú rokovania s košickou teplárňou o dodávke tepla a kedy sa predpokladá uzavretie zmluvy sme jednoznačnú odpoveď od Slovenského plynárenského priemyslu nedostali. Ešte stále s novým manažmentom TEKO prebiehajú rokovania a v súčasnosti sa upresňujú detaily budúcej spolupráce s ohľadom na zmenené parametre dodávky v sústave centralizovaného zásobovania teplom mesta Košice. Odhadnúť, kedy to spečatia obidve zmluvné strany podpisom, si ešte netrúfajú.
"Na projekt výstavby geotermálnych stredísk a teplovodov boli vydané právoplatné stavebné povolenia v druhej polovici roku 2007. Hĺbiť nové vrty a stavať sa začne okamžite po dohode na konkrétnych parametroch dodávky a podpise novej zmluvy s odberateľom tepla. Našim cieľom je spustiť prevádzku najneskôr na jeseň roku 2010," vyjadrila sa hovorkyňa spoločnosti hlavnej skupiny SPP Dana Kršáková.
Cenu neovplyvňujú svetové trhy
Košičania očakávajú, že vykurovanie geotermálnou energiou bude oproti klasickému cenovo zvýhodnené. Podľa dodávateľa plánovaná cena tepla z geotermálneho zdroja konkuruje súčasným cenám za výrobu tepla Košickej teplárne. "Výhodou je, že dokáže byť dlhodobo na stabilnej úrovni a nie je závislá od vývoja na svetových trhoch s ropou, pretože ide o domáci obnoviteľný zdroj energie. Konkrétny vplyv na výslednú cenu tepla je skôr záležitosťou regulačnej legislatívy a budúceho nastavenia výrobných parametrov v TEKO," uviedla hovorkyňa.
Spoločnosť Slovgeoterm spolupracuje s islandskými špecialistami na viacerých projektoch. Napríklad v Galante vykuruje termálnou vodou vyše tisícky bytov a nemocnicu. Perspektívne sú aj ďalšie oblasti s výskytom horúcich prameňov ako je Prešov, východoslovenský mikroregión Olšava, okolie Starej Ľubovne, Topoľčian, Lučenca i Michaloviec. Vlastníkom spoločnosti Enex je skupina islandských spoločností a organizácií, ktoré majú za sebou desaťročia skúseností s rozvojom a využívaním geotermálnej a vodnej energie v Európe, Amerike a Ázii. V súčasnosti spolupracuje na podobných projektoch na Slovensku aj s Vranovom nad Topľou, Trebišovom, Sobrancami či Galantou.
Podľa D. Kršákovej finálna štruktúra budúceho usporiadania akcionárov Geotermu Košice nie je definitívne uzavretá. Enex je partnerom Slovgeotermu už aj v súčasnosti. Pre projekt Geoterm bol vybraný ako spoločnosť s dostatočnými skúsenosťami budovania a prevádzkovania geotermálnych projektov.
Voda za 60 miliónov EUR
Celkové odhadované investície sú cca 60 miliónov EUR (2 miliardy Sk). Projekt bude financovaný sčasti navýšením základného imania, sčasti komerčným financovaním a v prípade kladného posúdenia projektu riadiacimi orgánmi príslušných operačných programov aj prostredníctvom grantu zo štrukturálnych fondov EÚ.
Využívať sa má aj odpadové teplo na vykurovanie priľahlých obcí alebo ďalšie doplnkové aktivity, vykurovanie skleníkov a podobne. Tieto plány závisia od dohody na primárnom rozsahu využitia tepla.
Tepláreň: Keby sme mali toľko zdrojov ako SPP, tak to už funguje
Tepláreň Košice ako najväčší výrobca a dodávateľ tepla v lokalite Košíc a okolia si uvedomuje zodpovednosť, ktorú má voči svojim odberateľom, a preto jej najdôležitejším záujmom je to, aby sa občania vo svojich faktúrach za teplo nemuseli skladať za všetky doterajšie investície do geotermálnej energie z Ďurkova.
"Ako hlavný dodávateľ tepelnej energie v meste pripravujeme obnovu a modernizáciu výrobných zariadení, vplyvom čoho dôjde k znižovaniu vypúšťania emisí do ovzdušia, zvyšovaniu efektivity výroby, bezpečnosti a spoľahlivosti prevádzky a ochrany životného prostredia. Aj z týchto dôvodov máme eminentný a pretrvávajúci záujem naďalej spolupracovať a aktívne sa zúčastňovať na projektoch a zámeroch týkajúcich sa zásobovania geotermálnou energiou. Všetky tieto skutočnosti však chceme docieliť za predpokladu takých cien tepla vyrobeného z geotermálnej energie, ktoré neovplyvnia, a teda nezvýšia celkovú cenu tepla pre koncových odberateľov v Košiciach a ich okolí," povedal nám obchodný riaditeľ TEKO Juraj Slafkovský. Ako dodal, koncom minulého roka uplynula platnosť Zmluvy o budúcej zmluve uzavretej v roku 2003 medzi Geotermom Košice a nimi, kde bolo okrem iného uvedené, že momentálne už mal byť celý projekt zrealizovaný... "Napriek snahám TEKO sa zatiaľ nič konkrétne neurobilo, čím nám vznikli určité škody. Tepláreň vstúpila do rokovaní s konzorciom islandských spoločností, ktoré má skúsenosti s podobnými projektami s cieľom ozrejmiť si aj ich pohľad na danú problematiku. Ak by TEKO malo k dispozíci také finančné prostriedky, akými dnes diponuje SPP, projekt by dnes bol už vo finálnej fáze realizácie. S cieľom predísť ďalším možným škodám vyplývajúcich zo súčasného stavu Projektu, uvažujeme aj o možnosti kapitálového vstupu do spoločného podniku, resp. o odkúpení celej investície od SPP."
Autor: Šialenec sa vzdal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári