Korzár logo Korzár Košice

"Svet už v umení prekonal všetko"

KONCERTNÝ MAJSTER KAROL PETRÓCZI HUDBOU DOSLOVA ŽIJEANDREA TOMÁSCHOVÁPatrí k spoluzakladateľom orchestra Štátnej filharmónie Košice, kde na poste

KONCERTNÝ MAJSTER KAROL PETRÓCZI HUDBOU DOSLOVA ŽIJE

ANDREA TOMÁSCHOVÁ

Patrí k spoluzakladateľom orchestra Štátnej filharmónie Košice, kde na poste koncertného majstra pôsobí takmer štyri desaťročia. O jeho umeleckých kvalitách svedčí nielen to, že sa koncertným majstrom po prvýkrát stal už ako 20-ročný, ale aj jeho účinkovanie napr. v telese Camerata Helvetica, ktorú založil Urs Schneider, žiak Rafaela Kubelíka. Ako pedagóg pôsobil aj na prestížnej Tokijskej univerzite a je dirigentom miešaného speváckeho zboru Collegium Technicum, ktorý patrí k špičke neprofesionálneho zborového spevu v Európe. Karol Petróczi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kedy sa stala hudba vaším životom?

- 1. 9. 1958, keď som z Lučenca prišiel na konzervatórium. Tu u mňa došlo k pre mňa nepochopiteľnému zlomu, pretože dovtedy ma museli naháňať, aby som aspoň hodinu denne cvičil a odrazu som nerozoznával deň a noc. Prepadol som práci.

Čo spôsobilo tento zlom?

- Nesmierne ma ovplyvnilo prostredie. Jednak mali priestory bývalého františkánskeho kláštora fantastické fluidum a mal som šťastie, že som stretával krásnych ľudí, akí sú možno ešte aj dnes, ale ja v to už veľmi neverím. Na škole vtedy pôsobili pani profesorka Hemerková-Mašiková, Potemrová, Igor Vajda...

Aký je rozdiel medzi dobou, aká sa žila vtedy a dnes?

- Táto doba už neveľmi praje skutočným osobnostiam. Momentálne žijeme obdobie vedecko-technického rozmachu, kde je všetko prednejšie, ako osobný vklad. Na všetko sú pravidlá, stisnete gombík a ono to ide, počítač sa vás opýta, no vy môžete odpovedať len tak, ako to chce on. Tvorivosť, ktorá nesmeruje k praktickému využitiu má v súčasnej spoločnosti zanedbateľné miesto. O "celebritách" a "smotánke", ktoré sú dnes v centre záujmu je škoda hovoriť...

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa teda teraz žije umelcovi?

- Umelec má ešte v istom slova zmysle šťastie. Hudba je totiž jav konzervatívny, fungujú tu zákonitosti platné tisícky rokov. A aj dnes ešte stále platí, že hudba pôsobí na základné city človeka. Takže umelec sa môže v hudbe ako takej schovať.

Chce sa umelec schovávať? Netúži exhibovať?

- Aj muzikantský život má dve stránky mince. Jedna vec je, že v istých chvíľach sa musí v človeku prejaviť aj sklon k určitej exhibície. No tie sú omnoho zriedkavejšie, ako chvíle, ktoré trávi v osamelosti v symbióze s Bachom, Beethovenom, Mozartom, kedy má možnosť ponoriť sa do hľadania... Toto je podľa mňa omnoho vzrušujúcejšia fáza života umelca, než vystupovať na pódiu.

Čo všetko patrí do procesu štúdia skladby?

- Umelec by mal mať čo najširší všeobecný rozhľad, dobrý prehľad o dobe, v ktorej autor žil a tvoril i o jeho osobnostných charakteristikách. O Beethovenovi by mal napríklad vedieť, že to bol revolucionár v dejinách hudby. Mal by vytušiť jeho snaženia i to, že stál na počiatku zániku hudby, pretože odkryl oblasti, ktoré boli dovtedy tabuizované. Hudba totiž dovtedy slúžila Vyššiemu, Bohu. A Beethoven bol jeden z prvých, ktorý ako v pitevni odkryl ľudské vnútro, dušu človeka a preniesol to do hudby.

SkryťVypnúť reklamu

Ak stál Beethoven na počiatku zániku hudby, sme teraz v procese jej zániku, alebo už hudba zanikla?

- Svet už v umení prekonal všetko. Umenie v umení zaniklo v momente, keď John Cage skomponoval skladbu 4'33" (kompozícia skladajúca sa z otvárania a zatvárania veka klavíra v presne určených časových úsekoch, bez toho, aby za celý čas zaznel jediný tón, poz. redakcie), keď sa v svetových múzeách objavili zarámované biele a čierne plátna. To bol totálny formálny aj obsahový rozklad umenia. Preto dnes počujeme minimalmusic, ako reakciu na predimenzovanie hlukom a disharmóniu, preto dnes vznikajú skladby, aké komponujú Arvo Pärt, či Henryk Mikołaj Górecki. To je únik z niečoho, čo už nemalo pokračovanie. Nielen v hudbe, v umení všeobecne sa dá vysledovať očividný rozklad všetkých komponentov, ktoré sa na ňom zúčastňujú.

Prečo sa ľudstvo dopracovalo k rozpadu umenia?

- Človek postavil sám seba do stredu vesmíru - bez pokory k tomu, čo ho presahuje. Tým pádom pravdepodobne prekročil prah toho, čo mu bolo dovolené. Posvätný prah, kde mohol siahať na harmóniu. Postupne totiž rozkladal harmóniu, kým nedospel k disharmónii. A ani to mu nestačilo. Musel dospieť až k nule, kde už ďalej nebolo ani čo rozkladať.

Urobil teda z dnešného pohľadu Beethoven svojou tvorbou hudbe službu, alebo práve naopak?

- On pravdepodobne inak nemohol, no dejiny potvrdili, že otvoril Pandorinu skrinku a vývoj dospel tak ďaleko, že už nebolo ďalej čo hľadať. Odrazu už nebola krása, nebola hodnota, bol len nápad a racio.

V hudbe, ktorá vzniká dnes, už niet krásy a hodnoty?

- Sme súčasťou historického obdobia, ktoré zažilo rozklad všetkých morálnych hodnôt. Žijeme dobu, ktorá je zásadne deformovaná.

Ktorá hudba najviac konvenuje vám osobne?

- Keď chcem uniknúť tlakom, ktoré denne na človeka pôsobia, tak je to bezpochyby renesančná vokálna polyfónia. V tej prevláda takmer dokonalá harmónia a čistota bez mimoriadnych vášní. Hudba nerieši. Hudba oslavuje.

V úvode rozhovoru ste už spomínali profesorov, ktorí vás ovplyvňovali počas štúdií na konzervatóriu. Vy ste však potom súkromne študovali aj u vynikajúcej pedagogičky Márie Hlouňovej. Ako ste sa k nej dostali?

- Ako koncertný majster v rozhlase a potom vo filharmónii som pociťoval istý hendikep vo vzdelaní. Vzdelanie u huslistu totiž súvisí aj so stavom jeho hracieho aparátu. Ak človek nedisponuje schopnosťou ovládať svoj pohybový aparát, má obmedzenú možnosť prejaviť svoj názor. Hudba je totiž vždy o názore. A ja som mal to šťastie, že som sa dostal k profesorke Hlouňovej, ktorá bola v tomto smere génius. Tri roky som u nej dobrovoľne pretrpel, pretože každý pohyb bola vedomá gymnastika. Musel som si začať uvedomovať psychomotorické väzby medzi mozgom a rukami. No vonkajším ukazovateľom pokroku bolo, že keď som začínal vo filharmónii, z pódia som vždy odchádzal s totálne mokrou košeľou. Dnes by sa mi to nemohlo stať.

Je tajomstvo profesorky Hlouňovej, ktoré odovzdávate svojim študentom tým, čo z nich robí úspešných muzikantov? Nie je tajomstvom, že vaši žiaci patria k tým najlepším nielen na Slovensku.

- Čo sa týka pedagogického pôsobenia, mám naň názor, ktorý sa asi nebude páčiť každému. Pedagóg totiž podľa mňa nie je zamestnanie, ale predovšetkým služba a človek bez vlastného dobrovoľného odovzdania sa tejto službe nemá v pedagogike čo hľadať. To nie je len o tom naučiť študenta hrať na husle. To by bolo málo. Žiak ku mne totiž prichádza ako 14- ročné dieťa a odchádza ako dospelý človek. A ja predsa nemôžem nebrať zodpovednosť za svoj vlastný vplyv na formovanie jeho vývoja.

Ako pedagóg ste pôsobili aj na pobočke prestížnej Tokijskej univerzity...

- A tam som videl systém, ktorý im treba závidieť. No zároveň ho treba zažiť, lebo len vtedy sa dá pochopiť. O Japoncoch je totiž známe, že nemajú pre hudobný kumšt prílišné vlohy. Vyplýva to už z ich reči, ktorá má celkom iný spád. Chýba jej melodika európskych jazykov. Takže tí, ktorí sú talentovaní a chcú niečo dosiahnuť, musia vyrastať v americkom alebo európskom prostredí. No nie všetci na to majú financie. A pre tých vybudovala Tokijská univerzita v prekrásnom prostredí na brehu mora v Toyame inštitút, kde internátnym spôsobom študuje 36 študentov. Tým pozýva škola profesorov z rôznych končín sveta a zabezpečila im vybavenie, o akom sa nám tu ani nesníva. Každý študent má vlastnú akusticky perfektne vybavenú skúšobňu s nástrojom, klimatizáciou, nastaviteľnými zrkadlami... A obdivuhodná je ich chtivosť dozvedieť sa čím viac, ktorá siaha až po hranicu, ktorú by mohol človek nazvať bezohľadnosťou. No nedá sa jej odolať.

Vy svojím študentom, ktorí sa dostali na prestížne univerzity, radíte, aby sa, pokiaľ chcú žiť dôstojne, čo sa týka uplatnení svojich ideálov, nevracali späť do Košíc. Vy ste však napriek mnohým ponukám odtiaľ nikdy natrvalo neodišli...

- Je pravda, že som odmietol viacero ponúk, napríklad z Káhirského symfonického orchestra. Mňa tieto méty nikdy nelákali a podstatný je aj fakt, že ma práca v orchestri Štátnej filharmónie Košice, ktorý som v podstate spoluzakladal, napĺňala. Nehovoriac o tom, že kedysi bolo umelecké prostredie v Československu na trocha inej úrovni, ako je dnes.

Autor: 1873

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 232
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 927
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 989
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 495
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 753
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 540
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 188
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 748
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 123
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 086
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 50 106
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 39 632
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 075
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 256
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 11 726
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 619
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 123
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 086
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 50 106
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 39 632
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 075
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 256
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 11 726
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 619
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu