budúcnosti, a tak ho jeho vášeň zaviala do Bratislavy. Odtiaľ priamou čiarou až za "veľkú mláku", do Ameriky. Tento tréner kulturistiky a fitnessu prešiel viacero amerických gymov. Zacvičil si aj s Jackom Cutlerom, súčasným svetovým pojmom v kulturistike. V krajine, kde je cvičenie i posilňovanie životným štýlom, sa cítil ako ryba vo vode. Ako tvrdí, na Slovensku, presnejšie na Spiši si ľudia ešte len zvykajú na to, že cvičenie v posilňovniach je najmä o zdraví a malo by byť súčasťou našich životov, tak ako práca, rodina, zábava. R. Wintzler skúsenosti z Ameriky pretavuje na spišské pomery.
Ostych Spišiačok
Napriek tomu si už aj Spišiaci pomaly nachádzajú cestu do posilňovní. R. Wintzler už viac ako pol roka radí Spišiakom, ako správne cvičiť a vytvára im osobné tréningové plány. "Kým pre chlapov je prirodzenejšie prísť si zacvičiť, ženy sa troška obávajú posilňovne. Najprv je to ostych cvičiť pred inými, najmä keď je žena viac zaoblená. Hanbia sa vyzliecť, keď majú kilá navyše. Na druhej strane ich predstava cvičenia v posilňovni je o tom, že naberú svaly a tie nechcú. Vidia v časopisoch fitnesky, ktoré majú svaly, no neuvedomujú si, že tie sú v čase ich vrcholovej súťažnej formy. Mimo nej sú to obyčajné ženy. Niektoré baby nevedia, že s činkami si môžu formovať postavu, nemusia naberať svaly," zdôrazňuje tréner z krompašskej posilňovne.
Majstri kulturistiky
Kým Američania pristupujú k cvičeniu ako k životnému štýlu, Spišiaci nie sú v tomto celkom dôslední. Svoje o tom vie aj R. Wintzler. Nejeden cvičenia chtivý záujemca to vzdá po niekoľkých návštevách posilňovne. "Nie je to o jednorázovom cvičení. Rozhoduje vytrvalosť, nebáť sa vydržať. Výsledok príde po 2-3 mesiacoch, či už u ženy, ktorá si chce postavu vyformovať, alebo u muža, ktorý chce nabrať svalovú hmotu," zdôrazňuje R. Wintzler. Najdôležitejšie je začať pozvoľna. "Dobré sú kardiocviky na posilnenie srdiečka, bežecký pás, steper či stacionárny bicykel. V silovej časti sú to rôzne posilňovacie stroje, na ktorých pokojne môžu cvičiť aj vrcholoví majstri," uvádza. Práve takí majstri ako Vladimír Flimel (reprezentant Slovenska v kulturistike) či ďalší slovenský kulturista, východniar Andrej Hlinka, ale i kulturista Ľuboš Turčina si zacvičili v krompašskej posilňovni s R. Wintzlerom.
Cvičenie bez jedla - nie
No nielen cvičením sa človek udržiava vo forme. Pre úspech je rovnako dôležitá strava. "Ľudí môžeme v tomto usmerniť. Platí jedno - jesť veľa zeleniny, ovocia, proteíny, bielkoviny v chudých mäskách, z energetickej zložky sa orientovať na ryžu, kvalitné tmavé pečivo. Ľudia často robia chybu aj v tom, že len cvičia a správne nejedia. Telo musí prijať energiu na spaľovanie tukov. Jesť normálne viackrát do dňa, v malých množstvách. Pokojne aj hodinku pred cvičením zjesť niečo malé a ísť cvičiť. Rovnako aj potom si dať niečo malé. Najmä ženy robia chybu v tom, že po cvičení k večeru už nejedia, aby nepribrali a dajú si až raňajky. No efekt je opačný. Telo si vtedy urobí ešte väčšie zásoby tuku," zdôrazňuje krompašský tréner.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári