(SVP) a Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) v Michalovciach. Argumentujú, že sú obeťou protipovodňovým opatreniam. Ochranári to považujú za nezmysel a brutálny zásah do prírody.
MICHALOVCE. Masívny výrub pozdĺž rieky Laborec začal už v novembri. Dnes cestu z obce smerom k rieke lemujú stovky popílených kmeňov. Podnikateľ ich chce použiť pri výrobe paliet a dreveného obalového materiálu v stavebníctve.
Namiesto sto takmer dvetisíc
Živnostník Jozef Pencák najprv žiadal úrady o výrub vyše tritisíc topoľov na ľavobrežnej hrádzi Laborca na 4,7-kilometrovom úseku. Prvýkrát jeho návrh neprešiel. Vlani v júni sa tu boli pozrieť vodohospodári, zástupcovia OÚŽP, obce a ochranári. Všetci sa zhodli, aby sa vyrúbali len choré a poškodené stromy a tie, ktoré zasahujú do rieky. Výsledok: z tritisíc klesol počet na tridsatinu. Úrad tvrdil, že vydá rozhodnutie len na 105 kusov. O pár týždňov názor zmenil - povolil výrub 1 900 stromov.
Úrad: Ide o protipovodňové opatrenia
Prednosta OÚŽP v Michaloviach Marián Zolovčík vysvetľuje, že ide o protipovodňové opatrenia: "Aby nedošlo k pretrhnutiu hrádze ako pred pár rokmi na rieke Ondava pri Markovciach." Podľa Zolovčíka budú vodohospodári musieť zabezpečiť výsadbu nových stromov. Ochranári apelujú, že masívny výrub naruší jeden z najvýznamnejších biokoridorov na území Východoslovenskej nížiny. Proti bola aj Štátna ochrana prírody (ŠOP) správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica a Spoločnosť na ochranu vtáctva. Ich výhrady úrady ani vodohospodári neakceptovali. Ochranár Peter Sabo zo ŠOP hovorí, že celý výrub ešte preveria a zmapujú na mieste. "Je to prehnané a nezmyselné číslo."
Na neštandardne rozsiahly výrub poukazuje aj nemenovaný živnostník, ktorý tiež vykonáva výrub stromov pre vodohospodárov. "Za rok sme mohli vyrúbať pozdĺž rieky približne päťdesiat až sto stromov. Záleží od lokality a ohrozenia toku rieky. Toto je však prehnané."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári