Korzár logo Korzár Košice

Odkrýva tajomstvá spišských jaskýň

Jaskyne nie sú len krásnymi, no mŕtvymi výtvormi prírody. Úkryt a ochranu v nich od praveku po novovek hľadali ľudia, ale aj zvieratá. O doslova

kypiacom živote v slovenských jaskyniach svedčí množstvo nálezov, ktoré skrývajú nejednu zabudnutú udalosť. Na Slovensku máme približne 5 500 jaskýň. Z nich asi jedna tretina bola osídlená od praveku po novovek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

POPRAD/SPIŠ. Zvláštnou kapitolou sú spišské jaskyne. Región Spiša je archeologickým rajom sám osebe. O to zaujímavejšie sú jaskyne na jeho území. Ich mystérium už pätnásť rokov skúma známy archeológ Marián Soják. Nedávno vydal knihu s názvom Osídlenie spišských jaskýň od praveku po novovek. Obyvatelia tej-ktorej dediny či mesta niekedy vôbec netušia, že v blízkosti ich sídla sa vôbec nejaké jaskyne nachádzajú. A už vôbec netušia, aké tajomstvá v sebe skrývajú. "Od detstva ma bavila príroda a jej súčasťou sú aj jaskyne, priepasti a previsy," povedal pre Korzár autor publikácie. "Väčšinou sa skúmajú sídliská vo voľnom teréne. Ja som k nim pridal tiež jaskyne. V tých je ukryté nesmierne bohatstvo, ktoré naša veda zatiaľ nevyužila." Treba dodať, že speleoarcheológia nemá ďaleko k adrenalínovým športom a predpokladá značnáú fyzickú zdatnosť tých, ktorí sa rozhodli slovenské jaskyne skúmať. V podstate ide o prepojenie archeologických, jaskyniarskych a horolezeckých schopností. Potom nasleduje interdisciplinárny výskum, fotografovanie, zakresľovanie, analýza pamiatok hmotnej kultúry a napokon publikovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Pravekí ľudia, aj peňazokazci

Prvou jaskyňou, ktorú Marián Soják preskúmal, bola Suchá diera v Spišskej Teplici, obci iba niekoľko kilometrov vzdialenej od Popradu. Už prvé prieskumy dokázali, že jaskyňa bola kedysi naozaj domovom či skrýšou pre pravekých ľudí. "Zistili sme, že Suchá diera bola osídlená už pred vyše 12 000 rokmi, v neskorom paleolite." Prekvapením boli však aj ďalšie nálezy. Suchú dieru si ako miesto svojej pôsobnosti vybrali peňazokazci, ktorí si tu v 15. storočí zriadili dielňu. Ostali tu po nich štyri pravé denáre z čias kráľa Mateja Korvína, ale aj tridsať medených falzifikátov týchto mincí, medené polotovary a odpad vzniknutý pri ich výrobe. Ktovie, ako falšovatelia skončili. Trestom za túto činnosť bolo v stredoveku liatie žeravého cínu do hrdla, odťatie končatiny, obesenie, či utopenie. Jaskyne boli celkovo obľúbeným miestom peňazokazcov. Stopy po ich činnosti sa našli v Jaskyni pri Zlatej diere neďaleko Letanoviec, v Kláštornej jaskyni, takisto pri Letanovciach a v jaskyni neďaleko obce Poráč.

SkryťVypnúť reklamu

Temný príbeh v Temnej jaskyni

Spišský hrad stojí na skale, v ktorej sú pukliny a diery doslova ako v ementáli. "Ak by boli v stredoveku túto skalu videli zvnútra, určite by na nej neboli postavili hrad," uvažuje Marián Soják. No stalo sa, hrad stojí, skala pod ním tiež. Pretínajú ju však obrovské pukliny, ktoré sú síce vysoké, dosahujú výšku až 35 metrov, no do mnohých z nich sa na šírku zmestí len subtílnejší jedinec. Najväčším priestorom pod hradom je Temná jaskyňa. V novoobjavených a ťažko zdolateľných priestoroch skončil svoju životnú púť neznámy človek z doby rímskej, zrejme kupec. Stalo sa tak približne na konci 2. storočia nášho letopočtu. Pri kostiach dospelého muža sa našli dva kožené mešce a 20 mincí z čias rímskych cisárov Vespasiana až Septimia Severa, teda z 1. 2. storočia nášho letopočtu. Už asi nikto nezistí, ako sa dávny kupec do puklín Temnej jaskyne dostal. Možno bol chorý alebo zranený. Na jeho kostiach sa našli viaceré rany. Možno tu hľadal úkryt, možno si nevšimol vchod do jaskyne a zrútil sa do nej.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavým z pohľadu výskytu jaskýň je aj neďaleký Dreveník. Nachádza sa tu približne štyridsať jaskýň. Najzaujímavejšou je Puklinová jaskyňa. Jaskyniari tu pred niekoľkými týždňami našli ľudskú lebku, kosti, črepy a nádoby z neskorej doby kamennej, staré vyše 4500 rokov. "Aby sa zamedzil prístup nepovolaných návštevníkov do významnejších jaskýň, ich vchody sa uzatvárajú kovovými dverami či mrežami. Je to aj prípad Puklinovej jaskyne."

Kultové obrady aj záchrana životov

Mnohé jaskyne slúžili na rôzne kultové obrady a rituály. Neraz aj s ľudskými obeťami. V jaskyni Babská diera, alebo v Majda-Hraškovej jaskyni v Slovenskom krase sa našli masky vyrobené z tvárovej časti ľudských lebiek. V známom Zádielskom kaňone leží Kostrová jaskyňa. Bádatelia v nej objavili asi polmetrovú vrstvu ľudských a zvieracích kostí spolu s archeologickými nálezmi. Väčšina slovenských jaskýň však slúžila skôr ako ochrana pred neľútostným počasím, divou zverom, ale aj pred nepriateľom. O jaskyni v Moldave nad Bodvou sa po dlhé stáročia tradovalo, že sa v nej ukrývali ľudia počas mongolsko-tatárskeho vpádu v roku 1241. Marián Soják so spolupracovníkmi s úžasom zistil, že nejde o legendu: "Tí ľudia sa tu naozaj ukrývali. Krátku dobu tu žili, ale aj umierali. Od hladu, zimy, chorôb... Našli sme tu viac hrobov a kostrových pozostatkov. Jedna z kostier bola detská. Ako dar položili na hruď chlapca železnú dýku. Nad hrobom dospelého jedinca boli stopy po ohni, ktorý mal pôvodne pietnu, očistnú funkciu. Celkovo sa tu ukrývalo možno tridsať ľudí."

Zákon ich chráni

A sú tu ďalšie a ďalšie zaujímavé jaskyne. Pri Spišskom Podhradí sa nachádza Ľadová jaskyňa, v ktorej sa našli zvyšky kostry človeka a osem jantárových korálikov z náhrdelníka. V smižianskej jaskyni Tri skalky bol objavený fragment kostenej ihlice a parohová bočnica zubadla s "mykénskou ornamentikou". Letanovská jaskyňa Čertova diera skrývala dokonca zlatý pokrútený predmet, pravdepodobne nákrčník. Jaskyne slúžili pustovníkom, o čom svedčí názov jaskyne Mníchova diera, ktorú nájdeme pri Hrabušiciach. V Letanovciach Ružovej jaskyni si svoju dielňu zriadili stredovekí alchymisti. V jaskyniach pri Lučivnej sa našli kosti jaskynných medveďov a dokonca aj nosorožcov. Čo jaskyňa, to archeologické bohatstvo. "Treba mať na zreteli, že podľa zákona o ochrane prírody a krajiny sú jaskyne chránené ako prírodné pamiatky. Predstavujú súčasť prírodného dedičstva Slovenskej republiky s najvyšším stupňom ochrany. Preto ich musíme všetci ochraňovať", dodal na záver Marián Soják.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 094
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 965
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 180
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 077
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 075
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 470
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 259
  1. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  2. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  3. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  4. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  5. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  6. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  7. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  8. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 099
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 299
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 20 087
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 687
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 515
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 809
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 345
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 098
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  2. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  3. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  4. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  5. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  6. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  7. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  8. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 099
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 299
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 20 087
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 687
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 515
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 809
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 345
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 098
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu