prenesiete do starodávnych čias japonskej kultúry, ktorú vám predvedie desať bubeníkov umenia zvaného Taiko už 21. februára v Steel Aréne.
KOŠICE. Precízni, šikovní, trpezliví, oddaní a skromní. Aj tieto prívlastky vystihujú japonských bubeníkov združených v skupine Yamato. Tá sa vytvorila v Nare, rodisku japonskej kultúry.
Skupina 10 mladých ľudí sa snaží o zachovanie a oživenie japonskej kultúry hrou na tradičné rytmické nástroje juhovýchodnej Ázie, staré japonské bubny wadaiko, šestnásťstrunové a trojstrunové nástroje, pripomínajúce lutny. Bubny sú prevažne obtiahnuté hovädzou kožou.
Zaujímavý je napríklad ich najväčší bubon Nagado-daiko, ktorý je vyrobený z dreva obrovského 400-ročného stromu. Váži 400 kg a má priemer 1,7 metra.
"Predstavia sa v tradičnom oblečení, zaujímavo nasvietení a samotná scéna pôsobí tiež veľmi zaujímavo. Je to dynamická, v istom zmysle aj agresívna šou, ktorá rýchlo všetkých divákov doslova pohltí a vtiahne do toho, čo sa bude diať na javisku," zhodnotila Zuzana Kubíková, PR manažérka agentúry GESS Production.
Masa Ogawa, zakladateľ Yamato, prísne zakázal akékoľvek vzťahy medzi učinkujúcimi. Na tie nemajú členovia ani čas, pretože celé dni trénujú. Ale láska nepozná hraníc, a tak po dlhom tajnom chodení sa paradoxne práve sestra Ogawu vydala za jedného z bubeníkov. To bola však jediná láska, ktorá v skupine rozkvitla.
Košické predstavenie má 2 x 50 minút a technické vybavenie váži vyše tony. K samozrejmým požiadavkám patrí napríklad kvalitný povrch pódia bez klincov, dier, prerušovania a musí byť čiernej farby. Celý priestor arény musí byť úplne zatemnený kvoli svetelnym efektom.
Autor: pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári